Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Moderní řezací technika
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Moderní řezací technika

Také při dělení materiálu je třeba dbát na dosažení vysoké přesnosti, hospodárnosti i kvality řezu.

Uvedené požadavky splňují výrobky německé firmy Eisele, v jejímž výrobním programu nalezneme pily a automaty pro dělení materiálů. Na českém trhu je tento výrobce zastupován společností Solige.

Pila VMS 2000/3

Nové trendy v oboru vertikálních kotoučových pil pro ruční a poloautomatické ovládání jsou reprezentovány modelem VMS 2000/3. Stroj je vybaven frekvenčně řízeným šnekovým pohonem o výkonu 5,2 kW, umožňujícím optimální nastavení řezné rychlosti. Tím se rozšiřuje oblast využití stroje od řezání hliníku až po nerezovou ocel. Stroj je standardně osazen pilou o průměru 370 mm, při použití kotouče o průměru 400 mm umožňuje dělit profily o průměru až 145 mm, respektive 200 x 120 mm. Řezy pod úhlem lze provádět v rozmezí od 30° vlevo do 30° vpravo.
Naklápěcí kryt kotouče s bezpečnostním vypínačem zajišťuje dostatečnou bezpečnost obsluhy a současně dovoluje rychlou výměnu kotouče a snadné nastavení odstraňovače třísek. Novinkou je také umístění spouštěcí páky na levou stranu, což zlepšuje výhled na řezané místo. Moderní koncepce pohonu a vertikálního stojanu stroje s těsně upnutým lineárním vedením minimalizuje nároky na údržbu.

Automaty VA-O 250 NC1, VA-II 450 NC1

Přímořezné automaty s NC řízením lze charakterizovat vysokým výkonem, hospodárností a flexibilitou použití. Stroje vynikají robustní konstrukcí a využívají nejmodernějších elektronických prvků. Tuhost a vysoký řezný výkon zaručují vysokou kvalitu řezu. Variabilní pohon se šnekovým převodem umožňuje dělit téměř všechny druhy ocelí a neželezné kovy, a to v krátkých časech a s vysokou životností kotouče.
NC řízení umožňuje komfortní a snadnou obsluhu (interaktivní ovládání). V paměti jsou uložena všechna data nutná pro řez, jako parametry profilů, technologická data a také kniha chyb. Přes servisní modem lze provádět dálkovou diagnostiku včetně odstraňování případných chyb. U strojů lze nastavit maximální délku posuvu, tj. odřezovou délku, až 9999 mm.

Upínání obrobku a posuv materiálu

Upínání obrobku je provedeno jako dvoubodové pro kolmé řezy vpravo a vlevo od pilového kotouče, což umožňuje dosažení vyšší jakosti povrchu a zvýšení hospodárnosti. Speciální profily se často díky komplikovanému tvaru těžko upínají. V těchto případech je třeba použít formových čelistí, které odpovídají tvaru jednotlivých profilů. Stroje jsou standardně opatřeny regulací, která zabraňuje deformaci zejména tenkostěnných profilů.
Vysoká míra přesnosti posuvu materiálu je zaručena číslicově řízenou osou poháněnou kuličkovým šroubem. Rychlost zpětného chodu je 800 mm.s-1.

Příslušenství

Stroje lze vybavit vhodně zvoleným příslušenstvím. Například při vysoké produkci třísek se vyplatí doplnit řezací zařízení dopravníkem. Ke strojům také mohou být kdykoliv připojeny řetězové, svazkové a sklápěcí zásobníky.
Nakládání materiálu je možné provádět podle požadavků konkrétního provozu zepředu nebo zezadu. Ke všem typům kotoučových pil lze napojit podávací a odváděcí válečkové a pásové dopravníky. Kuličkové uložení robustních ocelových válců dopravníků zaručuje bezporuchovost i při nepřetržitém provozu. Dopravníky je možné doplnit odměřovacími a měřicími systémy v provedení mechanickém, pneumatickém až po systémy numericky řízené. Dosahovaná přesnost odměřování je ±0,1 mm/m. Využití příslušenství umožňuje zkrátit časy spojené s manipulací a upínáním materiálu s ohledem na dostatečnou přesnost odměření.

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: