Témata
Reklama

Mechatronické prvky ve stavbě strojů

Mechatronika v konstrukci a stavbě strojů vede k tomu, že software zabírá stále vyšší podíl na dalším vývoji a na splnění požadovaných funkcí strojů a zařízení. V těchto systémech mají klíčovou funkci elektronicky řízené pohony.

Elektronicky řízené pohony vykonávají programové příkazy automatizačního systému ve vlastních výrobních a přepravních procesech, a tím se stávají mechatronickým řešením pohonu. Každý elektronicky regulovaný pohon tím ve stroji nebo zařízení představuje určitý mechatronický subsystém.

Reklama
Reklama
Reklama
Sestava vytvořená z mechatronické stavebnice vychází z funkcí stroje.

Zaostřeno na pohonné funkce ve stroji

Regulovaný pohon ve stroji nebo zařízení není samoúčelný, ale plní zcela konkrétní úkol. Může to přitom být například přesné nastavování polohy, kontinuální posuv materiálu nebo navíjení a odvíjení materiálu z rolí. Tento úkol je v praxi realizován součinností softwaru pro řízení pohybu, výkonné větve z měniče frekvence a motoru a také dalších pasivních součástí pohonné techniky. Mechanická energie motoru je přenášena pomocí převodů, vřeten, ozubených řemenů nebo hřídelí do výrobního procesu.

Z této souhry softwaru, pohonu a mechaniky vzniká klasický mechatronický systém, v němž software řídí mechaniku a obě tyto části pracují v úzké vzájemné souhře. Tento systém představuje nyní víc než pouhé nastavování otáček hřídele motoru, ale stává se komplexní realizací úplné funkce stroje. Z tohoto důvodů je nezbytné opustit pohled na součásti, založený na jednoduchých vztazích mezi výrobky, a místo toho těsně propojit konstrukční návrh s příslušnými funkcemi stroje.

Modulární konstrukce: v regulátorech pohonu L-force Servo Drives 9400 jsou integrovány různé funkce pomocí zásuvných modulů, například bezpečnostní funkce.

Řízení pohybu

Funkce pro řízení pohybu jsou systematicky popsány a standardizovány jen v několika málo strojírenských oborech, například ve stavbě obráběcích strojů. V mnoha jiných odvětvích průmyslu vznikají spíše řemeslně tak, že každý nový případ je opět řešen od začátku. Využitím vhodného stavebnicového systému (který obsahuje také softwarové prvky pro řízení pohybu) a efektivní metodiky návrhu je možné náklady na realizování určité funkce stroje významně zredukovat.

První krok ke zvýšení efektivnosti může spočívat v tom, že každý aplikační případ již není považován za unikát, ale různé případy aplikací jsou klasifikovány společně. Z tohoto důvodu firma Lenze analyzovala velký počet vyřešených aplikací a seskupila je do katalogu ve formě dvanácti rozličných aplikačních řešení. Každá z těchto pohonných úloh přitom popisuje:

  • funkci ve stroji;
  • typické aplikace;
  • typické okrajové podmínky;
  • principiální volbu výrobků pro tuto pohonnou úlohu, přičemž je často třeba rozlišovat aplikace se středními a vysokými požadavky.

Popis se přitom záměrně orientuje na svět strojírenství, přidržuje se také jeho názvosloví a způsobu zobrazování. Výsledkem práce je první systematický podklad, který nabízí velmi dobrou orientaci, sloužící k další podpoře mechatroniky ve strojírenství.Popis se přitom záměrně orientuje na svět strojírenství, přidržuje se také jeho názvosloví a způsobu zobrazování. Výsledkem práce je první systematický podklad, který nabízí velmi dobrou orientaci, sloužící k další podpoře mechatroniky ve strojírenství.

Jednoduchá manipulace: instalační technika (Backplane) je u nových servoregulátorů oddělena od elektroniky pohonu.

Mechatronická stavebnice pohonů

Předpokladem pro řešení množství strojírenských aplikací je stavebnice, jejíž prvky lze navzájem kombinovat. Tyto prvky je možné shrnout následujícím způsobem:

  • stavebnice převodovek, která může být opět kombinována s různými motory (třífázovými motory a servomotory);
  • třífázové a synchronní servomotory pro nejrůznější dynamické požadavky, s možností dodatečného vybavení nejrůznějšími měřiči polohy (resolver, enkodér), brzdou a cizím ventilátorem;
  • měniče frekvence v příslušných výkonových třídách, buď pro jednotlivé osy, nebo jako prvky víceosého systému se společným napájením;
  • bezpečnostní moduly pro realizaci různých bezpečnostních funkcí, integrovaných v pohonu;
  • softwarové moduly pro regulaci pohonů v různých třídách užitných vlastností (regulace U/f, vektorová regulace bez zpětné vazby, servoregulace se zpětnou vazbou;
  • softwarové moduly pro řízení pohybů konkrétního řešení pohonu;
  • komunikační moduly pro spojení s nadřazenou řídicí technikou.

Firma Lenze například svou novou konstrukční řadou L-force Servo Drives 9400 vytvořila takovou stavebnici, jejímž cílem je poskytnout pro mnoho aplikací přesně padnoucí řešení na bázi možných kombinací hardwarových a softwarových bloků.

Jednoduchá obsluha: nový konstrukční software L-force Engineer umožňuje projektování celého stroje v grafickém prostředí, a to až po následnou diagnostiku v provozu.

Průběžná konstrukční metoda

Také při sestavování konkrétních funkcí stroje ze stavebnice musí proběhnout několikastupňový konstrukční proces:

  • kvantifikovaný popis úlohy pohonu (údaje o hmotách, kterými má pohon pohybovat, spolu s údaji o rychlosti a přesnosti pohybu);
  • odvození volby výrobků a jejich výkonových údajů (výkon pohonu, volby systému pohonu, volba jednotlivých základních součástí jako typu motoru nebo systému zpětné vazby na motoru);
  • konfigurování softwaru (sestavení ze základních bloků pro regulaci pohonů, řízení pohybů, technologické aplikace) a nastavení parametrů;
  • uvedení stroje do provozu.
  • správa a zpracování dat všech pohonů ve stroji nebo zařízení. Vhodná navigace musí zajistit přímý přístup na jednotlivý pohon a s ním spojené nástroje a prostředí obsluhy;
  • integrace nástrojů a prostředí obsluhy přizpůsobených konkrétnímu úkolu, které přitom dovolují orientaci o funkcích pohonu ve stroji;
  • průběžná údržba dat, která zamezí vícenásobným zadáním a dvojznačnostem;
  • výkonné nástroje pro diagnostiku a uvádění do provozu, které zajišťují spolehlivou podporu v následující fázi, při níž je nutné řešení přenést do stroje a tam uchovat.

Snadné používání

Obě dosud uvedené cesty (mechatronická stavebnice výrobků a nástroj pro průběžné konstrukční zpracování úkolu) jsou však pouze základnou pro poslední a nejdůležitější bod – a tím je jednoduchost. Všechny procesy musejí být utvářeny tak, aby individuální náklady na projektování, volbu výrobků, instalaci a uvádění do provozu byly nízké, přitom ale tyto úkoly bylo možné provádět s vysokou produktivitou a spolehlivostí.

V popředí koncepce řešení pohonů nestojí nyní individuální výrobek (měnič, motor, převody), ale účel a úkoly stroje, pro nějž je hledáno řešení. Z toho již lze provést předběžnou volbu potřebných výrobků. V této fázi již mohou být vymezeny otázky volby a konfigurace výrobků, včetně stanovení jejich funkcí, čímž lze výrazně redukovat náklady na jejich zodpovězení. Tato cesta celkově snižuje složitost návrhu, protože jsou zpracovávány pouze informace, které jsou pro konkrétní úkol skutečně nutné.

Vlastní součásti jsou koncipovány tak, aby je bylo možné rychle a snadno použít. Dají se snadno naučit a intuitivně obsluhovat. Také zde je výsledkem zvýšení produktivity.

Celé stroje musejí pracovat produktivněji. Tím stoupá stupeň automatizace a počet elektronicky regulovaných obvodů. Pohonným a automatizačním systémem L-force vypracovala firma Lenze řešení, které stupňuje nejen produktivitu výrobců strojů, ale také výkonnost jejich strojů a zařízení. Mechatronická řešení tím lze realizovat rychleji a spolehlivěji.

Dr. Edwin Kiel

Lenze

www.lenze.cz

pesekp@lenze.cz

Reklama
Vydání #3
Kód článku: 80307
Datum: 19. 03. 2008
Rubrika: Trendy / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci

FT-Produktion, švédská strojírenská firma se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahujícímu dva uchopovače RG2 od společnosti OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

Související články
Doživotní přesnost servopohonů s dutou hřídelí

Požadavky, se kterými se obor pohonné techniky dlouhodobě setkává, jsou velmi různorodé. Kompaktnost a velký výkon se jako klíčové atributy staly standardem v mnoha aplikacích. Zástavbový prostor, který je k dispozici, je stále zmenšován, avšak požadavky na výkon zůstávají buď stejné, nebo se zvyšují. Stále rostoucí globální konkurence vyžaduje trvalou optimalizaci výkonu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů

Mezinárodní federace robotiky (IFR, International Federation of Robotics) zveřejnila v prosinci 2018 zprávu nazvanou Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů (Demystifying Collaborative Industrial Robots), která se snaží nalézt odpověď na otázku současné a budoucí úlohy kolaborativní robotiky. Níže uvádíme překlad podstatné části zprávy, kterou nám poskytl jeden ze členů IFR - společnost FANUC.

Roboty řeší nedostatek zaměstnanců v průmyslu

Od svého uvedení na trh v roce 2010 dodala společnost KUKA více než 100 000 robotů řady KR Quantec. Důvodem zájmu o ně je jejich vysoká spolehlivost a univerzálnost s širokým spektrem aplikací.

Automatická obsluha mezioperačního skladu

Důvodem pro nasazení automatu v obsluze skladu polotovarů v jičínském závodě Continental Automotive Czech Republic je speciální klima. Brzdové komponenty z plastů musejí po určitou dobu schnout a dozrávat za přísných teplotních, a hlavně vlhkostních podmínek, které nejsou vhodné pro delší pobyt člověka.

Zerobot - efektivní způsob automatizace

V minulém příspěvku (www.mmspektrum.com/180112) jsme popsali tzv. nulový bod upínání (Zero point systém). Ukazuje se, že při dnešních trendech, kdy automatizace a zejména pak robotizace opět zažívají velkou renesanci, je výhodné spojit Zero point systém a robot. O trendech takového spojení pojednává tento příspěvek.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Budoucnost patří spolupráci člověka s robotem

Automatizaci si lze z dnešní výroby jen stěží odmyslet. V mnoha případech jsou její jednotlivé stupně zaváděny plynule. Průmyslové roboty postupně přebírají různé nové úkoly a spolupracují stále těsněji s člověkem. Spolupráce člověk–robot (Human-Robot-Collaboration – HRC) se tak stává nedílnou součástí automatizace.

Vše je uvnitř!

Pokud potřebujete elektrický pohon a uvažujete o tom, zda máte dostatečné kapacity a čas na řešení své aplikace, je na místě uvažovat o elektrickém pohonu EMCA od firmy Festo.

Novinky ve vývoji řídicího systému SandRA

Společnost ZAT každoročně představuje novinky ve vývoji českého řídicího systému SandRA. Nač se zaměří letos? „V roce 2016 jsme se věnovali vývoji a posílení vizualizace a komunikace, letos cílíme na kybernetickou bezpečnost a rozvoj aplikací a služeb směrem k Průmyslu 4.0,“ říká Pavel Kulík, ředitel útvaru Technický rozvoj společnosti ZAT a.s.

Monitoring výroby přinesl vyšší produktivitu

Společnost Kopos Kolín patří mezi tradiční české elektroinstalační podniky působící řadu desetiletí na českém trhu. Firma se před časem rozhodla implementovat do výroby systém Plantyst, který spojuje monitorování technologií a jednoduchý shop floor management do jednoho nástroje. Výsledkem byl výrazný nárůst produktivity a přesné informace o stavu výroby.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit