Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Mobilní roboty zajišťují bezpečnější logistiku
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Mobilní roboty zajišťují bezpečnější logistiku

Kverneland Group, globální výrobce zemědělské techniky se sídlem v Dánsku, přijme do závodu každý rok na 100 000 palet materiálu a komponent. Materiál je zde dále zpracováván a komponenty jsou montovány do finálních strojírenských výrobků, které opouštějí tovární sklady v kontejnerech. Téměř 500 zaměstnanců přepravuje materiál na ploše 55 000 čtverečních metrů s pomocí nejrůznějších dopravních prostředků, které se neustále pohybují po výrobní hale. Společnost je součástí významné japonské skupiny Kubota Group.


Materiál je ve firmě Kverneland přepravován mnoha způsoby. Nasazení mobilních robotů snižuje náklady na obsluhu a minimalizuje riziko kolize.

Každý rok firma vyrobí několik tisíc strojů. Předtím než jsou stroje připraveny k dodávce zákazníkům, je třeba každý týden přijmout a zpracovat 2 000 palet. Změny ve výrobě se dějí prakticky neustále, což znamená, že logistické systémy v Kvernelandu musejí být extrémně flexibilní. Společnost se proto snaží tok materiálu co nejvíce optimalizovat v celém logistickém řetězci – od přijetí materiálu až po sklad finálních produktů. Aby minimalizovala mezisklady, snaží se o co nejefektivnější přepravu materiálu po výrobním zařízení.

Nasazení autonomního mobilního robota MiR500

Když bylo potřeba palety přepravit v rámci továrny z jednoho umístění na druhé, bylo k dispozici několik možností. Obvykle se společnost spoléhala na pásové dopravníky, manuálně obsluhované vozíky či paletové kontejnery, vysokozdvižné vozíky, nakladače palet apod.

S nasazením autonomního mobilního robota MiR500, který nepotřebuje lidskou obsluhu, se pracovní prostředí významně proměnilo. Mobilní robot se takřka neslyšně pohybuje mezi zaměstnanci, regály a dalšími vozíky 24 hodin denně. Trasa robota je dlouhá 500 m a vede z oddělení zpracování materiálu do skladu, kde vyzvedne paletu s prázdnou bednou a vrací se zpět. Během 24 hodin ujede 48 kilometrů, každou hodinu svou trasu projede 4x. Robot se pohybuje zcela autonomně mezi nejrůznějšími překážkami, dalšími vozíky a lidmi.

„Za dobu, co pracuji ve společnosti, jsem zažil celou řadu nebezpečných situací,“ řekl Mikael Broberg, operátor, který ve firmě pracuje více než 33 let. „Několikrát jsem se dostal do kolize s vysokozdvižným vozíkem či paletovacím nakladačem, protože si někdo spletl cestu nebo mě neviděl. Je důležité, že nová technologie respektuje bezpečnost pracovníků – pokud místo vozíků bude pracovat 10 až 20 takovýchto robotů, úroveň bezpečnosti výrazně vzroste, protože minimalizuje kontakt s lidmi. Jsem velmi rád, že nyní si nemusím neustále hlídat, co se děje za mnou.“


Mobilní robot MiR500 osazený paletovým nakladačem dokáže automaticky nakládat a vykládat palety na speciální konstrukci.

Pět ušetřených hodin týdně a větší bezpečnost

Mobilní robot MiR500 má stejnou plochu jako standardní paleta a dokáže přepravit až 500 kg materiálu najednou. Ve společnosti Kverneland se pohybuje mezi čtyřmi stanicemi, kde doručuje a vyzvedává palety. Robot je osazen paletovým nakladačem, který dokáže automaticky nakládat a vykládat palety na speciální konstrukci.

Robot mi ušetří každý týden nejméně pět hodin práce a můj pracovní den je tím pádem o něco klidnější,“ řekl Mikael Broberg. „Už tak během každé směny ujdu 15 až 17 tisíc kroků, takže procházky pro palety s materiálem mi opravdu nechybí. Teď se můžu více soustředit na plánování a výrobu, což je mnohem přínosnější činnost než trávit čas taháním komponent ke zpracování a sběrem prázdných palet. Robot ulehčuje pracovní zatížení, optimalizuje pracovní procesy a zvyšuje bezpečnost. Vše, co potřebujete, je stisknout ikonu na tabletu a zbytek již dokončí sám, zcela autonomně.“


Pro odeslání palety stačí stisknout ikonu na tabletu a zbytek robot dokončí sám, zcela autonomně.

Výhody v běžném provozu

Pokud MiR500 narazí na překážku, automaticky změní svou trasu tak, aby se vyhnul zdržení či úplnému zastavení logistického procesu. Zákazník oceňuje zejména fakt, že jakmile obsluha robota pochopí proces vytvoření trasy a úkolu, vlastní provoz již není složitý. Další výhodou je volný pohyb robota i v případě změny logistických tras, kdy není třeba měnit související infrastrukturu typu vyhrazených přepravních koridorů, magnetických pásků apod.


Pokud MiR500 narazí na překážku, automaticky změní svou trasu tak, aby se vyhnul zdržení logistického procesu.

Pro společnost Kverneland je klíčové, že díky MiR500 jsou všechny výrobní položky v pravý čas na pravém místě a nedochází ke zpoždění a k výrobním prostojům. Postupem času chce firma eliminovat manuální způsoby přepravy, nejen protože jsou nákladné na údržbu a obsluhu, ale také protože chce minimalizovat kolize s pracovníky a rizika případných zranění.

Mobile Industrial Robots

jana@myr.cz

www.mobile-industrial-robots.com
 

Další články

Logistika/ manipulační/ dopravní technika
Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: