Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Mezi vědou a rodinou
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Inovace Výzkum/ vývoj

Mezi vědou a rodinou

S Mgr. Kseniyí Illkovou, Ph.D., mladou vědkyní působící v Praze, jsem se potkala při příležitosti předávání cen Wernera von Siemense. Získala totiž ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce. Na tom by jistě nebylo nic zarážejícího – vynikající práce byla oceněna, tak to bývá. Na první pohled však všechny přítomné zaujal doprovod mladé ženy – několikaměsíční miminko. A tak mě samozřejmě zajímalo, jak vlastně lze skloubit práci na špičkové úrovni a rodinu...

MM: Jak jste se vlastně dostala k vědecké práci, a posléze právě v Praze?

Mgr. Illková: Studovala jsem technickou školu na Ukrajině. Byla jsem na poznávacím zájezdu v Praze a velice se mi tady líbilo. Současně jsem se tehdy dozvěděla o Univerzitě Karlově a rozhodla jsem se to zkusit. Zkoušky jsem udělala úspěšně, a tak jsem se začala připravovat na doktorát na Katedře fyziky materiálů. Věnovala jsem se studiu nových hořčíkových slitin, vztahu mikrostruktury a mechanických vlastnosti. Takové slitiny mají potenciální využití v automobilovém a leteckém průmyslu. Posléze jsem šla na krátkou mateřskou – krátkou, protože mě u dětí vystřídal manžel a odjeli jsme společně do Švýcarska na můj postdoktorandský projekt z oblasti materiálových věd. Dostala jsem se tak na rok do institutu EPFL v Lausanne.


"Myslím si, že nejsou žádné objektviní důvody, proč by ženy nemohly pracovat ve vědě, a disktriminace je stejně špatná jako například začleňování žen jenom do formálních plnění kvót," je si jistá Kseniya Illková.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: