Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Lineární versus kluzné vedení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Lineární versus kluzné vedení

CNC vertikální obráběcí centra lze v základním provedení dělit na dva typy dle konstrukce vedení v osách X, Y, Z. Jedná se o kluzné a lineární vedení. Tradiční výrobce obráběcích strojů YCM nabízí obě varianty pro různé typy aplikací.

Otázka vhodnosti a výběru stroje s daným typem vedení se řeší velmi často. Občas se vyskytne názor, že např. lineární vedení je lepší než kluzné vedení. Společnost Vason prodává stroje s oběma typy vedení, výrobce YCM jich vyrábí několik typů v jednotlivých řadách frézovacích center. Tématem tohoto článku je nalezení odpovědi na otázku, kdy se rozhodnout pro kluzné, nebo lineární vedení z pohledu zákazníka.

Anotace
Kluzné vedení

Kluzné vedení

Princip kluzného vedení je po dlouhá léta neměnný a stálý. Kalená široká lišta, nejlépe z jednoho kusu odlitku základny, proti kalené liště suport s vnitřní lepenou kluznou hmotou Turcite. Mazacími drážkami, které jsou vyfrézovány v liště Turcite, je dopravován mazací olej, který se vrací zpět do oběhu stroje ztrátovým mazáním. Lišta je zkušeným a vyškoleným technikem zaškrabána na vysokou rozměrovou a povrchovou přesnost. Kluzná lišta by měla být co nejširší a vzdálenost mezi lištami co největší kvůli nejvyššímu možnému dovolenému zatížení v osách a na pracovním stole.

Anotace
YCM MV106A - stroj s kluzným vedením

Kluzné vedení dovoluje vyšší únosnost, vyšší radiální i axiální zatížení. Nevýhodou je menší rychlost pojezdů a způsob řízení interpolace, která není tak plynulá jako u lineárního vedení s valivými bloky.

YCM vyrábí řady vertikálních center MV a TV s kluzným vedením, kuželem vřetena ISO 40/50, výkonnými motory a vestavěnými převodovkami dovolujícími krouticí moment až 700 Nm. Portálová centra řady DCV jsou také vybavena kluzným vedením v ose Z pro silové obrábění s max. úběrem na třísku při jednom záběru. Stroje s robustním kluzným vedením ocení uživatel zejména při obrábění odlitků či výkovků a při zakázkové a malosériové výrobě.

Anotace
Lineární vedení

Lineární vedení    

Ve svém principu se lineární vedení skládá z lišty a valivých bloků s tělísky, které umožňují plynulý posuv v jednotlivých osách X, Y, Z. V současné době je trendem užití valivých bloků s jehlovými tělísky, které dovolují vícekontaktní dotyk se stykovými plochami pro max. dovolené zatížení. Rychloposuvy se většinou pohybují od 36 m.min-1 do 50 m.min-1 u vertikálních center YCM. Lineární vedení rovněž umožňuje zvýšit zrychlení a brzdění až na hodnoty 1G, jako je tomu u vysokorychlostních center řady NSV z portfolia strojů YCM, a řeznou rychlost na 20 m.min-1 pro HSC frézování.

Anotace
YCM NSV102A - stroj s lineárním vedením

Kruhová a šroubová interpolace ve spojení s dokonalým řídicím systémem poskytuje plynulé kontinuální frézování forem, kapes, tenkostěnných profilů apod. Výhodami lineárního vedení je tedy vysoká dynamika, rychlost pojezdů, plynulé frézování, vysoké zrychlení a brzdění, což je oceněno zejména při hromadné a sériové výrobě zkracováním vedlejších neefektivních časů. Nevýhodou je menší dovolené zatížení. Ideální využití stroje je zejména pro obrábění lehkých slitin materiálů, lehkých kovů, železa, tvrdých materiálů HRC63 apod.

Informace o výrobě

Při návrhu vhodného frézovacího stroje je snahou získat vždy co nejvíce informací o výrobě včetně výkresové dokumentace obrobku. Pak se teprve může říci, zda je vhodné kluzné, nebo lineární vedení.     

Další podstatnou vlastností pro celkovou správnou dynamiku a kinematiku stroje je konstrukce základny, stojanu, vřeteníku a uložení kuličkových šroubů. Celolitinové odlitky ze speciální litiny Meehanite jsou odlévány přímo u výrobce YCM ve vlastní slévárně včetně indukčního kalení vodicích ploch, konstrukce je standardně navržena pomocí FEM analýzy (metoda konečných prvků). U větších strojů s pojezdy nad 1 400 mm v ose X již většinou osu Y tvoří 4 lišty masivního lineárního nebo kluzného vedení s vestavěnými šnekovými dopravníky pro účinnější odvod třísek.

Vysoká opakovatelná přesnost

YCM obráběcí stroje nabízejí vynikající špičkové vlastnosti, vysokou opakovatelnou přesnost a přesnost polohování, vynikající dynamické a užitné vlastnosti pro optimalizovanou návratnost investice.

Klientovi se nabízí řešení optimalizované na konkrétní výrobu z více než 90 modelů CNC obráběcích strojů výrobce YCM. Zákazník má tedy možnost výběru ze dvou typů vedení při nákupu stroje YCM pro nejvhodnější podmínky obrábění.

Speciálně k tomuto tématu jsou firmou Vason přichystány tzv. Tematické podzimní dny, které proběhnou v září. Načasování a zvolený termín není náhodný, jelikož se následně firma zúčastní veletrhu EMO 2011 v Hannoveru a MSV 2011 v Brně. V showroomu firmy se budou prezentovat ukázky frézování a vrtání na vertikálních centrech s kluzným a lineárním vedením.

Ing. Milan Křiva

Ing. Petr Stuchlík

petr.stuchlik@vason.cz

Vason CZ 

EMO: hala 27, stánek E68

On-line verzi časopisu MM Průmyslové spektrum si můžete zakoupit v digitální trafice PUBLERO.COM 

Další články

Výzkum/ vývoj
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: