Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Měření a seřizování vyvrtávacích a vystružovacích nástrojů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Měření a seřizování vyvrtávacích a vystružovacích nástrojů

Přístroj reamCheck je určen pro velmi přesné měření a seřizování vyvrtávacích nástrojů a výstružníků. Konstrukce tohoto specializovaného přístroje vychází z prémiové modulární řady venturion 600.

Díky novému přístroji reamCheck je možné měřit a seřizovat výstružníky a vyvrtávací nástroje rychle, plně automaticky, nezávisle na obsluze a s vysokou opakovatelnou přesností. Integrované kontrolní měření nabízí uživateli požadovanou procesní bezpečnost.

Nový přístroj reamCheck na bázi modulárního přístroje venturion 600. (Zdroj: Zoller)

Seřizování přesných vyvrtávacích nástrojů

Přesné vyvrtávací nástroje musejí být seřízeny a změřeny přesně na mikrometry. Pro tyto případy je přístroj Zoller reamCheck ideálním řešením. Nástroje je možné při měření upnout pomocí koníku mezi hroty. Díky promyšlenému softwaru Zoller a kamerovému zpracování obrazu pilot 4.0 je měření a seřizování opravdu snadné a intuitivní. Přístroj díky tomu umožňuje plně automatické mikrometricky přesné měření během krátkého času. Následný automatický kontrolní měřicí proces potvrdí a zdokumentuje provedené seřízení, což je nespornou výhodou pro garantovanou procesní bezpečnost. Statistický modul umí přehledně dokumentovat všechna měření a zaznamenat, kdo, kdy a jaká měření na přístroji prováděl.

Software pilot 4.0 a kamerové zpracování obrazu umožňují buď bezdotykové měření a seřizování nástrojů, nebo dotykové měření a seřizování pomoci elektronického dotyku. V obou případech je měření a seřizování jednoduché a přesné. Možné je měřit nástroje válcové nebo kuželové, s obvodovými i čelními pevnými nebo nastavitelnými břity.

Elektronický dotyk typu mono. (Zdroj: Zoller)

Seřizování výstružníků přesně na mikrometry

Podobně jako u vyvrtávacích nástrojů je možné nástroje upnout mezi hroty a provádět precizní bezdotykové a dotykové měření a seřizování. Jelikož ve standardním vybavení přístroje reamCheck je vysouvací koník, je možné přesně a s definovanou upínací sílou upnout i dlouhé a štíhlé nástroje.

Elektronický dotyk typu duo. (Zdroj: Zoller)

Měřicí programy a možnosti měření

Nový měřicí software pilot 4.0 nabízí pro přístroj reamCheck velký počet měřicích programů a možností:

  • fotoreálné měřicí programy – uživatel může rychle navolit správný měřicí postup pro různé typy nástrojů;
  • kromě kamerového zpracování obrazu pilot jsou k dispozici i dvě provedení elektronických měřicích dotyků – označeny jsou jako mono nebo duo;
  • elektronický měřicí dotyk mono – slouží jako doplněk kamerového měření pro různé typy nástrojů;
  • elektronický měřicí dotyk duo – je určen pro současné měření a seřízení průměrů a zúžení na výstružnících;
  • dotykové CNC řízené měření – pomocí dvojitého dotyku lze současně najet na dva body nástroje nebo seřídit zúžení nástroje;
  • dotykové seřizování břitů nástroje – pomocí „analogových“ hodinek v softwaru pilot lze precizně dotykově seřídit výstružníky nebo seřiditelné frézovací čelní hlavy.


Dotykové CNC řízené měření pomocí dvou „analogových“ hodinek v softwaru pilot 4.0. (Zdroj: Zoller)
Software pilot 4.0 přináší uživatelům značnou flexibilitu a řadu možností přizpůsobení softwaru. Přehledná struktura menu umožňuje zvolení oblíbených položek menu, takže uživatel má ty nejdůležitější či nejčastěji používané funkce ihned k dispozici. Panel oblíbených funkcí lze kliknutím myši upravit a každý uživatel si může uložit své vlastní nastavení. 

Dotykové měření obvodového a čelního házení. (Zdroj: Zoller)


Ovládací plocha softwaru pilot 4.0. (Zdroj: Zoller)


Obrazovka softwaru pilot 4.0 – přehledná plocha s barevným rozlišením skupin a modulů. (Zdroj: Zoller)


§§§
Firma Zoller v současnosti nabízí vše potřebné pro efektivní a procesně bezpečný tok nástrojů v oblasti třískového obrábění, což zahrnuje fyzické složení nástrojů, digitalizaci nástrojů, změření, správu, skladování a kontrolu, tedy kompletní cyklus nástroje napříč výrobou. Mezinárodní síť poboček a zastoupení garantuje nejvyšší kvalitu servisu a osobní přístup k zákazníkům.


Zoller Czech

Další články

Měření ve strojírenství
Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: