Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Manipulační systém HS flex heavy
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Manipulační systém HS flex heavy

Firma Hermle se již téměř dvacet let zabývá automatizací svých obráběcích center a jako pokračování tohoto vývoje nyní uvádí na trh výkonný, kompaktní a rovněž cenově mimořádně atraktivní automatizační nástroj - manipulační systém HS flex heavy.

Manipulační systém HS flex heavy byl navržen tak, aby mohl být připojen jak k pětiosým obráběcím centrům řady Performance Line (C 400 a C 650), tak i k modelům řady High-Performance-Line (C 32 a C 42). Poprvé tak může být dodán i stroj C 650 automatizovaný.
 

Manipulační systém HS flex tvoří několik komponent, které se dodávají a instalují jako kompletní jednotka. Na místě se montují a seřizují pouze moduly zásobníku obrobků. Celá instalace – všechna obráběcí centra Hermle se rovněž dodávají kompletně smontovaná – je tak hotová ve velmi krátké době a provozovatel může rychle začít s obráběním.


Manipulační systém HS flex heavy se dvěma moduly zásobníku, připojený k pětiosému obráběcímu centru C 650. (Zdroj: Hermle)

Pohodlný a bezpečný přístup

Ploché lože stroje z minerálního odlitku, na kterém jsou vedeny tři osy manipulační jednotky, umožňuje obsluze ergonomicky řešený a velmi dobrý přístup. Oboje křídlové dveře, které své funkční použití prokázaly již u robotických systémů Hermle, mají dvojí funkci. Při procesu výměny obrobku zablokují přístup pro obsluhu, při obrábění obrobku uvolní přístup k pracovnímu zornému poli a pracovnímu prostoru a současně zablokují přístup k manipulační jednotce.
 

Osy otáčení, zdvihu a lineární osy manipulační jednotky umožňují přesný pohyb obrobků o hmotnosti až 1 200 kg včetně palety mezi osazovacím stanovištěm, moduly zásobníku a pracovním prostorem obráběcího centra. Při nakládání obráběcích center jeřábem lze do pracovního prostoru stroje umístit i obrobky s ještě větší hmotností a většími rozměry. Přesně manipulovat lze s paletami rozměrů až 800 x 630 mm. Aby se redukovaly možné zdroje chyb obsluhy, kontroluje se již v osazovacím stanovišti maximální výška obrobku, aby nebyly přepraveny žádné obrobky s příliš velkými rozměry. Obrobek může mít maximální rozměry 800 x 630 x 700 mm (š x h x v).

Manipulační systém HS flex heavy zabezpečuje optimální přístup i pro manuální činnosti. (Zdroj: Hermle)

Zvláštní důraz byl kladen i na vývoj modulů zásobníku. Ve standardním provedení je integrován jeden modul, doplňkově lze připojit ještě druhý modul. Moduly jsou uspořádány ve formě regálů a nabízejí maximálně individuální dimenzování palet a obrobků. K jednomu modulu lze objednat až tři regálové police s celkem devíti zásobníkovými místy pro palety. Při použití dvou modulů zásobníků je tudíž k dispozici až 18 míst pro palety. Pomocí speciálně vyvinutého generátoru obsazení zásobníku, který kontroluje přípustné hmotnosti i rozměry (z důvodu nejrůznějších modelů stroje), lze rychle a snadno stanovit obsazení zásobníku.

Inteligentní řízení

Systém HS flex heavy, stejně jako výměník palet a robotický systém RS 05-2 je řízen komfortním vlastním systémem Hermle – Hermle-Automation-Control-System, zkráceně HACS. HACS umožňuje inteligentní řízení práce, intuitivně ovládaný software prostřednictvím dotykového panelu pomáhá obsluze při jejích každodenních úlohách. Díky transparentnímu znázornění zakázek a potřebných činností obsluhy se sníží organizačně podmíněné prostoje a maximalizuje se produktivita zařízení. Spolu se systémem Hermle-Information-Monitoring-System, který zobrazuje stavy stroje v reálném čase a lze jej zobrazit na každém tabletu, stolním počítači nebo chytrém telefonu, tvoří tyto dva softwarové nástroje důležitý základ pro použití obráběcích center Hermle v souladu s koncepcí Průmyslu 4.0.

Průřez manipulačním systémem HS flex heavy, připojeným k pětiosému obráběcím centru C 650. (Zdroj: Hermle)

Barbara Hermann

https://www.hermle.de/cs/home_cs 

Další články

Automatizace, regulace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: