Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Maskovací přípravky pro povrchové úpravy
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Maskovací přípravky pro povrchové úpravy

Krytí částí polotovarů i hotových výrobků před povrchovou úpravou se stává standardní technologickou operací v mnoha strojírenských podnicích. Maskovací přípravky představují moderní alternativu k tradičním výrobním postupům, kdy se díly po aplikaci povrchové úpravy podrobují "očištění" míst, která musí zůstat bez barvy či pokovení.

Očištění od nátěru či pokovení zahrnuje zejména mechanické operace, které s sebou vedle nákladů na kvalifikovanou pracovní sílu nesou i riziko, že se finalizovaný výrobek poškodí. Volbou vhodného maskovacího materiálu pro zakrytí míst, kde je barva, pokovení nebo lak nežádoucí, lze dosáhnout zvýšení produktivity při současné úspoře nákladů. V tomto krátkém článku uvádíme stručný přehled nabízených materiálů a typů aplikací, pro něž jsou vhodné maskovací přípravky Shercon, dodávané firmou M. A. G. galvanochemie, a. s.

Krytky a zátky

Jádrem sortimentu jsou krytky a zátky ze silikonové pryže Ultrabake. Tento materiál je pro svoji teplotní odolnost 315 °C, mechanické vlastnosti a vysokou odolnost proti oxidaci vhodný především pro použití v práškových lakovnách. Výrobce zaručuje pro práškové lakování při 315 °C minimální životnost 12 cyklů. Při vypalovacích teplotách v rozmezí 200 - 220 °C je životnost v průměru 50 cyklů. Na maskovacím materiálu neulpívá prášková barva. Ultrabake je materiál s obecným použitím. Mezi dalšími aplikacemi je možno uvést například galvanické pokovování, chemické niklování, anodizování, chromování a chemické leštění.
Zátky z chloroprenové pryže Neopren mají dobrou odolnost vůči abrazivům a chemickým látkám. Jsou vhodné pro krytí otvorů při tryskání a galvanizování, kde nejsou vysoké nároky na teplotní odolnost. Nelze je kvůli teplotní odolnosti 177 °C používat v práškových lakovnách. Z uvedeného materiálu se dodávají pouze zátky. Další aplikace: anodizování, otryskávání, chemické leštění, chemické niklování; nehodí se však pro použití v chromovacích lázních.
Krytky z PVC tvoří cenovou alternativu k silikonové pryži. Jsou vhodné především pro jednoduché procesy (s max. teplotou 177 °C) a k zakrývání pro přepravní účely.

Maskovací pásky

V sortimentu Shercon jsou také dva druhy maskovacích pásek určených pro práškové lakování. Pásky jsou vyrobeny z polyesteru, na němž je naneseno silikonové lepidlo, které po stržení pásky nezanechává na krytém předmětu adhezivní zbytky. Odpadá tak nutnost mechanického dočišťování po povrchové úpravě. Pásky se dodávají ve dvou variantách s teplotní odolností 204 °C a 220 °C.
Typickou aplikací je například krytí místa pro zemnící těsnění u rozváděčových skříní před práškovou barvou. Polyesterové pásky lze dodat též na nelepivé fólii mylar. Tento produkt je vhodný pro výrobu vlastních tvarů na řezacím plotru. K dispozici je velký výběr kruhových výseků, z nichž vybrané typy lze dodat se středicími kroužky. Maskovací pásky jsou standardně k dispozici v šířkách 5 ÷ 50 mm po 5 mm, dále 80, 100 a 150 mm. Návin na roli je 33 m pro šíři 5 mm, pro ostatní pásky je návin 66 m.

Další články

Technologie pro povrchové úpravy

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: