Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Made in Japan
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Made in Japan

V sídle společnosti Misan v Lysé nad Labem se pravidelně konají odborné semináře, které se těší veliké oblibě. Partnerem toho posledního jarního, který byl nazván Stroje, nástroje, automatizace – otevřené možnosti, byla společnost Tungaloy. „Dnešní seminář se ponese v duchu řešení ze země vycházejícího slunce,“ uvedl jednatel společnosti Misan Ondřej Svoboda.

Program přednášek i následných praktických ukázek obrábění byl bohatý a nabitý, proto pan Svoboda hned po uvítání posluchačů rovnou přešel k prezentaci nových a inovovaných strojů Okuma a Brother, které byly poprvé představeny na největším asijském strojírenském veletrhu Jimtof 2018.


Japonskými výrobci strojů Okuma oblíbený převodový mechanismus založený na válečkovém soukolí, které je bezvůlové a nevyžaduje systém brzdy.

Z produkce společnosti Okuma byla pozornost věnována zejména dvoustojanovému pětistrannému centru MCR-S a čtyřosému vodorovnému centru MB5000HII. Druhý ze jmenovaných, který je přednostně určen pro rychlostní obrábění neželezných kovů, byl oproti předchozí generaci nově přepracován. Změny lze nalézt u lože stroje, zásobníku nástrojů či v konstrukci B osy. Díky výměně řetězového zásobníku nástrojů za diskový (bubnový) se zmenšila zástavbová plocha stroje. Nový systém výměny nástroje je podstatně rychlejší, čímž bylo dosaženo snížení celkového času o 34 %. Osa B, která zabezpečuje natáčení palety s obrobkem, je poháněna pomocí převodového mechanismu založeného na válečkovém soukolí, které je bezvůlové a nevyžaduje systém brzdy. U tohoto centra došlo také k vylepšení odvodu třísek z obráběcího prostoru pomocí širokého vynašeče a účinnější je také čištění pracovního prostoru díky možnosti oplachu z trysek umístěných přímo uvnitř stroje. Ke stroji je možné připojit také dvoupatrový zásobník palet pro automatizovanou výrobu. Pro evropské zájemce bude stroj vystaven také na přehlídce EMO Hannover 2019.


Ukázky obrábění v showroomu společnosti Misan jsou vždy doprovázeny odborným komentářem obou pořadatelů.

Na modelu dvoustojanové pětistranné portálovky MCR chce společnost Okuma dokázat, že i na velkých strojích lze provádět vysokorychlostní obrábění. Lože tohoto stroje je tvořeno bohatě žebrovaným litinovým odlitkem, stejně tak jsou vyrobeny stojany a stoly stroje. Tato koncepce zabezpečí vysokou tuhost a teplotní stabilitu při obrábění. Odchylkám na obráběných dílech vlivem zvýšené teploty je dále předcházeno stabilizací jednotlivých uzlů stroje, cíleným chlazením a kompenzací. Příčník stroje se pohybuje buď po kluzném vedení nebo kluzném vedení v kombinaci s valivými jednosměrnými ložisky. Jako reprezentant z této řady byl vybrán stroj s označením MCR-S, který je vhodný k obrábění lisovacích nástrojů a forem, kde japonští výrobci cílí zejména na možnost obrábění formy na jediné upnutí i např. pomocí nové generace softwaru.

Kompaktní rychlé stroje

Další z japonských výrobců obráběcích strojů, společnost Brother, se specializuje na rychlé kompaktní stroje s kuželem ISO 30. Model z řady Speedio s označením R650X2 byl nově vybaven větším zásobníkem až na 40 nástrojů. Ty se mění pomocí výměnného ramene a rychlejší je také výměna palet s obrobky, kdy se pracovní stůl otáčí o 180° tak, že se na jedné straně obrábí a druhá je ve stejnou chvíli vyměňována. Druhý z představovaných modelů, stroj s označením Speedio F600X1, je prvním z plánované řady strojů s novou koncepcí kinematiky. U tohoto stroje se pracovní stůl pohybuje pouze ve směru osy Y a snížilo se vyložení vřetena na stojanu, jenž se pohybuje v ose X a Z. Také větší ložiska na vřetenu a zvýšení výkonu na 26 kW (s 92 Nm krouticího momentu), větší vzdálenost a velikost vodicích ploch by měly na tomto stroji umožnit obrábění dílů s vyšší hmotností.


Účastníci zblízka sledují, jak si nástroj Tungaloy poradí s danou operací na stroji Brother. Vlevo vzadu automatická buňka Halter pro zakládání a vykládání obrobků.

Inovované nástroje i destičky

Jednatel společnosti Tungaloy Petr Galuška se ujal slova jako druhý a využil příležitosti poukázat na novinky mezi běžně užívanými nástroji. Ale představil také rozšíření nabídky pro výrobu speciálních nástrojů – některé z nich bylo možné ve druhé části semináře vidět přímo v akci během praktických ukázek v showroomu společnosti Misan na strojích Brother a Okuma. Svou prezentaci pan Galuška označil anglickými slovy Speed to feed, která vystihují potenciál břitových destiček pro rychlé a produktivní obrábění. Pro operace soustružení by do této kategorie patřil nový CVD povlak destičky T9215. Výraznou inovací u materiálu destičky je vytvoření silné vrstvy Al2O3 s homogenní strukturou a speciální tvrdokeramické vrstvy, která je mnohem tvrdší než klasický TiN povlak. Tyto aplikované prvky zvyšují odolnost destičky proti opotřebení a zároveň zvyšují produktivitu při operacích soustružení oceli a ocelových slitin. Novým karbidovým materiálem s PVD povlakem se pyšní řada AH8000, která byla navržena speciálně pro soustružení žáruvzdorných slitin. Řada AH8000 je unikátní díky celosvětově prvnímu nanomultivrstvému AlTiN povlaku s vysokým obsahem hliníku. A do třetice z oblasti soustružnických destiček uvedl nový cermet AT9530 s jedinečnou kombinací vrstev povlaku a speciální povrchovou úpravou PremiumTec, který se vyznačuje vysokou odolností proti opotřebení a vylamování břitu.

Z oboru frézování byly posluchačům představeny nové povlaky T3225 pro obrábění ocelí a nerezových materiálů a T1215 pro obrábění litin. K dalšímu zvýšení výkonů napomáhá aplikace nových těles s vnitřním přívodem chlazení na břitovou destičku a tím i do prostoru řezu. Nových destiček se dočkala fréza TFE pro čelní frézování litin.

Díky akvizici společnosti Unitac do se portfolia firmy od loňského roku dostávají také dělové vrtáky s vyměnitelnými destičkami a technologie vrtání BTA. Dělové vrtáky s břitovými destičkami jsou v současné době trendem. Velmi důležitá pro operace hlubokého vrtání je geometrie a utvářeč třísky. Rozdrobením třísky je snížena řezná síla, což umožňuje zvýšení posuvu 1,5- až 3krát, než je běžné u klasických dělových vrtáků.

Již v roce 2002 byla do skupiny IMC Holding přibrána švýcarská společnost Metaldur, která se specializuje na speciální nástroje pro zapichování, soustružení a speciální osové nástroje.


Pohled do pracovního prostoru stroje Okuma MU-6300 a ukázka obrábění materiálu Hardox korunkovým vrtákem Tungaloy AH725.

On-line podpora

V rámci nepřetržité podpory zákazníkům vyvinula společnost Tungaloy aplikaci do mobilního zařízení s názvem Dr. Carbide. Aplikace obsahuje nejen on-line katalog, ale také konvertor destiček, který porovnává destičky s konkurencí podle typu, funkci Machining, která pomůže uživateli vypočítat řezné parametry, nebo Tung Navi, která pomáhá podle typu materiálu, operace a možností stroje vyhledat vhodný nástroj pro danou aplikaci. Druhá z nabízených aplikací se nazývá Atlas a obsahuje zjednodušené informace elektronického katalogu.

Je mnoho způsobů, jak automatizovat

„V posledních letech se stále častěji setkávám s požadavky na automatizaci ze stran zákazníků, a to i v případě malých a středních podniků i v případech, kdy se jedná o malosériovou výrobu a je potřeba často přeseřizovat,“ uvádí Svoboda důvod, proč se společnost Misan rozhodla i této problematice věnovat. Automatizaci může dodávat buď specializovaný dodavatel, nebo přímo výrobce stroje. Zcela výjimečné řešení nabízí společnost Okuma v podobě robotické buňky (na příkladu soustružnického centra), která obsahuje robotickou ruku pro nakládání a vykládání obrobků a zásobník materiálu ve tvaru skříně. Ta je umístěna před dveřmi stroje na pojízdných drahách, takže je možné ji z prostoru před dveřmi odsunout bokem, aby byl zpřístupněn vstup do stroje. Robotická ruka dostala název Armroid a je zakomponována přímo do pracovního prostoru stroje. Aby přesně zapadla do volného prostoru nad vřetenem stroje a nedošlo ke zvětšení zástavbové plochy stroje, byla vyrobena na míru ve společnosti Okuma. Podobně je zakomponováno řízení robota do řízení stroje. Robot má čtyři stupně volnosti a vlastní zásobník se třemi chapadly, který je také zabudován uvnitř stroje. Vedle běžných manipulačních úkonů může být robot využit i na jiné práce v rámci vnitřního prostoru stroje, jako je například čištění apod. Vedle tohoto nestandardního řešení byly představeny další způsoby automatizace strojů Okuma v podobě již běžnější externí buňky s roboty či dopravníky, jež jsou schopny si mezi jednotlivými stroji předávat palety s obrobky.

Účastníkům ve druhé části semináře bylo umožněno sledovat ukázky obrábění nástroji Tungaloy na strojích Brother a Okuma. Návštěvníci kvitovali rozsah užitečných informací i možnost nahlédnout na zakázku automatizace k výrobnímu stroji, jež nyní společnost Misan vedle japonských obráběcích strojů také nabízí.

Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com

Další články

Inovace
Automatizace, regulace
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: