Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Ložiska pro velká zatížení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Ložiska pro velká zatížení

Společnost Coroll jako významný dodavatel ložisek do všech hutních provozů včetně kontinuálního lití, válcoven, výroby surového železa, přepravy a úpravy rud i dalších materiálů využívá zázemí japonského výrobce ložisek NSK a jeho vývoj speciálních produktů pro hutní průmysl.

Náročné provozy si vyžadují neustálé inovace, materiálové i konstrukční. Mezi ně patří zejména:

 • speciální ložiskové oceli STF, WTF a SWR, které zásadním způsobem prodlužují životnost ložisek, zejména v silně znečištěném prostředí;
 • různé nové druhy těsnění pro náročné provozy;
 •   speciální konstrukce víceřadých ložisek.

Ložisková ocel STF

Ložisková ocel STF (Super TF, patent NSK) byla vyvinuta za účelem prodloužení životnosti ložisek v těch nejnáročnějších aplikacích. Jedná se o ocel s vyšším obsahem austenitu, vyrobenou speciálním postupem tepelného zpracování. Díky tomu má velmi jemnou strukturu. Tato kombinace zajišťuje vyšší odolnost při provozu ve znečištěném prostředí s nedostatečným mazáním. Prodloužení životnosti oproti standardní oceli při větším znečištění maziva je přibližně pětinásobné, při menším znečištění maziva asi dvojnásobné.

Příklad: čtyřřadé kuželíkové ložisko z materiálu STF v reverzní kvartostolici dosáhlo životnosti 7 530 hodin. To je zhruba desetkrát více oproti standardním ložiskům běžné kvality a přibližně třikrát až čtyřikrát více oproti ložiskům ostatních prémiových značek.

Ložisková ocel SWR

Ložisková ocel SWR byla vyvinuta speciálně pro provozy kontinuálního lití. Jemná struktura rovnoměrně rozložených karbidů a karbonitridů podstatně zvyšuje odolnost proti opotřebení. Kontrolované množství zbytkového austenitu prakticky eliminuje poškození ložiska odlupováním materiálu a tím podstatně prodlužuje životnost ložiska. Zvýšení tuhosti jádra proti prasknutí předchází vzniku trhlin.

Výsledky testů:

 • zvýšení odolnosti proti opotřebení – trojnásobné ve srovnání s ložiskovou ocelí AISI 52100;
 • prodloužení provozní doby bez odlupování materiálu – pětinásobné ve srovnání s AISI 52100;
 • prodloužení provozní doby bez vzniku trhlin – pětinásobné ve srovnání s AISI 52100.
   


Soudečkové ložisko z SWR oceli se zvýšenou odolností proti opotřebení

Ložisková ocel WTF

Materiál WTF (Water-TF) je velmi čistá ložisková ocel vyvinutá speciálně pro ložiska pro válcovny. Zajišťuje delší životnost ložisek díky prevenci odlupování materiálu a vzniku prasklin způsobených vniknutím vody. Výhodou tohoto materiálu je vyšší spolehlivost a delší pracovní životnost, což podstatně snižuje náklady na údržbu.
Výsledek testu životnosti v prostředí kontaminovaném vodou i nečistotami: doba životnosti ložiska z materiálu WTF byla třikrát delší ve srovnání s běžnou ložiskovou ocelí.

Speciální ložiska pro hutní provozy

Náročné provozy si vyžádaly také inovace v konstrukčním řešení ložisek. Výrobce NSK proto nabízí celou řadu speciálních ložisek pro hutní provozy:

 • dělená soudečková ložiska pro čepy licích pánví, která výrazně zkracují dobu výměny ložiska konvertoru;
 • dělená válečková ložiska pro segmentované válce kontinuálního lití;
 • ložiska s naklopitelným vnějším kroužkem pro kontinuální lití;
 • těsněná víceřadá ložiska s extrémně vysokou únosností a dlouhou životností;
 • ložiska s pevným mazivem;
 • válečková ložiska s plným počtem válečků pro jeřábové a jiné kladky.


Dělené soudečkové ložisko pro čepy licích pánví


Dělená válečková ložiska pro segmentované válce kontinuálního lití


Kuželíkové ložisko s naklopitelným vnějším kroužkem

Zákaznická podpora

Firma Coroll dlouhodobě úzce spolupracuje s pracovníky hutních provozů jak z hlediska technické podpory při revizích, tak i při montážích. Na základě bohatých zkušeností a zázemí výrobce poskytuje zákazníkům nejen velmi žádanou technickou podporu, ale i rychlé dodávky ze svého skladu. Disponuje širokým sortimentem typů a provedení ložisek i pro speciální aplikace a vždy poskytuje komplexní technická řešení.

Coroll

Marie Martincová

mmartincova@coroll.cz

www.coroll.cz
 

Další články

Převody/pohony/ložiska/spojky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: