Témata
Reklama

Modernizace řízení lisovací linky

Velká poruchovost výrobní linky na výrobu plat za zadní sedačky automobilů Škoda ve firmě Grupo Antolin Bohemia, a. s., byla důvodem pro modernizaci řízení této linky na sklonku roku 2000.

Grupo Antolin Bohemia, a. s., patří k významným dodavatelům komponentů pro automobilový průmysl. Hlavním výrobním sortimentem firmy jsou díly pro vnitřní polstrování karoserií vozů Škoda, VW a Audi. Výroba je soustředěna do dvou výrobních hal. V lisovně jsou vyráběny stropní výplně karoserií vozů, ve druhé výrobní hale pak boční polstrování dveří automobilů a plata za zadní sedačky vozů Škoda. Rozsahem strojního vybavení se jedná o cca 20 hydraulických lisů pro výrobu stropních výplní a o tři výrobní linky pro výrobu bočních polstrování dveří automobilů a plat za zadní sedačky.
Reklama
Reklama
Reklama

Woodstock 1

V prosinci 2000 provedla firma Compas Automatizace, s. r. o., ze Žďáru nad Sázavou rozsáhlou modernizaci řízení linky Woodstock 1, používané na výrobu plat za zadní sedačky škodovek. V rámci této modernizace bylo dodáno nové elektrozařízení pro řízení všech částí linky Woodstock 1.
Uvedenou linku tvoří nakladač desek (pick-up), zakladač, pec a lis.

Funkce linky Woodstock 1

Nakladač uchopí desky z jednoho nebo dvou zásobníků a zaveze je na jednu ze čtyř přesně definovaných pozic, kde je položí na síť zakladače. Zakladač je složen z pohyblivého rámu a rotující sítě a slouží k zavážení desek do pece a následně do lisu.
Vzhledem k požadavku na přesnost a synchronizaci pohybů rámu a sítě zakladače a požadavku na přesné pokládání desek nakladačem jsou pohony těchto zařízení řízeny frekvenčními měniči Siemens Simodrive 611.
Vytápění jednotlivých sekcí pece je řízeno algoritmem v závislosti na výstupní teplotě desek, na čase zpracování desek v lisu, na ochlazování a teplotě jednotlivých sekcí pece. Teploty jednotlivých sekcí pece jsou měřeny termočlánky, teploty desek jsou měřeny pyrometry.
Finální zpracování desek probíhá v nástrojích hydraulického lisu.

Architektura řídicího systému

Pro automatizaci celé linky je použit řídicí systém firmy Siemens Simatic S7-300 v rozsahu přibližně 300 vstupně/výstupních signálů. Poměrně složité algoritmy řízení a synchronizace jednotlivých pohybů jsou zpracovávány v procesoru FM 357, který je vsazen do sestavy s centrální procesorovou jednotkou Simatic S7-315-2DP.
K vizualizaci a nastavení technologických parametrů linky Woodstock 1 je použito vizualizační prostředí WinCC v rozsahu cca 20 obrazovek. Vizualizační stanice WinCC je realizovaná PC stanicí v průmyslovém provedení a je umístěna ve speciální rozváděčové skříni v těsné blízkosti linky.
Pro komunikaci mezi CPU a stanicí WinCC je použito standardní rozhraní MPI.

Programové vybavení - aplikační SW

Jádrem řídicího softwaru je vysoce přesná synchronizace pohybů zakladače, kdy při zakládání zahřátých desek do nástrojů lisu záleží na koordinaci pohybu zakladače zpět s otáčením sítě vpřed. Přesnost pohybu má veliký vliv na výsledný výlisek, neboť rozehřátá deska je velice tvárná a při nedodržení synchronizace pohybu se natáhne nebo stlačí. Zároveň však musí být pohyby velmi rychlé, aby se desky neochladily a došlo ke správnému vytvarování. Pro řízení os pohybu (síť, nakladač, zakladač) byla zvolena karta FM357-2 , která je schopna řídit až 4 osy. Teplota ve 30 zónách v peci je řízena softwarovými regulátory PID, které jsou součástí programového vybavení S7. Teplota v peci je korigována tak, aby vždy vyjížděly desky z pece v periodě zadané obsluhou.
Aplikační SW byl zhotoven na základě požadavků zákazníka, které vycházely ze zkušeností z několikaletého provozování nejen linky Woodstock 1, ale též dalších dvou výrobních linek. Výsledkem je nadstandardní komfort v ovládání výrobního procesu, jako např. možnost ovládání linky obsluhou pouze z klávesnice bez použití myši. Veškerá technologická data jsou archivována, vyhodnocována, bilančně zpracovávána a zobrazována v grafických sestavách (průběh cyklu, grafy teplot, archiv výrobních dat, archiv směny apod.).
Pro přenos důležitých hodnot do celopodnikové informační sítě jsou sestavy dat transformovány do formátu pro načtení programem MS Excel.

Průběh modernizace

Vzhledem k tomu, že výroba v automobilovém průmyslu probíhá s minimálními skladovými zásobami, byl kladen velký důraz na rychlý průběh modernizace a jediný možný termín byl stanoven na přelom roku 2000/2001. Linka se starým řízením byla odstavena 19. 12. 2000 a první plata s novým řízením vyjela z linky 2. 1. 2001. Demontáž starého řízení, montáž nového řízení a oživení linky s novou vizualizací a programem tak nepřesáhla 8 pracovních dní.

Závěr

Důvodem pro zahájení modernizace lisovací linky Woodstock 1 byla již značná poruchovost původního řešení řízení linky a s tím spojené prostoje nutné pro opětovné uvedení linky do provozu. Současné řízení linky splnilo požadavek na vysokou spolehlivost řešení a dále umožnilo provozovateli podrobnou dokumentovatelnost průběhu všech výrobních cyklů, zásahů obsluhy a stavů linky. Všechny tyto aspekty se promítají do zvýšení produktivity linky a kvality výsledných výrobků.
Aplikace moderního řídicího systému pro automatizaci lisovací linky Woodstock 1 patří mezi příklady, kde se automatizaci strojní linky podařilo úspěšně realizovat v praxi, a to především díky dobré spolupráci obou zainteresovaných stran.
Reklama
Vydání #9
Kód článku: 10916
Datum: 05. 09. 2001
Rubrika: Trendy / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci

FT-Produktion, švédská strojírenská firma se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahujícímu dva uchopovače RG2 od společnosti OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

Související články
Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů

Mezinárodní federace robotiky (IFR, International Federation of Robotics) zveřejnila v prosinci 2018 zprávu nazvanou Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů (Demystifying Collaborative Industrial Robots), která se snaží nalézt odpověď na otázku současné a budoucí úlohy kolaborativní robotiky. Níže uvádíme překlad podstatné části zprávy, kterou nám poskytl jeden ze členů IFR - společnost FANUC.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Roboty řeší nedostatek zaměstnanců v průmyslu

Od svého uvedení na trh v roce 2010 dodala společnost KUKA více než 100 000 robotů řady KR Quantec. Důvodem zájmu o ně je jejich vysoká spolehlivost a univerzálnost s širokým spektrem aplikací.

Doživotní přesnost servopohonů s dutou hřídelí

Požadavky, se kterými se obor pohonné techniky dlouhodobě setkává, jsou velmi různorodé. Kompaktnost a velký výkon se jako klíčové atributy staly standardem v mnoha aplikacích. Zástavbový prostor, který je k dispozici, je stále zmenšován, avšak požadavky na výkon zůstávají buď stejné, nebo se zvyšují. Stále rostoucí globální konkurence vyžaduje trvalou optimalizaci výkonu.

Zerobot - efektivní způsob automatizace

V minulém příspěvku (www.mmspektrum.com/180112) jsme popsali tzv. nulový bod upínání (Zero point systém). Ukazuje se, že při dnešních trendech, kdy automatizace a zejména pak robotizace opět zažívají velkou renesanci, je výhodné spojit Zero point systém a robot. O trendech takového spojení pojednává tento příspěvek.

Automatická obsluha mezioperačního skladu

Důvodem pro nasazení automatu v obsluze skladu polotovarů v jičínském závodě Continental Automotive Czech Republic je speciální klima. Brzdové komponenty z plastů musejí po určitou dobu schnout a dozrávat za přísných teplotních, a hlavně vlhkostních podmínek, které nejsou vhodné pro delší pobyt člověka.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Monitoring výroby přinesl vyšší produktivitu

Společnost Kopos Kolín patří mezi tradiční české elektroinstalační podniky působící řadu desetiletí na českém trhu. Firma se před časem rozhodla implementovat do výroby systém Plantyst, který spojuje monitorování technologií a jednoduchý shop floor management do jednoho nástroje. Výsledkem byl výrazný nárůst produktivity a přesné informace o stavu výroby.

Budoucnost patří spolupráci člověka s robotem

Automatizaci si lze z dnešní výroby jen stěží odmyslet. V mnoha případech jsou její jednotlivé stupně zaváděny plynule. Průmyslové roboty postupně přebírají různé nové úkoly a spolupracují stále těsněji s člověkem. Spolupráce člověk–robot (Human-Robot-Collaboration – HRC) se tak stává nedílnou součástí automatizace.

Novinky ve vývoji řídicího systému SandRA

Společnost ZAT každoročně představuje novinky ve vývoji českého řídicího systému SandRA. Nač se zaměří letos? „V roce 2016 jsme se věnovali vývoji a posílení vizualizace a komunikace, letos cílíme na kybernetickou bezpečnost a rozvoj aplikací a služeb směrem k Průmyslu 4.0,“ říká Pavel Kulík, ředitel útvaru Technický rozvoj společnosti ZAT a.s.

Vše je uvnitř!

Pokud potřebujete elektrický pohon a uvažujete o tom, zda máte dostatečné kapacity a čas na řešení své aplikace, je na místě uvažovat o elektrickém pohonu EMCA od firmy Festo.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit