Témata
Reklama

Letem technickým světem II

Každý den nás překvapuje zprávami z vědeckotechnické sféry, která je nám sice ve své podstatě blízká, ale přesto někdy v detailech vzdálená, protože stačíme sledovat jen svůj obor. V tomto letošním seriálu stíráme hranice úzkého zaměření a zlehka se dotkneme překvapivých novinek odjinud. Kdo chce vědět víc, snadno si podrobnosti najde.

ELEKTRONIKA NA CESTÁCH

Stále se zvyšující konkurence, ohledy na životní prostředí, nasazování digitálních technologií, nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců – to jsou jen některé výzvy, s nimiž se setkávají logistické firmy. Toto zjištění vyplývá ze studie Mobilita, kterou vypracovali experti společnosti Continental. Podle studie se každý druhý z dotazovaných obává, že tato branže ztratí v době digitalizace své postavení. A každý jedenáctý si pod heslem digitalizace neumí nic představit.

Situace je podle expertů naopak pro toto odvětví příznivá. Moderní technika totiž nabízí zajímavou perspektivu. Díky mohutnému rozmachu inovativních softwarových řešení se už do praxe prosazují takové projekty, jako je výměna informací prostřednictvím plně zabezpečené datové sítě v reálném čase. K tomu přistupuje ještě intuitivní ovládání základních funkcí.

Reklama
Reklama

Biometrie nabízí komfort

Novinka nazvaná PASE (Passive Start and Entry), což je kombinace dvou nových technologií, a sice otevírání auta bez klíče a startovacího systému, spolu s biometrickými prvky nabízí nové možnosti personifikace vozidel. Společnost Continental vyvinula systémovou integraci zahrnující přístupovou kontrolu spolu s dalšími systémy auta a výsledkem je lepší komfort pro řidiče a zvýšená ochrana vozidla před odcizením.

Auto se rozjede pouze tehdy, když startovací tlačítko stiskne ten, kdo má k tomu oprávnění. Senzor zkontroluje otisk prstu, zda souhlasí se vzorem zadaným do paměti. Kamera uvnitř interiéru musí poznat tvář řidiče a nastaví mu výšku sedadla, pozice zrcátek, doporučenou teplotu, nastaví navigaci a spustí oblíbenou písničku. Dalším tlačítkem se ovládá stupeň zastínění oken podle intenzity slunečních paprsků. Reflektory se rozsvítí, už když se řidič přibližuje k autu.

Biosenzor před jízdou zkontroluje, kdo sedí za volantem.
Každý druhý pracovník ve firmách zabývajících se skladováním nebo dopravou se bojí digitalizace.

Hybridní nákladní auta

Podle citované studie se většina pracovníků v oblasti dopravy domnívá, že nasazení elektromobilů má větší význam v nákladní než v osobní přepravě.
To je názor i některých ministerských expertů.

Po dlouhých přípravách zveřejnili nyní v Německu konkrétní plán – na dvou dálničních úsecích budou v příštím roce testovat nákladní automobily s trolejovým vedením. Praktické zkoušky mají ukázat, zda se vyplatí elektrifikovat dálnice. Vybrány byly úseky ve spolkových zemích Hesensko a Šlesvicko-Holštýnsko.

Projekt podporuje Spolkové ministerstvo životního prostředí, protože se obává následků enormního zvýšení nákladní dopravy.

Testovat se budou hybridní nákladní automobily, které už delší dobu testovala firma Siemens, a to u Berlína a v Kalifornii. Jsou osazeny jak dieselovým, tak elektrickým motorem.

Ve Švédsku začali s testovacími jízdami loni v létě. Provoz na dvoukilometrové e-dálnici severně od Stockholmu odstartovali ministryně dopravy Anna Johanssonová a ministr energetiky Ibrahim Baylan. Dva roky se zde budou testovat hybridní vozy automobilky Scania s elektrickým systémem Siemens.

Ve Švédsku začali s testovacími jízdami loni v létě.

PRVNÍ SOLÁRNÍ SILNICE

Ve Francii postavili první silnici ze solárních panelů. Kromě euforie panuje kolem tohoto projektu také hodně skepse, zda se takové řešení vůbec vyplatí.

Zatímco americký vizionář a miliardář Elon Musk sní o solárních cihlách a solárních střešních krytinách, postavili francouzští experimentátoři u vesnice Touruvre-au-Perche v Normandii první silnici. V délce 1 km umístili na celkové ploše 2 800 m2 solární moduly. Projekt si vyžádal náklady v hodnotě 5 milionů eur a v následujících dvou letech se zde bude testovat, zda silnice vygeneruje dostatek energie pro své osvětlení.

Silnice spadá bezesporu do kategorie high-tech a experimentální zkoušky zahájila ministryně životního prostředí Ségolène Royalová. V březnu má francouzská vláda rozhodnout o pětileté výstavbě dalších solárních úseků o celkové délce 1 000 km!

Ve Francii postavili první silnici ze solárních panelů.

Kritici projekt pokládají za nerentabilní a odsuzují vydávání peněz daňových poplatníků na podobné účely. Ukazuje se totiž, že ploché solární panely položené na zemi jsou méně efektivní než ty instalované na šikmé střeše.

Navíc Normandie nepatří k územím bohatým na sluneční záření. Politické centrum oblasti Caen má ročně v průměru jen 44 slunečných dní.

Vůbec první experimenty se solární silnicí se uskutečnily v roce 2014 v Holandsku. Po počátečních obtížích se podařilo proces natolik vylepšit, že úsek generoval po 6 měsíců 3 000 kWh energie. Stavba si vyžádala 3 000 eur. Za tyto peníze by bylo možné získat 520 000 kWh.

MEDAILE ZE ŠROTU

Olympijské hry, které se budou konat v roce 2020 v Tokiu, přinesou celou plejádu technických zajímavostí. Jednou z nich jsou zlaté medaile, kterých bude rozdáno asi pět tisíc. Budou ze šrotu.

Kdo získá zlatou medaili?

Přípravy na OH jsou už plném proudu a to se týká nejen sportovišť, ale i výroby medailí. Originální Japonci přišli s originálním nápadem – vyrobí je z elektronického šrotu. Podobně jako se sbírají plastové obaly, začali organizátoři OH s vytvářením rozsáhlé sítě sběrných míst, kde lidé mohou odevzdávat staré mobilní telefony a další elektronické přístroje. Od dubna umístí úředníci ve velkých městech sběrné kontejnery, do nichž se budou vkládat zařízení, jež dosloužila. Poté budou recyklována a získají se drahé kovy, jako platina, palladium, zlato, stříbro, lithium, kobalt a nikl. Pomocí chemických procesů se cenné kovy separují a nakonec budou použity na výrobu zmíněných medailí. Ty mají hmotnost 500 gramů a podle oficiálních údajů se skládají z 99 % ze stříbra. Dalších 6 gramů zlata se použije na pozlacení povrchu, takže cena materiálů na jednu zlatou medaili se bude pohybovat kolem 500 eur. Pro atlety mají ovšem mnohonásobně vyšší, symbolickou hodnotu. Také proto jim jistě nebude vadit, že za své vynikající sportovní výsledky získají odměnu z odpadu.

JAK PŘEDCHÁZET MIKROSPÁNKU

Mnoho smrtelných nehod je způsobeno mžikovým spánkem řidičů. Za volantem usínají šoféři osobních i nákladních vozů a také autobusů. Novou technologii včasného varování testovali po celý leden v japonském městě Kobe výzkumníci Fakulty sdělovací techniky Kyoto Sangyo University. Do 30 autobusů městské dopravy instalovali monitorovací systém, který shromažďoval důležitá data.

Řidič autobusu nesmí usnout

Autoři nového řešení vycházeli z poznatků charakteristických projevů ospalosti a ztráty pozornosti. Jádrem systému je plochý biosenzor umístěný na zadní straně opěradla řidiče. Pomocí mikrovln bezdotykově zachycuje a vyhodnocuje jeho základní fyziologické informace, jako jsou například rytmus dýchání a srdeční frekvence. Tento postup je pro řidiče pohodlnější než snímání informací pomocí detektorů umístěných přímo na jeho těle.

Pokud se naměřené hodnoty přestanou pohybovat v rámci normy, vyšle systém signál a u řidiče se rozsvítí podle stupně rizika buď žluté, nebo dokonce červené světlo. Systém také umožňuje, aby se informace z biosenzorů integrovaly prostřednictvím internetové sítě do nadřazené platformy s dalšími daty o vozidlech, jako je jejich umístění ve městě, rychlost, jakož i další informace, včetně počtu jízdních pruhů na silnici. Navíc systém umožňuje kontrolovat prahové hodnoty škodlivých emisí.

Karel Sedláček

sedlacek.kar@seznam.cz

Reklama
Související články
Made in Česko - Vodu nejen pro poušť

S.A.W.E.R. To je název vskutku geniálního zařízení na hranici skutečnosti a sci-fi, které bude ve velmi suchých oblastech generovat ze vzduchu vodu a posléze kultivovat místní půdu v úrodnou zemi. Zařízení již existuje a veřejnosti bude představeno na výstavě Expo 2020 v Dubaji. A stejně jako další neuvěřitelné patenty, které vám představujeme v tomto seriálu, i S.A.W.E.R. je výhradně dílem českých hlav a českých rukou.

Jízdní kola z vesmírného inkubátoru

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Najít dveře do budoucnosti

Již 20. ročník Ceny Wernera von Siemense vyvrcholil 22. února slavnostním večerem v pražské Betlémské kapli. Za své práce zde převzalo ocenění celkem 25 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů. Werner Siemens prý řekl: „Lepší než bušit hlavou do zdi je najít v ní očima dveře.“ Z mladých lidí, kteří převzali ocenění nesoucí jeho jméno, by měl jistě radost. Všichni totiž dokázali nejen najít dveře, ale otevřít je do budoucnosti.

Související články
Hokejové puky z Kateřinic zamířily na olympiádu

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma, jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Letem technickým světem VI

Každý den nás překvapuje zprávami z vědeckotechnické sféry, která je nám sice ve své podstatě blízká, ale přesto někdy v detailech vzdálená, protože stačíme sledovat jen svůj obor. V tomto letošním seriálu stíráme hranice úzkého zaměřeni a zlehka se dotkneme překvapivých novinek odjinud. Kdo chce vědět víc, snadno si podrobnosti najde.

Letem technickým světem V

Každý den nás překvapuje zprávami z vědeckotechnické sféry, která je nám sice ve své podstatě blízká, ale přesto někdy v detailech vzdálená, protože stačíme sledovat jen svůj obor. V tomto letošním seriálu stíráme hranice úzkého zaměřeni a zlehka se dotkneme překvapivých novinek odjinud. Kdo chce vědět víc, snadno si podrobnosti najde.

Letem technickým světem III

Každý den nás překvapuje zprávami z vědeckotechnické sféry, která je nám sice ve své podstatě blízká, ale přesto někdy v detailech vzdálená, protože stačíme sledovat jen svůj obor. V tomto letošním seriálu stíráme hranice úzkého zaměřeni a zlehka se dotkneme překvapivých novinek odjinud. Kdo chce vědět víc, snadno si podrobnosti najde.

Vznášíme se na obláčku

Mluvíme-li dnes o internetu, stále častěji si představujeme obláček, možná spíš oblak, z anglického cloud.

Tiskárna 3D není hračka

Mezi nejnovějšími technickými směry, kterým bezesporu patří budoucnost, má své výsostné místo také aditivní technologie, známá spíše pod lidovějším označením 3D tisk.

Zvídavé neutrony

Teroristické útoky v Belgii ukázaly, že v kontrole zavazadel v dopravních terminálech jsou povážlivé rezervy. Nadějí mohou být neutronové skenery, které oproti klasickým bezpečnostním rámům a rentgenům dokážou odhalit i samotnou výbušninu.

Cortana a její sestřenice

Ještě před několika desetiletími si autoři vědeckotechnické literatury představovali, že roboti budou stále aktivnější a lidé pasivnější. Stroje převezmou kontrolu nad světem. A umělá inteligence měla v románech a filmech podobu monstra.

Zmizí peníze úplně?

Na letošním ekonomickém fóru v Davosu se s velkým zájmem, i když s protichůdnými ohlasy, setkalo vystoupení Johna Cryana, generálního ředitele Deutsche Bank, který prohlásil, že za deset let nebudou pravděpodobně existovat drobné peníze, protože mince jsou velmi neefektivní. Všichni budou platit kartami nebo chytrými telefony a bankovními převody.

Atraktivní projekty: Rychlodráhy nabízejí rychlost

Letošní rok začal ve světovém měřítku klást větší důraz na rychlodráhy.

S uranem v podpalubí

V březnovém vydání MM Průmyslového spektra jsme publikovali článek pod názvem Jaderné ledoborce pro Severní cestu. Jelikož tento text vzbudil zájem řady čtenářů, rozhodli jsme se na toto téma připravit další podrobnější příspěvek.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit