Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Laserová i optická řešení a mnohem více
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Laserová i optická řešení a mnohem více

Pravidelné podzimní dny otevřených dveří uspořádala pro své současné i potenciální zákazníky koncem září společnost Lascam systems. Po tři dny mohli zájemci o laserové technologie navštěvovat showroom dceřiné společnosti Elya Solutions v Horních Počernicích, kde bylo v provozu více než sedm různých aplikací dceřiných i zastupujících společností. Jednotlivá stanoviště prezentovala široké portfolio aplikací a služeb, jež integrátorská společnost Lascam nabízí.

Zákaznickými dny letos společnost Lascam nahradila svou účast na MSV. Podle slov obchodního ředitele Karola Flimela se takto spíše naskytuje možnost se zájemcům více individuálně věnovat. Navíc ti, kdo do showroomu dorazí, jsou opravdovými zájemci, na rozdíl od bloudících návštěvníků veletrhu. Stalo se zvykem, že si zákazníci vozí vlastní vzorky, na nichž mohou nabízené technologie rovnou v showroomu vyzkoušet.

Firma Lascam dnes zastupuje řadu společností, které doplňují portfolio laserových technologií vlastní produkce (čisticí lasery, laserové řešení pro plastikářský průmysl) a produkty i zákaznická řešení dceřiných společností Mark industries (průmyslové značení) a Elya Solutions (strojové vidění, neuronové sítě). Dlouhodobou strategií společnosti Lascam je snaha nedodávat pouze samotná zařízení, ale kompletní řešení, včetně např. automatizace či robotizace a kontroly kvality.

Začátky s čisticími lasery

Díky aplikaci laserového čištění se společnost Lascam zapsala do povědomí široké technické veřejnosti. Nyní je čištění laserem pouze jednou z mnoha nabízených technologií, avšak velmi žádanou. Laserové systémy představují vysoce efektivní, ekonomickou a ekologickou alternativu k dostupným konvenčním technologiím. Nevyžadují žádná abraziva ani chemikálie, které by bylo nutné skladovat a ekologicky likvidovat, jsou šetrné k životnímu prostředí. Jedná se o zařízení s velkým servisním intervalem, která lze jednoduše a okamžitě používat nebo integrovat do výrobní linky. Vyrábí se ve třech provedeních. Jako mobilní systémy mohou být vybaveny vláknovým nebo Nd:YAG laserem a ruční optikou. Jejich výkony se pohybují v rozmezí 20–1 000 W. Systémy jsou plně přenosné a je možné k nim dodat vlákno dlouhé až 50 m, což je vhodné například pro čištění stožárů elektrického vedení. Dalším typem jsou pracovní stanice integrovatelné do výrobní linky. Tyto flexibilní systémy s kompaktním Nd:YAG nebo vláknovým laserem se hodí pro procesy čištění a odstraňování vrstev zahrnující ruční montáž nebo obrábění dílů. Hotová a speciální zakázková řešení pro širokou škálu průmyslových odvětví jsou třetí variantou. Plně automatizované vysoce produktivní čisticí systémy maximalizují výhody laserových technologií a jejich potenciál pro ekonomickou návratnost.


Ukázka technologie čištění laserem s robotem Fanuc. Jedná se o OEM řešení, které je nutné začlenit do výrobního procesu.

Stále rostoucí základna partnerských spoluprací

Samostatnou výstavku tvořily procesní hlavy Precitec. Společnost Lascam dodává laserové hlavy na svařování, navařování a dělení materiálu, jež německý výrobce stále vylepšuje, např. o nadstavbu pro kontrolu svaru či varné lázně, kontrolu a regulaci průtoku apod. Společnost Lascam je autorizovaným servisním střediskem precizních procesních hlav Precitec pro ČR a SR.

Italská společnost Sisma v showroomu prezentovala mobilní laserové zařízení na opravu plastikářských forem či lisovacích nástrojů technologií navařování. Jde o proces, při kterém lze velmi přesně, efektivně, a hlavně bez tepelných deformací a ztráty tvrdosti základního materiálu navařit přídavný drát o průměru od 0,2–1 mm. Zájemci si stejně jako většinu ostatních technologií mohli vyzkoušet i tuto. Podobných zařízení je v České republice v provozu kolem deseti, v celém světě pak padesátkrát víc.


Laserová čisticí hlava a ukázka částečně očištěného dílu


Nově poskytuje společnost Lascam také servis procesních laserových hlav Precitec.


Navařit tenký drát pomocí navařovacího laserového zařízení Sisma si mohli návštěvníci sami vyzkoušet.


Vysokorychlostní, vysokokapacitní systém strojového vidění od společnosti Keyence.

Úplně nově navázala společnost Lascam spolupráci s další italskou společností Warcom. Ta je výrobcem ohraňovacích lisů, vláknových laserových zařízení, plazmových řezacích strojů a nůžek. Vystavený ohraňovací lis Logica je kompaktní, tuhý, servoelektrický lis. Pohyb horního beranu je zabezpečen robustními kuličkovými šrouby uloženými v jedné ose spolu s převodovkou. Lis disponuje všemi podpůrnými opcemi, jako je zadní doraz, kontrola úhlu či kompenzace průhybu. Společnost Lascam zároveň působí jako komplexní servisní středisko. K prodaným strojům nabízí záruční i pozáruční servis, dodávku náhradních a spotřebních dílů, kompletní školení pro obsluhy strojů, software i technickou podporu.

Značení a optická kontrola

Tyto dvě disciplíny v celém řetězci služeb zaštiťují dceřiné společnosti Mark industries a Elya Solutions. První jmenovaná nabízí kompletní portfolio značicích technologií pro potřeby potravinářského, automobilového, farmaceutického a elektrotechnického průmyslu. Spolupracuje se systémovými integrátory na bezpečné a efektivní zástavbě značicích strojů. Je držitelem certifikátu ISO 9001:2016. V showroomu byla připravena ukázková pracoviště. Jedno reprezentovalo variantu s robotizací, kdy robot dopraví plastový díl pod laserový systém, který díl označí, následně jej pak robot odloží na určené místo.


Do portfolia společnosti Lascam přibyl italský výrobce ohraňovacích lisů Warcom.

Stejně jako moderní výrobní procesy zvyšují potřebu značení vyrobených dílů i jednotlivých komponent, vzniká také potřeba vyrobené díly automaticky kontrolovat. Ideálně přímo ve výrobním řetězci za vysoké rychlosti. Spolehlivý způsob kontroly dílů realizuje Elya Solutions. Moderní technologie optické kontroly s oblibou a úspěchem využívají vlastní neuronové sítě. Zařízení kamerou snímá ve vysoké rychlosti vyrobené díly a podle naučených charakteristik vyhodnocuje díly OK a NOK. Tento způsob kontroly pomáhá odhalit nedostatky ve výrobě a včas je odstranit. Systémy společnosti Elya Solutions jsou vhodné také na hlídání povrchových a vnitřních vad transparentních komponent, identifikaci výrobků, variant, barev, tvarů, odměřování vzdálenosti, čtení informací a kódů a mnoho dalších aplikací.

Moderní výrobní procesy si žádají moderní technologie

Výše uvedený výčet aplikací je pouhý zlomek širokého portfolia technologií a služeb Lascam systems a jejích dceřiných společností. Realizaci konkrétního řešení předchází důkladná analýza jednotlivých možností, výpočet návratnosti i posouzení vhodnosti řešení. Návštěva showroomu a zkoušení technologií na vlastním vzorku jsou možné po kontaktování společnosti i mimo zákaznické dny.

Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com
 

Další články

Měření ve strojírenství
Automatizace, regulace
Technologie pro povrchové úpravy
Metrologie/ kontrola jakosti
Technologie spojování/ dělení materiálů
Nekonvenční technologie
Technologie zpracování pryže/ plastů
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: