Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Materialica se strategickými partnery
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Materialica se strategickými partnery

Již pátý ročník materiálového veletrhu Materialica 2002, konaný na přelomu září a října v Mnichově počtem 315 vystavovatelů a přes 7000 odborných návštěvníků, sice táhl více než loni, přesto nevybočil z rámce malého veletrhu.

Příští ročník se proto pořadatelé rozhodli uspořádat ve spojení s veletrhem Ceramitec v předsunutém termínu 16. - 18. září 2003, který pro české návštěvníky sice koliduje s brněnskými veletrhy, ale pro Materialicu znamená posílení v jednom z jejích velmi perspektivních oborů - keramice - a přinese i obor technologie a materiály práškové metalurgie. Strategické posílení veletrhu může znamenat i větší účast firem vývoje výrobků a řešení pro zpracování materiálu

C-technologie

Jeden z atraktivních oborů veletrhu, vývoj výrobků, byl letos posílen účastí firem nabízejících své produkty pro C-technologie, především účastí firmy SolidWorks a společného stánku Haitec s IBM.
Známá SolidWorks jako součást francouzského koncernu Dassault Systémes, ale se sídlem v americkém Concordu, představila nákladově efektivní a uživatelsky komfortní 3D-CAD software pro střední proud trhu, nová řešení pro PDM (Product Data Management), zahrnující nástroje SolidWorks Explorer, PDM/Works od DesignSource Technology a SmarTeam pro správu firemních dat. Nový, na užití webu založený SolidWorks 3D TeamWorks umožňuje uživateli současný a na místě nezávislý přístup ke konstrukčním datům a modelům. Na stánku byl předváděn simulační program 3D CAD-FEM. Od svého založení v roce 1995 má licence ve více než 100 zemích a nedávno prodala již svou 200 000 licenci firmě Rayovac vyrábějící baterie, osvětlovací tělesa a speciální obaly.
Ve společném stánku Haitec a IBM byly předváděny možnosti nové verze systému CATIA V5 a doplňujících aplikací Haitec včetně nabídky ověření zákazníkem v nové zkušební laboratoři Haitec v Übersee u Chiemsee. Mezi nejvýznamnější reference řešení PLM (Product Lifecycle Management) jako společného produktu firem IBM a Dassault Systémes, které podle zprávy CIMdata zaujímají druhé místo dodavatelů CAD/CAM za rok 2001 podle výše prodeje, patří německý výrobce obranné techniky EADS, jenž buduje 1100 pracovních stanic CATIA, a automobilka Toyota, která využívá 3D PLM v konstrukci, vývoji a výrobě svých vozů po celém světě.
S použitím vlastního softwaru Magics Communicator při načítání 3D konstrukčních podkladů využívá firma Materialise velkorozměrové Mammoth stereolitografie až do velikosti dílu 2100 x 640 x 480 mm (např. prototypového dílu přístrojové desky pro automobily), technologie SLS (Selective Laser Sintering), vakuového lití plastů a RIM vypěňování.

Povrchové úpravy a nanotechnologie

Po veletrhu IMTS v Chicagu podruhé během jednoho měsíce předvedla firma Balzers inovaci vícevrstvého TiAlN povlaku Balinit Futura novým nanostrukturovaným povlakem Balinit Futura Nano s vyšším výkonem pro obrábění na sucho, vyššími rychlostmi a hloubkou řezu. Na bázi TiAlN vznikl i nový povlak Balinit X.CEED pro karbidové stopkové nástroje na obrábění materiálů s tvrdostí do HRC 62 a titanových i niklových slitin.
Novým patentovaným PVD procesem vytváří Balzers povlaky nitridu chromu Balinit CNI v 1 - 4 µm tenkých vrstvách s tvrdostí až 1700 HK a vysokou odolností vůči opotřebení, např. pro písty v hydraulice, pístní kroužky, díly ventilových rozvodů ap. Výhodou nových povlaků je i nízká teplota nanášení - pouhých 250 °C -, která umožňuje využití i na neželezných kovech a na tepelně zpracovaných ocelích bez popuštění.
Novinkou v oblasti využití otěruvzdorných diamantových vrstev pro nástroje je zřízení kompetenčního centra Balzers v lucemburském Hanebosch v červnu 2002. Povlak Balinit Diamond zvyšuje produktivitu při obrábění sklem vyztužených kompozitů, tvrdokovů, neželezných kovů a dřeva. Při obrábění grafitu dosahují celokarbidové stopkové frézy s povlakem Balinit Diamond až 15krát vyšší životnosti proti povlakům z TiCN. Pro nanášení vyvinul Balzers i povlakovací zařízení BAI 730 D.
Bavorská firma AxynTec z Augsburgu předvedla nový hybridní povlakovací proces plasmaimpax, kombinace procesů PVD a CVD, vytvářející povlaky na míru aplikacím pro automobily, optiku i medicínu. Stejný základ má proces axyprotect s optimální odolností proti opotřebení při dané tvrdosti a adhezi k substrátu.
Každým rokem přibývá nanomateriálů pro nejrůznější aplikace z řad malých firem. Patří sem i firma ItN Nanovation ze Saarbrückenu, další ze "spin-off" firem ústavu INM, s výrobou biocidních nanomateriálů, např. na bázi nanočástic stříbra, které umožňují trvalé antibakteriální a antialergické úpravy tkanin, koberců, plastů a jiných materiálů pro užití v domácnosti.

Kovové materiály

K nejzajímavějším informacím veletrhu vůbec patřily dvě zprávy německého informačního střediska Stahl-Information-Zentrum, Düsseldorf.
První byly závěry studie ULSAB-AVC (UltraLight Steel Auto Body - Advanced Vehicle Concepts) dle projektu konsorcia 33 ocelářských firem, jehož evropským členem je i Nová Huť, a. s., Ostrava. Podle výsledků studie za 10 mil. USD je reálná výroba vozu z oceli v kompaktním evropském řešení a v americkém řešení PNGV (Partnership for a New Generation of Vehicles). Tento automobil s motorem 1,2 l se spotřebou 3,2 l/100 km a emisemi CO2 86 g/km byl navržen v počítačové simulaci NEDC. Kompaktní vůz může dosáhnout při hmotnosti pouhých 993 kg pětihvězdičkového hodnocení bezpečnosti při Euro-NCAP Crashtestu. Výsledků je dosaženo rozsáhlými inovacemi v použití vysokopevnostních ocelí, polotovarů na míru plechy tailored blanks, trubkami tailored tubes a welded tubes, technologií tváření vnitřním přetlakem a 3D laserového svařování karoserie.
Druhou zprávou bylo pojednání o první komerční aplikaci profilů DAVEX, které vznikly spoluprací firmy Dr. Lappe & Niemeier-Profiltechnik, Laboratoře pro materiál a technologii spojování (LWF) Univerzity Paderborn a Hoesch Hohenlimburg GmbH koncernu ThyssenKrupp Steel AG. Profily nejsou na rozdíl od běžných I, T, L, U nebo uzavřených profilů vyrobeny válcováním nebo tažením, ale mechanickým spojováním z pásů. Technologie vyrábí profily na míru (tailored beams) s nestejnými tloušťkami přírub a stojin (zatím do výšky 150 mm) a hybridní profily s kombinací oceli, nerezavějící oceli, hliníku, plastů a kompozitů. Umožňuje také výrobu odlehčených profilů použitím stojin z děrovaných pásů nebo plastů a profilů bez tepelných a zvukových mostů právě při použití plastů a kompozitů na stojiny.
Profily I a T byly na jaře 2002 poprvé použity na nosné konstrukci prosklené fasády kancelářské budovy office 2015 společnosti Architektbüro 3 v Mendenu.

Plasty a kompozity

O zajímavé inovace v oboru plastů se paradoxně postaral německý sklářský koncern Schott.Glas. Diverzifikací podnikání vznikla v segmentu Schott Spezialglas firma Schott HiCotec, která vyvinula novou technologii PICVD (Plasma Impulse CVD) pro vytváření bariérových, otěruvzdorných (antiscratch) a antireflexních povlaků na plastové obaly z PMMA, PC, COC, PP a HDPE, ale zejména na obaly a láhve z PET. V povlacích je využito i nanočástic SiO2 a TiO2.
V segmentu Schott Pharmaceutical Packaging (SPP) je jedním z cílů rozšíření transparentního cykloolefinového kopolymeru Topas (COC), který pochází z vývoje firmy Ticona GmbH ještě jako součásti koncernu Hoechst, dnes Dyneon GmbH. Protože celosvětově klesá zájem o skleněné lékovky, přešel SPP nejprve na lékovky z COC. Novinkou je výroba injekčních stříkaček z COC Topas, opatřených nanopovlaky procesem PICVD, s integrovanou jehlou a speciálním uzávěrem Luer-Lock pro sterilní předplněné injekce TopPac. Předností je pohotovost a menší riziko infekce.
Poprvé na veletrhu demonstrovala možnosti kompozitních profilů vyrobených pultruzní technologií mobilní expozice 30 firem sdružených v asociaci EPTA (European Pultrusion Technology Association) z nizozemského Hardwijku.

§§§

Českou účast zastupovaly tradiční vystavovatelé v počtu 16 firem ve společném stánku organizovaném brněnskou EXPO-Consult+Services, zástupcem Messe München a samostatná prezentace české asociace automobilových subdodavatelů ForCars, sdružující firmy z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. O kongresu Materials Week nemáme vlastní informace, protože pořadatel již třetí rok neumožňuje novinářům volný vstup ani na posterovou sekci.

Další články

Novinky z veletrhů a výstav

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: