Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Letem technickým světem
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Letem technickým světem

Každý den nás překvapuje zprávami z vědeckotechnické sféry, která je nám sice ve své podstatě blízká, ale přesto někdy v detailech vzdálená, protože stačíme sledovat jen svůj obor. V tomto letošním seriálu stíráme hranice úzkého zaměření a zlehka se dotkneme překvapivých novinek odjinud. Kdo chce vědět víc, snadno si podrobnosti najde.

Elektronika jako zábava

Vždy začátkem září v Berlíně září IFA – světová přehlídka spotřební a zábavní elektroniky. Více než 1 800 vystavovatelů ukázalo letos své produkty a řešení, jež nám mají usnadnit a zpříjemnit všední život. A zájem o ně roste, jak ostatně dokazují statistiky. Globální trh s elektrickými spotřebiči se rozvíjí pozitivně. Například oblast malých spotřebičů vykáže podle odhadu expertů – bez Severní Ameriky – letos nárůst 7 % a její objem vzroste na 46,5 miliardy eur. A u těch velkých se zvýší o 5 % na 180 miliard eur.

Při procházce jednotlivými expozicemi mohl návštěvník obdivovat ultratenké bezdrátové televizory, jež se zavěšují na zeď a nabízejí obraz v excelentní kvalitě, hudební Hi-Fi soupravy s extrémně jemným rozlišením, kamery pro natáčení videí 360°, hlasem řízené přístroje a koncepty komplexního prosíťování domácností.
IFA nabízela také odpověď na otázku: Je virtuální realita (VR) na vzestupu, nebo je to uschlá větev vývoje spotřební elektroniky? Podle některých průzkumů se zdá, že rozšíření přístrojů VR naráží na řadu obtíží. Například v Německu jen 4 % dotázaných vlastní taková zařízení a jen 15 % se o ně zajímá, přičemž loni zájem projevilo ještě 20 % potenciálních zákazníků. Dokonce 18 % lidí si nyní pod pojmem VR nedokáže nic představit.


Firma Zeiss prezentovala své nové brýle pro VR.

Podle některých odborníků potřebuje VR řadu technických vylepšení. Například rozlišení 8 K a zorné pole 360°. Problémem je také nedostatek filmů a televizních pořadů využívajících technologii VR.

Už na loňském veletrhu IFA představila firma Zeiss své brýle pro VR. Jednalo se vlastně o vysoce kvalitní čočky zasazené v plastu, jež se zasunovaly k smartphonu. Prostřednictvím VR aplikací tak mohl uživatel sledovat virtuální realitu. Letos přišla firma s inovovaným modelem Zeiss VR One Connect. Jeho předností je fakt, že uživatel může hry z PC nebo z mobilního telefonu sledovat přímo na brýlích bezdrátově, a to ve vysoké kvalitě.


Vize budoucnosti

S velkým zájmem se setkala novinka, která je jedním ze stavebních kamenů budoucnosti, jež patří umělé inteligenci (AI). Jmenuje se Kirin 970 a osobně ji na veletrhu IFA představil Richard Yu, CEO společnosti Huawei. Autoři vsadili na propojení obrovského cloudu a reakční rychlosti, což umožňuje od základu změnit interakci mezi elektronickými přístroji.

„Pokud jde o smartphony, právě se nacházíme na prahu nové a velmi napínavé éry,“ řekl tento nejvyšší představitel Huawei Consumer Business Group. „Mobilní umělá inteligence je vlastně jeden přístroj umělé inteligence plus jeden cloud umělé inteligence.“


Jeden ze stavebních kamenů umělé inteligence se jmenuje se Kirin a představil jej Richard Yu, CEO společnosti Huawei.

Huawei nyní spatřuje těžiště svých výzkumných aktivit nikoliv ve vývoji jednotlivých inteligentních přístrojů jako dosud, ale v koordinovaném vývoji čipů, přístrojů a cloudů v architektuře AI. Kirin je první z řady novinek a díky technologii 10nm společností TSMC má na 1 cm2 celkem 5,5 miliardy tranzistorů. Tato platforma AI tak poskytuje vysoký výpočetní výkon pro rozpoznávání, vnímání i zpracování informací získaných algoritmy umělé inteligence. Ty se budou řídit ve speciální oblasti čipsetu oddělené od „klasických“ jader procesoru – výpočetní jednotce pro neurální sítě NPU. Kirin 970 dokázala při objektivním srovnávacím testu rozpoznat více než 2 000 obrázků za minutu, což je zhruba čtyřikrát víc než podobné přístroje bez této speciální jednotky.

Kirin 970 obsahuje kromě NPU jednotky procesor s 8 jádry, dvanáctijádrovou grafiku Mali-G72 MP12 a speciální dvoujádrový ISP procesor pro zpracování obrazu. Uplatnění prý najde v novém phabletu Huawei Mate 10, který bude uveden na trh snad ještě v letošním roce.


Radost spočívá v maličkostech

Je samozřejmé, že ne všechny novinky najdou v příštích letech uplatnění. Mnohé možná upadnou v zapomnění, ale nyní se těšily značné pozornosti návštěvníků.
Pod označením TicHome představila firma Mojo celou sérii malých nových reproduktorů, jež jsou kompatibilní s asistentem společnosti Google. Je jich šest a hrají i pod sprchou, protože jsou vodotěsné, takže si člověk v koupelně nemusí už zpívat sám jako dřív.

Vlnu euforie vyvolává tzv. nositelná elektronika. Analytici respektované společnosti Gartner, jež se zabývá výzkumem trhu, předpovídají, že trh s tímto zbožím letos vzroste o 17 procent. Nejoblíbenější jsou chytré sportovní kamery na helmy. Na druhém místě za nimi jsou chytré hodinky. Ty prezentovala řada vystavovatelů. Mezi nimi i Samsung. Jeho nejnovější model není vodotěsný jako dosud jen 30 minut, ale může být vystaven vlhku neomezenou dobu.

Multisportovní GPS hodinky firmy Garmin nesou označení Vivoactive 3 a díky funkci NFC mohou sloužit i k bezhotovostním platbám. Výrobce spolupracuje se společnostmi Visa a MasterCard, ale jak daleko projekt pokročil, není zatím známo. Jisté je, že zařízení má předinstalováno 15 sportovních aplikací od jógy a běhu přes veslování a cyklistiku až po plavání. Kromě počítání kroků zaznamenávají hodinky také vystoupané poschodí a rovněž analyzují průběh spánku. Ze získaných dat predikují potřebný přísun kalorií. Ke standardní výbavě patří přehrávání hudby, buzení a indikátor nabití baterie, která vydrží 13 hodin. Ovšem když se vypne funkce GPS, potom se akční čas prodlouží na 8 hodin.


Hitem veletrhu IFA 2017 byli také robotické mluvící asistentky a asistenti.

Zmíněná společnost Gartner také předpovídá, že se stále větší oblibě budou těšit bezdrátové reproduktory, z nichž se budou nejen linout zvuky, ale díky vestavěným mikrofonům budou také zvuky přijímat. Stanou se tak virtuálními asistenty a analytici očekávají, že do roku 2021 vzroste celosvětový trh s nimi na 3,5 miliardy dolarů. Pro srovnání dodejme, že v loňském roce to bylo jen 0,72 miliardy dolarů.

Prognostici měli pravdu a robotické mluvící asistentky a asistenti se stali hitem veletrhu. Některá tato zařízení vzala na sebe podobu robota. Například Sanbot Nano má v sobě instalovaný nejen mikrofon a reproduktor, ale také videoprojektor. Je kompatibilní s asistentkou Amazonu Alexou a může se volně pohybovat po bytě a komunikovat – k velké radosti především malých dětí. Může se stát tzv. operačním centrem domácnosti nebo dokonce celého domu, z něhož se řídí podle počasí jak klimatizace a topení nebo rolety, tak všechny domácí spotřebiče.


Televizor jako obraz

Společnost Samsung přišla s atraktivním vylepšením svých televizorů. Její Frame vychází z jednoduchého, ale skvělého nápadu. Velký televizor na zdi je sice krásný, ale když není zapnutý, tak na nás v obýváku tupě zírá jen „černá díra“. Vývojáři proto vyvinuli software, který umožňuje na obrazovce promítat obraz podle přání, to znamená reprodukce děl slavných malířů nebo vlastní fotografie třeba z dovolené. Celkem je možno uložit do paměti 100 motivů a dle libosti je střídat. Na stěně je pak televizor k nerozeznání od skutečných obrazů.


Co je televizor a co obraz?

Vnitřní život televizoru Frame vychází z modelové řady MU6409 s UH rozlišením. Autorem designérského řešení je Yves Behar ze Švýcarska a na jeho doporučení technici zúžili rám televizoru a světelnost, takže se snížila spotřeba elektřiny na 100 W. V případě, že se použije zadní osvětlení, klesá spotřeba dokonce na 60 W. Není vidět žádný kabel, takže iluze je dokonalá.

LG zase představila televizor tenký jen několik milimetrů, který se dá na stěnu nalepit jako tapeta, a Sony zavádí novou módu – televizor umisťuje na stojan, který připomíná ten malířský.

Karel Sedláček

Sedlacek.Kar@seznam.cz

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice
Novinky z veletrhů a výstav

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: