Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Laserová technologie Platino pro každého
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Laserová technologie Platino pro každého

Nová verze fiber laseru Platino od italského výrobce Prima Power je jeden z nejúspěšnějších produktů z celého portfolia společnosti. 2D laser postavený na více než konsolidované platformě ze syntetického granitu má na kontě více než 2 000 instalací po celém světě. Stroj byl vybaven a aktualizován důležitými technologickými inovacemi, které přispívají k tomu, že je ještě rychlejší, spolehlivější a produktivnější.

Platino Fiber Evo může být vybaven vláknovými laserovými zdroji o výkonu 2, 3, 4 a 6 kW, které poskytují uživateli vysoký výkon a zároveň vysokou spolehlivost. Jednou z hlavních inovací na stroji je nová řezná hlava pro řezání vláknovým laserem, která zajišťuje značné výhody z hlediska spolehlivosti stroje, zvýšeného výkonu, nízkých časů propalů a zvýšené řezné rychlosti (zejména při velké tloušťce materiálu). Nový Platino EVO disponuje také novou kabinou, která zlepšuje přístupnost obsluhy do stroje, snižuje celkové nároky na zástavbu stroje a snadno se instaluje (kabina se dopravuje zvlášť). Tato verze Platina obsahuje také nový řídicí systém z generace Open vyráběný společností Prima Electro (ze skupiny Prima Industrie), který umožňuje snadné a rychlé ovládání stroje, jeho kompletní řízení a programování a naplno využívá jeho parametrů.

V souladu s tradicí byl Platino Fiber Evo vyvinut pro maximalizaci konkurenceschopnosti uživatelů podle jejich aplikace. Ve skutečnosti je stroj vybaven různými technologickými balíčky určenými pro různé výrobní potřeby: Smart Cut, Max Cut a Night Cut.

Nová řezná hlava s integrovaným adaptivním kolimátorem

Hlavní inovace se týká technologického srdce stroje, tj. laserové řezací hlavy. Platino Fiber Evo je vybaven novou řezací hlavou s adaptivním kolimátorem vyvinutým a vyráběným společností Prima Power. Je to vláknová laserová řezací hlava s adaptivní optikou pro automatické řízení a zaostření ohniska a poloměru svazku paprsku. Díky rychlému, reaktivnímu a přesnému měření stand-off je nová hlava navržena tak, aby měla vynikající vlastnosti pro vysoce kvalitní a dynamické řezání všech typů materiálů, ale současně aby mohla využívat maximální řezné tlaky (má certifikovanou mechanickou konstrukci) a odolávala tak zároveň náročnému prostředí při řezání (má zcela uzavřenou konstrukci). V souladu s tradicí vývoje Prima Power jsou i zde aplikovány systémy, které významně zvyšují spolehlivost stroje, jako je systém SIPS (bezpečnostní ochrana proti nárazu), tubus s čočkami vybavený funkcí OPC (Optical Precision Control), rychlý systém nastavování a ochranné okénko pro jednoduchou kontrolu.

Hlava je vybavena jednou hlavní ostřicí čočkou, což zajišťuje použití pro všechny typy a tloušťky materiálů a výroby. Ochranné okénko čočky je integrováno do speciálního pouzdra pro snadnější kontrolu. Díky automatickému nastavení ohniskové polohy a průměru paprsku je dosažena vynikající flexibilita v řezání jakékoli tloušťky bez ručního zásahu obsluhy, což zajistí maximální produktivitu.

Nová verze fiber laseru Platino od italského výrobce Prima Power je 2D laser postavený na platformě ze syntetického granitu. Hlavní inovací na stroji je nová řezná hlava pro řezání vláknovým laserem o výkonu 2, 3, 4 a 6 kW.

Funkce OPC může diagnostikovat jakékoliv rozdíly mezi skutečnou a teoretickou polohou paprsku a zobrazit výsledek na grafickém uživatelském rozhraní řídicího systému. Dva otočné knoflíky na čelní straně řezné hlavy lze použít k provádění korekcí, které mohou být potřeba k vycentrování čočky. Kapacitní snímač udržuje vzdálenost mezi tryskou a plechem konstantní. Systém je rovněž vybaven kalibrací a čištěním trysek. Po provedení předem stanoveného počtu otvorů nebo celých výpalků stroj automaticky vyčistí trysky a provede kalibrační cyklus přes senzor. Tyto funkce ocení uživatel při zvýšeném výkonu u řezání vysokých tlouštěk, kdy zabezpečují zkrácení doby propalů a celkově vyšší spolehlivost stroje.

Nové kabiny

Další důležitou novinkou jsou dvě nové kabiny Platino Fiber Evo - Lean a Open. Jedná se o vylepšené verze, které byly úspěšně zavedeny na stroji Laser Genius nebo starších verzích 2D laserů Prima Power. Lean cabin (štíhlá kabina) je nejlepší řešení z hlediska kompaktnosti, nákladů a instalace. S Open cabin – otevřenou kabinou – lze využít dobrou přístupnost do pracovního prostoru stroje, kterou může nabídnout pouze konzolová konstrukce stroje. Tato kabina umožňuje přední, boční přístup a otevření střechy. Dvě boční posuvné dveře, které mohou být zcela otevřeny, zajišťují vynikající přístup pro obsluhu a umožňují snadné nakládání a vykládání formátů o rozměrech 1 500 x 3 000 mm v jakékoli konfiguraci, včetně automatizace. Vedle řídicího panelu stroje umístěného vpředu jsou menší, ručně ovladatelné posuvné dveře sloužící obsluze pro přístup při údržbě, kontrole a dalších činnostech okolo řezné hlavy.


Nový laser Platino EVO disponuje také novou kabinou, která zlepšuje přístupnost obsluhy do stroje, snižuje celkové nároky na zástavbu stroje a snadno se instaluje na stroj (kabina se dopravuje zvlášť).

Nový CNC řídicí systém Open control

Laser Platino Fiber Evo je vybaven novou generací číslicového řízení navrženého a vyráběného firmou Prima Electro. Open Control představuje inteligentní a uživatelsky přívětivý „motor“ strojů Prima Power a také poskytuje základní informace pro správu a sledování výroby. Mezi hlavní funkce patří sledování a řízení parametrů laseru, editace programů a správa programování s úplnou simulací operací, která je dostupná také v reálném čase.

Technologické opce pro každou výrobu a potřebu

Technologická opce Smart Cut je ideálním řešením pro rychlé zpracování tenkých plechů (do tloušťky 6 mm), které se řežou pomocí dusíku. Technologické funkce, jako je Smart Move (chytrý posuv) nebo Grid Cutting (mřížkové řezání) pak snižují neproduktivní časy, jako je zejména polohování hlavy, a celkově pak přinášejí ohromné zkrácení celkové doby cyklu až o 30 %.

Pro maximalizaci produktivity na součástech vyrobených ze střední a vysoké tloušťky plechů (6 až 25 mm) byl vytvořen balíček funkcí Max Cut. Je to integrace vlastní databáze a řady technologických funkcí získaných po dlouholetých zkušenostech v oblasti laserového řezání, která umožňuje 40% snížení doby cyklu a překvapivě 90% snížení času propalu oproti CO2 nebo jiným laserům.

Pro případy nepřetržité výroby nebo vysokých sérií v automatickém cyklu produkce vyvinula společnost Prima Power balíček funkcí Night Cut, který maximalizuje produktivitu a poskytuje lepší proces kontroly a monitorování. To všechno díky zařízením, která řídí a kontrolují řezný proces a zasáhnou v případě chyby – restartují operace nebo informují operátora na dálku. Jedná se o funkce LPM (Laser Piercing Monitor = monitor propalu), která kontroluje propal, dále pak Plasma a TipTouch Restart – monitor řezu. Další funkcí je odesílání e-mailů operátorovi nebo na dispečink v případě problému.

Průmysl 4.0 je uvnitř

Stejně jako všechny ostatní modely vyráběné společností Prima Power také Platino Fiber Evo obsahuje prvky inteligentní výroby Průmyslu 4.0. Industry 4.0 inside je ve skutečnosti nový název konceptů a prvků, které již existují ve strojích a aplikacích Prima Power dlouho (inteligentní a vzájemně propojené stroje, stále složitější dálková diagnostika a stále výkonnější software připojený k továrním ERP systémům) a to je to, co potvrzuje skutečnost, že všechny stroje Prima Power jsou v souladu se zákonnými požadavky pro přijetí hyperamortizace. Navíc k tomuto důležitému daňovému benefitu přináší koncept Industry 4.0 inside také konkrétní zlepšení výrobních operací uvnitř společnosti: díky rozsáhlé analýze dat, plánování výrobního procesu a jeho monitorování v reálném čase je možné dosáhnout optimalizace složitých procesů a inteligentního řízení výrobního cyklu s výraznými úsporami časovými i finančními.

Prima Power

Martin Volný

martin.volny@primapower.com

www.primapower.com
 

Další články

Technologie spojování/ dělení materiálů
Nekonvenční technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: