Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Mezinárodní partneři na českém trhu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Mezinárodní partneři na českém trhu

Společnost MRM Machinery je výhradním zástupcem níže v článku uvedených výrobců obráběcích strojů pro Českou a Slovenskou republiku. Na mezinárodním strojírenském veletrhu MSV 2017 v Brně představí jejich novinky. Fyzicky bude na stánku společnosti MRM Machinery vystaveno vertikální 5osé obráběcí centrum řady Acura 65, vyráběné německou firmou Hedelius Maschinenfabrik.

Malé rozměry, vysoká přesnost

Centrum Acura je vybaveno otočně-naklápěcím stolem s průměrem Ø 650 x 540 mm. Kompaktní pětiosé obráběcí centrum zajišťuje s dráhami pojezdu 700 x 650 x 600 mm (X/Y/Z) mnoho místa pro vysoce přesné obrábění tvarových dílů. Standardně jsou centra vybavena zásobníkem nástrojů s 65 pozicemi obsluhovaným z čelní strany stroje. Zástavbová výška stroje je jen 2 550 mm.
 

Vertikální 5osé obráběcí centrum Acura 65

 

Optimální konstrukce stroje

Předností konstrukce strojů s pojízdným stojanem řady Acura s pevným provedením osy Y je to, že osy Y a Z mají v celém rozsahu pojezdu konstantní vzdálenost vedení. Tzn. že vzdálenost mezi koncem vřetena a vedením svislé osy Z je neměnná. Díky tomuto provedení je osa Z dostatečné chráněna od teplotních výkyvů. Výsledkem je nižší vzrůstající teplota při obrábění oproti klasickým obráběcím centrům. Frézovací vřeteno je vždy uloženo ve středu ke kuličkovému šroubu osy Z a Y. Toto konstrukční uspořádání společně s pojezdem saní s masivním žebrováním z šedé litiny eliminuje vibrace a zaručuje vyšší přesnost a lepší kvalitu povrchu.

Integrovaný pohon vřetena Celox

Vysoce výkonný integrovaný pohon vřetena Celox s vysokým krouticím momentem a hybridní technologií ložisek zajišťuje technologický náskok. Hydromechanický upínací systém spolu s upínacím rozhraním HSK poskytuje nejvyšší možnou přesnost a tuhost upnutí. Teplotně stabilizovaná vřetena Celox jsou dodávaná v provedení 12 000, 14 000 nebo 18 000 otáček za minutu a s výkony 19, 22, 29 a 35 kW.

Inovativní technologie obrábění

Stroje řady Acura jsou sériově dodávány s vysokovýkonovými servomotory, přímým odměřovacím systémem a kapalinou chlazeným hlavním vřetenem. Volitelná výbava v podobě 3D forming packing zvyšuje výkon obráběcích center této řady.

Italský výrobce

Italská společnost Pama SPA letos uvádí na trh řadu multifunkčních obráběcích center Speedmat VM (alternativně VMT, tj. včetně vertikálního soustružení). Tyto stroje mají pevný portál a přesuvný stůl. Po přesuvném příčníku jezdí ve směru osy Y výkonná tuhá, kontinuálně řízená hlava. Multifunkční stroje umožňují frézování, vyvrtávání a vertikální soustružení při jednom upnutí.

 

Nový multifunkční panel operátora plně podporuje platformu Průmysl 4.0. Panel má dotykový 24" displej s podsvícenou klávesnicí a lze jej uživatelsky modifikovat. Na displeji může být současně zobrazeno více oken podle aktuálních potřeb operátora stroje. Pokud je stroj vybaven kamerovým systémem, pak panel umožnuje detailní zobrazení vlastního obrábění. Prostřednictvím jednoduchého individuálního klíče panel rozpozná a zaznamená, kdo se strojem pracuje.


Nový multifunkční panel operátora Pama

 

 

Centra z Nizozemska

Firma Unising BV z Nizozemska letos na trh uvedla velké portálové obráběcí centrum Uniport 6000 HV, které je vybaveno pevnou 2osou kontinuálně řízenou hlavou (7 000 ot.min-1, 50 kW, 450 Nm v S1). Stroj má velkou dynamiku – rychloposuv až 40 m.min-1. Oproti provedení horní gantry je zde lepší přístup k pracovnímu stolu. Je to velice přesný produktivní univerzální stroj s 5osým CNC obráběním, který je nabízen za zajímavou cenu. Tento stroj bude velkou přidanou hodnotou u všech výrobců, kteří požadují spolehlivý univerzální portál.

 Portálové centrum Unising Uniport 6000 HV

Tchajwanská portálová centra

Novinkou společnosti Vision Wide je tříosé vysokorychlostní portálové obráběcí CNC centrum s jezdicím stolem s označením SE. Stroj je vhodný pro přesné obrábění forem a hliníkových obrobků. S rychloposuvem 24 m.min-1 a pracovním posuvem do 20 m.min-1 na všech osách se jedná o velice dynamický stroj. Dodáván je s otáčkami na vřetenu od 10 000 do 24 000. Svislý pohyb vřeteníku je zajišťován dvěma kuličkovými šrouby. Velice tuhý rám stroje je vyroben z jednoho kusu litiny, přičemž šířka stojanů je 1 000 mm. Všechny tyto parametry zajištují zproduktivnění odběru třísek o více než 50 % oproti standardním portálovým obráběcím strojům od Vision Wide. Vřeteník může být vybaven tepelnou stabilizací, která eliminuje zahřívání vřeteníku od motoru a kompenzuje teplotní změny okolí, čímž lze dosáhnout až pětinásobného zvýšení přesnosti. Je to ovšem limitováno několika faktory, například okolní teplota se během 24 hodin může změnit max. o 8 °C apod. Stroj je dodáván ve třech velikostních variantách. Největší verze má základní parametry X/Y/Z = 2 600/1 200/1 000 mm.

 

 Portálové centrum Vision Wide SE 2112

 

Španělské frézky a obráběcí centra

Španělská firma Machine Tool Engineering (MTE) je tradičním výrobcem ložových CNC frézek a horizontálních obráběcích center s posuvným stojanem. Již druhým rokem dodává společnost ke strojům univerzální obráběcí hlavu s indexací 0,001° v obou osách. Vertikální zdvih u deskových frézek může být až do 4 500 mm. MTE dále vyrábí CNC ložovou frézku na kluzném vedení s maximálním krouticím momentem na vřetenu 2 050 Nm. Tento nadprůměrně spolehlivý stroj s vynikající cenou je vhodný pro tradiční výkonové obrábění.


Ložová frézka BF 4200 s minimálním krytováním

 

Výrobce ze sousedního Německa

Německá firma EDEL Werkzeugmaschinen začala nově svá 5osá obráběcí centra Multimill 1000 dodávat také s paletizací. Vyzkoušený model paletizace PW 5 – 2500 má pět míst pro palety o rozměru 400 x 400 mm (opčně 500 x 500 mm), přičemž únosnost palety je do 250 kg. Centra Multimill 1000 a 1600 mají opci otočného stolu umožňujícího i vertikální soustružení. To znamená, že při jednom upnutí je výroba maximálně flexibilní a zvýší se také produktivita.

 


Obráběcí centrum Multimll 1000 s paletizací

MRM Machinery, umístění na MSV: pavilon P, stánek 26

Ing. Miroslav Chmelka

chmelka@mrm-machinery.cz

www.mrm-machinery.cz

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: