Témata
Reklama

Měření teplot tavenin kovů

Vzhledem k neustále se zvyšujícím nárokům na kvalitu odlitků, které produkují naše slévárny, je kladen důraz na přesné dodržování technologických procesů při jejich výrobě. Na kvalitu odlitků má nezanedbatelný vliv i přesná znalost teploty taveniny v průběhu technologického procesu výroby.

Jedním z nejpřesnějších způsobů měření teplot taveniny, ale i odlitků, pánví apod., je měření teploty pomocí ponorných nebo dotykových čidel na bázi termočlánků. V oblasti slévárenství železných a neželezných kovů, kde se teploty různých slitin pohybují v rozmezí od 300 °C do 1700 °C, se dají s úspěchem používat u měřicích sond termočlánky typu K (Ni-NiCr), určené pro teploty do 1000 °C, a termočlánky typu S (Pt-PtRh 10 %), určené pro měření teplot do 1650 °C. Článek typu S lze krátkodobě použít až do teploty 1700 °C, ovšem s poněkud nižší přesností. Pro měření teplot do 1800 °C lze použít termočlánky typu B (PtRh 6 % - PtRh 30 %).
Reklama
Reklama
Reklama

Termočlánky typu K

Sondy pro kontaktní měření teplot se dají v zásadě rozdělit podle typu použitého termočlánku. Zmíníme se podrobněji o třech nejpoužívanějších druzích. Prvním druhem použitého termočlánku je termočlánek typu K (Ni-NiCr). Je vhodný pro sondy měřící teplotu od -40 °C do 1000 °C. I když tabulkově je tento článek schopen měřit teploty přes 1200 °C, projevuje se v této oblasti pro uživatele již několik negativních jevů. Především se v této oblasti teplot projevuje větší rozptyl naměřených hodnot a také velice prudce klesá trvanlivost měřicí sondy. Proto jsou sondy s použitým termočlánkem typu K vhodné především pro slévárenství barevných kovů a různá měření pomocí dotykových sond, například pro měření teploty předehřátých pánví, chladnoucích odlitků atd.

Termočlánky typu S a B

Další dva druhy termočlánků jsou si velmi podobné. Oba jsou na bázi platiny a rhodia. Liší se pouze vzájemným poměrem uvedených prvků a výší teploty, kterou jsou schopny měřit. Jsou to články typu S a typu B. Sondy s použitým termočlánkem typu S jsou nejčastěji používanými čidly pro měření teploty tavenin kovů nad 900 °C. Tyto sondy se vyrábějí v provedení pro jednorázové měření, aplikované především v ocelárenském průmyslu ve velkých a těžko dostupných agregátech, anebo v provedení pro opakované měření, které je vhodné pro menší slévárenské agregáty s lepším přístupem k tavenině, možností odstranění strusky z povrchu taveniny a s teplotou lázně do 1500 °C. Uvedená hodnota však není podmínkou, pouze při vyšší teplotě může poklesnout počet možných měření jednou sondou.

Měřicí řetězec

Pro přesné měření teplot tavenin je nutná nejen vysoká kvalita měřicích čidel, ale celého měřicího řetězce. Ten sestává z měřicí sondy, z měřicí tyče opatřené kompenzačním vedením a kompenzovaným konektorem, zajišťujícím bezvadné spojení se sondou, z propojovacího kompenzačního kabelu a z měřicího přístroje, který je schopen velice přesný signál ze sondy vyhodnotit. Nachází-li se v tomto měřicím řetězci jakákoliv chyba, je celé měření do jisté míry znehodnoceno.
Pro měření teploty tavenin je nejvhodnější použít specializované přístroje, jejichž algoritmus měření odpovídá specifickým podmínkám měření teplot v taveninách pomocí termočlánkových čidel. V nabídce dostupné na našem trhu je více než 10 typů vyhodnocovacích přístrojů, které se vyznačují vysokou přesností a liší se možnostmi využití a uživatelským komfortem. Nabídka zahrnuje jak jednoduché přenosné přístroje, tak přístroje schopné komunikovat s PC či s nadřazeným systémem a vybavené rozsáhlou pamětí, tiskárnou, signalizací a dalšími funkcemi.

Diterm 2000

Termosondy Kladno, s. r. o., připravily pro rok 2001 nový měřicí přístroj určený k vyhodnocování signálu z ponorných termočlánkových sond. Tento přístroj dostal název Diterm 2000 a doplňuje mezeru ve stávající řadě, kterou tvoří bateriový přenosný Diterm 97 a komfortní přístroj DITTA, vyráběný v nástěnné a přenosné verzi. Diterm 2000 je kompaktní přístroj za přijatelnou cenu, vybavený velkým displejem a komunikací s PC. Je určen pro použití v ocelárnách, slévárnách a tavírnách. Přístroj je navržen tak, aby splňoval podmínky požadované přesnosti měření, provozní spolehlivosti a jednoduchosti obsluhy. Koncepčně vychází z osvědčené verze přenosného přístroje Diterm 97. Čelní panel obsahuje displej s výškou číslic 57 mm a signální semafor. Na zadním panelu jsou umístěny nezbytné analogové, komunikační, napájecí a signální konektory. Přístroj je napájen ze sítě 220 V/50 Hz pomocí běžného univerzálního síťového zdroje, přičemž vlastní přístroj je napájen pouze nízkým napětím. Pro případ výpadku proudu je v přístroji vestavěn olověný akumulátor. Podle zvoleného způsobu přenosu naměřených hodnot se do centrálního počítače ukládá buď výsledná naměřená hodnota, nebo celá měřicí křivka s odstupem měřených hodnot 100 ms. Možnost nastavení měřicího místa lze využít k provozování sítě těchto zařízení.
Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 10118
Datum: 31. 01. 2001
Rubrika: Trendy / Slévárenství
Autor:
Firmy
Související články
Odlitek nebo výkovek - vždy perfektně tryskaný

Rozmanitost slévárenských a kovárenských technologií vyrábějících díly nezná mezí. U výkovků a odlitků jsou nepostradatelnými pracovními procesy odstranění okují, písku a jader a tryskání pro sjednocení povrchu. Zvláště pro tyto průmyslové účely byly vyvinuty různé koncepty tryskacích zařízení na míru – včetně automatizace.

Slévárna navýší kapacitu výroby

Uplynulý rok 2015 byl ve slévárně Kovosvitu MAS obdobím řady důležitých změn a rozhodnutí.

Technologie pro zpracování druhotného odpadu

Tváří v tvář současným náročným ekonomickým podmínkám závody na zpracování hliníku napříč celou Evropou hledají lepší a efektivnější způsoby, jak zpracovat druhotný kovový odpad. Z finančního hlediska je to logické, ale přináší to kromě zajímavých možností také komplikace.

Související články
Slévárna, která exportuje také na západní trhy

Díky téměř stomilionové investici a včasné diverzifikaci výroby jsou nyní pro slévárnu Kovosvitu MAS hlavními exportními partnery Německo, Švýcarsko a Anglie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Keramická jádra v technologii lití hliníkových slitin na vytavitelný model

Používání keramických jader pro odlitky lité na vytavitelný model je běžná praxe u odlitků ze superslitin a ocelí, zvláště pak u odlitků pro náročné aplikace v leteckém a energetickém průmyslu. Tato jádra jsou vyráběna technologií vstřikolisování směsi keramických komponent a vosků do kovových forem. Jádra se následně pálí v zásypu v keramických pouzdrech. Během výpalu dochází k vyhořívání vosku a ke vzniku keramické vazby.

Vysoce přesné odlitky pro energetiku

V dnešní době je kladen důraz na dodávky přesných odlitků vyráběných metodou vytavitelného modelu, u kterých nebude nutné provádět již další operace obrábění. Za posledních pět až sedm let se požadavky na relativní přesnost odlitků zvedly několikanásobně.

Unikátní technologie 3D tisku písku

3D tisk písku neboli sandprint je technologie, která byla vyvinuta primárně pro výrobu pískových forem pro odlévání kovů.

Přesně lité odlitky ze superslitin na bázi niklu a kobaltu

Článek se ve stručnosti zabývá historií slévárny v První brněnské strojírně ve Velké Bíteši, výrobním programem a užívanými materiály. Rovněž je uveden přehled výrobního zařízení pořízeného v rámci čtyř inovačních programů. Je zde i zmínka o úzké spolupráci s výzkumnými ústavy a vysokými školami.

Nové trendy v technologii výroby slévárenských forem

V současné době stojíme na historickém prahu změny jednoho z fundamentů slévárenské výroby, protože technologicky jsme schopni vyrábět odlitky bez nutnosti zhotovit modelové zařízení a každý odlitek tedy vyrobit jako originál.

Optimalizace výroby těžkých kovářských ingotů

Těžké kovářské ingoty jsou využívány zejména v těžkém strojírenství, např. pro výrobu zalomených klikových hřídelí pro lodní motory či speciálních dílů pro energetiku – jak pro klasickou, tak i jadernou (turbíny, výměníky, parogenerátory). Výroba těžkých kovářských ingotů je doprovázena výskytem segregací jednotlivých prvků ve struktuře oceli, které způsobují anizotropii mechanických vlastností. Ovšem v případě těchto strojírenských komponent musejí být tyto součásti prakticky bez vad, aby splnily nejnáročnější požadavky.

Dispečink na telefonu v dlani jedné ruky

Až čtyřicet pět procent z celkových nákladů na provoz slévárny tvoří spotřebovaná energie. Řešení, které umožňuje efektivně nastavovat využití energie v reálném čase podle potřeby jednotlivých zakázek, tak uspoří deset až patnáct procent její celkové spotřeby.

Automatické formování

V polovině šedesátých let byl na výstavě GIFA v Německu poprvé vystaven průkopnický vertikální formovací stroj, schopný vyrábět daleko více vysoce kvalitních pískových forem za hodinu než do té doby výhradně používané tradiční horizontální stroje, a to při mnohem nižší spotřebě energie a v mnohem menším prostoru. Tehdy byl položen základ stroje, který dodnes představuje vysoké průmyslové standardy v kvalitě, přesnosti, rychlosti a efektivitě nákladů.

Kombinace technologií slévání a 3D tisku

Aditivní technologie přinášejí do oboru slévárenství nový pohled na věc a výrazně ovlivňují nejen proces výroby odlitků, ale i myšlení pracovníků ve slévárnách. Aditivní výroba zásadním způsobem mění zavedené pracovní postupy, systémy práce s výrobní dokumentací, technickou přípravu výroby a technologii výroby odlitků. Mění také možnosti konstrukce odlitků včetně jejich tvarové náročnosti. Proto můžeme bez přehánění tvrdit, že celou slévárnu a její postup výroby odlitků lze vměstnat do jednoho stroje - 3D tiskárny na kovy.

Budoucnost nástrojových materiálů bez kritických kovů

V současné době jsou nejrozšířenějšími nástrojovými materiály slinuté karbidy a nástrojové oceli. Slinuté karbidy, tedy cermety tvořené vysokým podílem karbidů, převážně karbidu wolframu, a dále TiC, TaC a NbC, a kobaltem jako pojivem jsou využívány především pro výrobu výměnných břitových destiček pro strojní obrábění, případně vrtáků do zdiva a betonu. Díky výborné otěruvzdornosti a velmi dobré lomové houževnatosti jsou v poslední době tyto materiály využívány pro různé aplikace, jako je obrábění ocelí, litin i neželezných kovů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit