Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> LASCAM - Seriál o průmyslových laserech, díl IV.
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

LASCAM - Seriál o průmyslových laserech, díl IV.

LASTIC – Laserové řešení pro plasty

KOMERČNÍ ČLÁNEK

V oblasti plastikářské výroby v současnosti narůstají kvalitativní nároky na proces lisovaní plastů. Vzrůstá poptávka po technologii, která by dovolila opracování plastových výlisků do konečné podoby přímo na výstupu, se stejnou kvalitou a dlouhém servisním intervale. Jedním z požadavků je i lehká integrace do už existujících technologických celků ve výrobních linkách. Z těchto komplexních požadavků může vyplynout obava z nutnosti nákupu drahých laserových celků specializovaných na úzké spektrum aplikací.

Budoucnost pro opracování plastů

Řešením je nový přírůstek do rodiny LASCAM – cenově dostupná laserová pracovní stanice LASTIC. Je určená jako nástavba periferií vstřikolisu a funguje jako nástroj na řezaní, značení, vrtání a svařování plastů hlavně v plastikářském průmyslu.


Primárně slouží jako nástroj na ořezávání vtoků plastových výlisků. Doposud byly tyto vtoky opracovávané buď frézováním, manuálním střiháním a řezáním, automatizovaně – takzvanými horkými nůžkami, anebo stacionárními jednosvazkovými laserovým hlavami, které bojují s nepřesností a nepravidelností výsledků. Kromě toho, konvenční způsoby mají výrazné nevýhody – kontaktní způsob opracování, při kterém dochází k únavě přístroje a při manuálních způsobech opracovaní je velkou proměnou lidský faktor, který nedovoluje identičnost opracovaných výrobků. Navíc, aby se při kontaktním opracování předešlo nežádoucím deformacím obrobku, je nutné brát na zřetel i pružnost a jiné fyzikální vlastnosti daného materiálu.

LASTIC představuje ladné řešení. Při procesu lisování plastů jsou výlisky na výstupu vstřikolisu robotem a polohovacím zařízením umístěným na pracovní plochu laserové stanice LASTIC, která opracovává výlisek podle zvolených parametru (trajektorie, výkon,). Pracovní plochu laserové stanice upouštějí už hotové výrobky.

Opracování materiálu je bezkontaktní – probíhá pomocí interakce laserového paprsku materiálem. Laserový paprsek má vždy stejné vlastnosti, neunaví se ani neopotřebuje. Dokáže kopírovat vždy stejnou trajektorii a čistota řezu je ze všech možných způsobů opracování nejlepší. Při interakci laserového paprsku s povrchem nedochází ke vzniku statické elektřiny, v případě vrtání laserem se taktéž nemůže stát, že by se vrták zalomil do opracovávaného povrchu a poškodil ho.

Výhody pro zákazníka

1.    Urychlení procesu – pokles času opracování produktu až 7násobně

2.    Zvýšení produktivity – v případě vrtání je LASTIC schopný vyvrtat 7 děr za 0.14 sekundy -  oproti původní jedné díře vyvrtané mechanicky za 1.2. s

3.    Snížení zmetkovosti – ze 14 % při mechanických procesech na 0.02% využitím LASTICu

4.    Sjednocení pracovišť – díky multifunkčnosti pracovní stanice je možné až 72 % snížení nákladů na servis, spotřební materiál a na mechanické opracování přístrojů (např.: broušení dělících nožů)

5.    Automatizace – snížení počtu operátů pracoviště na polovinu

6.    Šetří místo – LASTIC tvoří 1/5 – nu rozměru klasické vrtací jednotky nebo je plně integrovaný na dopravníkový pás

7.     Ekonomická návratnost – již od 1 roku při jednosměnném provozu.

Web: //www.lastic-lasers.cz/
Email: info@lastic-lasers.cz
Tel.: +420 778 065 205

Další články

Nekonvenční technologie
Obráběcí stroje a technologie
Technologie zpracování pryže/ plastů
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: