Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Laserové technologie a digitální výroba
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Laserové technologie a digitální výroba

Laserová technologie a moderní senzorika připravují cestu pro digitální výrobu. Simulace, digitální konstrukce a skutečné výrobní procesy se díky Fotonice 4.0 neustále sbližují. Na předním světovém veletrhu Laser World of Photonics, konaném ve dnech 26. až 29. června 2017 v Mnichově, představí přes 1 300 vystavovatelů, předních výrobců a výzkumných ústavů řešení šitá na míru pro zasíťovaný, vysoce automatizovaný svět výroby zítřka. Veletrh se koná v pěti halách mnichovského výstaviště na výstavní ploše 55 000 m2.

Světlo je nejdůležitějším nástrojem 21. století. V továrnách na výrobu polovodičů pečují UV lasery a vysoce výkonná optika o stále účinnější a vhodnější mikroprocesory. Bez optického přenosu dat by byl širokopásmový internet nemyslitelný. Nákladově efektivní, bezchybná miniaturizace je možná pouze s dokonalou optickou měřicí a kontrolní technikou. Tím jsou také specifikovány základní pilíře Průmyslu 4.0: vhodné procesory, výkonné datové sítě a dokonalý monitoring procesů. Průmysl 4.0 je tedy jádrem Fotoniky 4.0.


Koncem června mnichovské výstaviště přivítá vystavovatele a návštěvníky největšího světového veletrhu v oblasti laserové techniky a fotoniky – Laser World of Photonics. (Foto: Messe München)

 

Od digitálně řízených laserových procesů…

Fotonika je nejen základem zasíťované výroby, ale stále častěji i výkonnou silou. Zejména přesná, digitálně řízená laserová technologie se mezitím stala nepostradatelnou. Pomocí laserů se provádí řezání, pájení, svařování, značení a perforování. Lasery s nejvyšší přesností tvrdí ocel a obrábějí kovy, plasty, sklo, diamanty, dřevo, keramiku a mnoho dalších materiálů.

Koncentrované záření pracuje bezkontaktně. Do procesu nevnáší žádné mechanické síly, a naopak není ovlivněno opotřebením. Pro laserové technologie hovoří také vysoká flexibilita a rychlost. Přesto se však největší potenciál pro digitální výrobu ukrývá ve zpracování materiálu za studena pomocí ultrakrátkých laserových pulzů.

... až k digitální výrobě

U moderních ultrakrátkých pulzních laserů se kmitočty pohybují v rozsahu megahertzů při stejně vysoké pulzní energii. Kovy a mnoho dalších materiálů tak lze opracovat prakticky atom po atomu. Přívod tepla do obrobku je minimální. Nechtěné taveniny a postříkání materiálu jsou pasé. Přeloženo do digitálního světa výroby Průmyslu 4.0 to znamená zpracování materiálu pixel po pixelu. Více než kdy jindy odpovídají simulace a digitální konstrukce přesněji reálným procesům. „Mluvíme o digitálním zpracování, protože lasery v digitálních procesních řetězcích přesně provádějí předem simulované obrábění,“ vysvětluje prof. Andreas Ostendorf, dlouholetý předseda vědecké společnosti Wissenschaftliche Gesellschaft Lasertechnik (WLT).

Čočky s povrchovou přesností v nanometrech umožňují stále dokonalejší laserové a optické systémy. Při pronikání do tohoto nanosvěta jsou výrobci odkázaní na ultrapřesné optické a mechanické postupy opracování, na inovativní procesy nanášení, stejně jako na extrémně přesnou měřicí techniku. Přední světový veletrh Laser World of Photonics, konaný od 26. do 29. června 2017 v Mnichově, představí nejnovější trendy při výrobě optiky.


Laserové technologie a moderní senzorika připravují cestu pro digitální výrobu.

 

Ultrapřesnost na Laser World of Photonics

Výrobní a měřicí postupy používané pro ultrapřesnou optiku se neustále vyvíjejí. V zájmu urychlení vývoje založili přední dodavatelé – mezi nimi společnosti Schneider, Sill Optics, NTG, OPTEG a Trioptic a četné výzkumné ústavy – kompetenční síť pro ultrapřesné obrábění povrchů (CC UPOB e.V.). Společně jsou hnacím motorem know-how týkajícího se mechanického a chemického obrábění, obrábění iontovým svazkem a plazmatem, ale i optických postupů obrábění ultrapřesné optiky a jejich měření a charakterizace. Na letošním veletrhu budou prezentovány nejen dosavadní výsledky výzkumu, ale také jejich použití ve strojích a zařízeních, postupech, měřicích přístrojích a optice vystavované členskými společnostmi CC UPOB. Kromě toho další lídři trhu, jako např. společnosti Satisloh a OptoTech Optikmaschinen, stejně jako téměř sto dalších vystavovatelů představí inovativní řešení v oblasti výroby optiky.

Messe München International

Jaroslav Vondruška

vondruska@expocs.cz

//www.expocs.cz/

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Výzkum/ vývoj
Nekonvenční technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: