Témata
Reklama

Měření síly a momentu, zkoušení pružin

Firma Mecmesin Ltd. patří mezi přední evropské výrobce přístrojů pro měření síly, krouticího momentu a zkoušení pružin. Známá je rovněž jako výrobce univerzálních zkušebních systémů pro průmysl, při nichž se měří současně síla a výchylka nebo krouticí moment a úhel natočení.

Základem pro uvedená měření jsou ruční digitální siloměry, které se dodávají v řadě provedení a s velkým sortimentem siloměrných článků. K modelům AFG a AFTI lze připojit i externí siloměrné články nebo snímače krouticího momentu. Výhodou je to, že k jednomu digitálnímu přístroji je možné připojit různé siloměrné články nebo snímače momentu podle aktuální potřeby uživatele. Přitom není nutné provádět kalibraci, protože externí snímače síly nebo momentu jsou vybaveny pamětí, která vedle identifikačního čísla obsahuje i kalibrační hodnoty daného externího snímače. Všechny digitální ruční siloměry mají paměť pro maximální hodnotu, přepínatelnou rychlost měření, výstup dat na počítač a paměť pro dvě maxima. Z ručních přístrojů je možno ovládat posuv u motorických stojanů, a tak vytvářet poloautomatické zkušební systémy. Měřicí rozsah digitálních siloměrů je od 2,5 N do 100 kN pro sílu a od 0,01 Nm do 1000 Nm pro krouticí moment.
Reklama
Reklama
Reklama

Zkoušení pružin

Systémy na zkoušení pružin tažných, tlačných nebo zkrutných odpovídají svými parametry plně požadavkům příslušných norem. Dodávají se jako ruční, poloautomatické nebo plně automatické, počítačem řízené systémy. Lze je připojit k počítači a na displeji zobrazovat jak sílu, tak i délku natažení nebo stlačení pružiny a její tuhost. Novinkou je možnost velmi přesného měření úhlu natočení u zkrutných pružin.
Zkušební stojany se dodávají ruční nebo motorizované s možností řízení z počítače. Tak lze jednoduše vytvářet různé ruční, poloautomatické nebo plně automatické zkušební systémy podle potřeb uživatele pro zkoušení silou nebo krouticím momentem. Zkušební stojany je možno doplnit o digitální odměřování posuvu s volitelným rozlišením 0,01 mm nebo 0,001 mm a výstupem dat na počítač. Dodávaný software komunikuje s obsluhou v české řeči.

Automatický zkušební systém

Vrcholem nabídky je systém PCM-VersaTest. Jde o plně automatický, univerzální zkušební systém nejvyšší úrovně, řízený počítačem. Je vhodný pro všechny typy zkoušek silou, momentem a zkoušení pružin. Skládá se z motorického stojanu, řídicího počítače a rychle výměnných siloměrných článků. Software komunikuje s obsluhou česky. Programování zkušebních úloh je velmi jednoduché a po krátkém zaškolení je může provádět i sám uživatel. Zabudována je řada funkcí, např. pro cyklické, únavové nebo životnostní zkoušky. Na displeji lze zobrazit naměřené hodnoty jak v tabulce, tak i graficky. Formulář protokolu o měření lze upravit podle potřeb uživatele. Díky řadě softwarových a hardwarových jištění může tento zkušební systém pracovat sám bez dohledu obsluhy.
Dodavatelem popisované měřicí a zkušební techniky firmy Mecmesin je firma Natis, s. r. o., Kroměříž.
Reklama
Vydání #6
Kód článku: 10622
Datum: 06. 06. 2001
Rubrika: Trendy / Měření
Autor:
Firmy
Související články
Měření v rámci celého výrobního řetězce

Na cestě k aplikaci konceptu Průmyslu 4.0 se měřicí a kontrolní technologie čím dál víc používají jako řídící nástroj ve výrobě. V rámci plnění této nové role ale potřebují pružněji a rychleji zachytit kvalitativní údaje na různých místech: v měřicí laboratoři, v těsné blízkosti výrobní linky, stejně tak jako přímo v ní.

Měřicí technologie pro Průmysl 4.0 v Nitře

Průmysl 4.0 závisí na propojení systémů schopných spolu komunikovat, schopných získávat, vyhodnocovat a sdílet data a na takto zpracované informace reagovat v reálném čase. Údaje z měření jsou nezbytné pro shromažďování informací, které mají být použity při inteligentním rozhodování za účelem zabránit nežádoucím procesním změnám.

Velmi přesný měřicí stroj pro výpočetní tomografii

Nový model TomoCheck S HA (High Accuracy) 200 společnosti Werth Messtechnik GmbH se senzorem pro výpočetní tomografii je aktuálně nejpřesnějším souřadnicovým měřicím strojem na světě.

Související články
Měřicí technika se stává součástí výrobních strojů

Vzhledem k tomu, že jednou z aktivit České metrologické společnosti, z. s., je mimo jiné také sledování prezentace aktuálních metrologických novinek, trendů vývoje a zastoupení metrologie na veletrzích pořádaných v České republice i v zahraničí, navštívili jsme mimo jiné veletrh Toolex 2017, který se již po desáté konal v polském městě Sosnowiec na třetím největším výstavišti v Polsku – Expo Silesia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Konfirmace měřidel

Příspěvek se zabývá problematikou zajištění návaznosti měření a rozebírá obvyklé metrologické čin-nosti, které jsou za tím účelem prováděny. Zákon o metrologii i běžná praxe zmiňují jako základní postupy kalibraci nebo ověření stanovených měřidel. Kalibrace je postup vedoucí k dosažení způsobilého měřidla ve dvou logických krocích podle definice VIM. Vždy musí být zjištěn aktuální stav měřidla – provádí se zkouškou, která ověří, zda je měřidlo způsobilé plnit dané specifikace, či nikoliv. Nezpůsobilé měřidlo se musí kalibrovat nebo vyřadit. O výsledku je vydán doklad (kalibrační certifikát), jímž je potvrzena způsobilost z dřívější kalibrace nebo způsobilost dosažená kalibrací novou. Zvláštní pozornost je věnována kalibraci měřidel řízených softwarem, např. u souřadnicových měřicích strojů.

Multisenzorová technologie a počítačová tomografie

Výběr vhodného měřicího přístroje pro účely rozměrové kontroly je velmi důležitý. Běžný přístup je takový, že daná aplikace určí vhodný typ senzoru. Pro správné rozhodnutí potřebuje vzít uživatel v úvahu několik aspektů.

Multisenzorová souhra - měřicí stroje s pevným portálem

Po mnoho let se souřadnicové měřicí stroje společnosti Werth Messtechnik GmbH osvědčují při měření s více snímači umístěnými na dvou nezávislých osách. Nebezpečí kolize mezi snímačem a obrobkem se tak podstatně sníží, protože senzory, které nejsou používány, jsou zasunuty.

Expimer - expresní zařízení pro rychlé stanovení materiálových vlastností

Expimer, prezentovaná instrumentovaná měřicí soustava pro stanovení mechanických vlastností materiálů indentační metodou, může být alternativním způsobem, jak rychle definovat materiálové vlastnosti. Celý proces spočívá v tom, že na základě parametrů získaných v průběhu makroprocesu automatizovaného vtlačovaní indentoru kulového tvaru (ABI) do povrchu materiálu bez porušení konstrukce, lze rychle zjistit požadované materiálové vlastnosti. Tato metoda je jedinečná vzhledem k jednoduchosti, rychlosti vyhodnocení, manipulovatelnosti a užitečnosti pro stanovení mechanických vlastnosti materiálů během jejich vývoje, výroby a zejména v pracovních podmínkách provozu.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Flexibilní multisenzorová technologie

Měřicí stroj Werth ScopeCheck FB DZ umožňuje díky dvěma nezávislým senzorovým osám provádět bez omezení rozličná multisenzorová měření. Po demontáži skleněného stolu s jednotkou spodního osvitu je možné přímo na měřicím stole umístit a měřit také těžké obrobky.

Další krok pro efektivnější měření

Společnost Faro Technologies představila novou řadu měřicích ramen Faro Quantum, čímž opět zvýšila výkonnost procesu kontroly výroby díky nejlepším parametrům v této třídě měřicích přístrojů, vylepšené ergonomii a mobilitě.

Rozpínací vřetena pro upínání ozubených kol

Rozpínací vřetena, kterými se upínají ozubená kola mezi hroty, se používají při výrobě ozubených kol, nejčastěji pro účely výstupní kontroly, kde je velkou výhodou vysoká přesnost a rozsah rozpínání.

Mít sondu nestačí

Výrobní společnosti často stojí na křižovatce, kde si musejí vybrat, zda vyrábět co nejlevněji, co nejrychleji, nebo co nejpřesněji.

Software MSP - dva nástroje k bezchybné výrobě na 5osých centrech

V jednom z předchozích článků jsme se zabývali obslužným SW pro spínací dotekové měřicí sondy. Ukázali jsme, že běžná měřicí doteková sonda je vlastně jenom opakovatelný spínač a že použitelný výsledek nám dá až software v řídicím systému. Ať už pracujeme s makroprogramy přímo v paměti CNC nebo tvoříme vlastní cykly na úrovni CAD, výsledkem jednoho měření je obvykle údaj o jednom geometrickém prvku, maximálně vztah několika prvků (nový počátek nebo úhel natočení obrobkových souřadnic, průměr a osa díry, šířka drážky apod.). Také obslužný software skenovací sondy, která obvykle sbírá mnohem větší množství bodů než sondy spínací, většinou směřuje k hodnocení daného prvku nebo pravidelného geometrického tvaru.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit