Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Excelon Plus je zařízení nejnovější generace pro úpravu vzduchu vyvinuté společnosti IMI Norgren. Nabízí výjimečné výkonnostní parametry, je kompaktní a lehké, vhodné pro všechny průmyslové aplikace. Jeho konstrukce byla navržena s důrazem na bezpečnost. Nabízí vestavěné vložky zabezpečené proti nepovolané manipulaci a unikátní mechanismus dvojitého zámku na nádobkách. Systém Quikclamp s vestavěnými držáky umožňuje instalaci a demontáž jednotek bez přerušení potrubního spoje. Jednotky Excelon Plus jsou dodávány ve dvou velikostních řadách (1/4" – řada 82 a 1/2" – řada 84) a podle provedení jsou určeny pro maximální vstupní tlak 10 až 20 bar.

Příklad provedení jednotky Excelon Plus pro úpravu vzduchu. (Zdroj: IMI Norgren)

Filtrace

K dispozici jsou jednak univerzální filtry pro odstranění vody a částic, dále koalescenční filtry pro odstranění olejového aerosolu a filtry s aktivním uhlíkem pro odstranění olejových par.

Univerzální filtr pro všeobecné použití Excelon Plus umožňuje odstraňování částic velikosti 5 μm nebo 40 μm, s úrovněmi extrakce vody přes 98 % (řada 84), resp. přes 95 % (řada 82). Údržba těchto jednotek je rychlá a snadná, protože filtrační patrona zůstává po vyjmutí uvnitř nádobky. Patrona se jednoduše odepne, čímž umožní čistou a účinnou likvidaci a náhradu za novou patronu. Tento nový systém údržby filtru také znamená, že volné místo pod jednotkou potřebné pro údržbu je maximálně 25 mm, což zmenšuje obklopující prostor potřebný na libovolném stroji.

Univerzální filtry jsou k dispozici s lehkými polykarbonátovými nádobkami s ochrannými kryty zajišťujícími viditelnost v nádobce, nebo s celokovovými nádobkami s hladinoměry pro náročnější aplikace. Všechny nádobky jsou vybaveny bezpečnostním dvojitým zámkem, který zabraňuje demontáži nádobky, pokud je jednotka natlakována. Zásluhou tohoto dvojitého zámku je Excelon Plus nejbezpečnějším filtrem na trhu. Filtry jsou nabízeny buď se čtvrtotáčkovým manuálním vypouštěním nebo páčkou pro nové mžikové automatické vypouštění plovákového typu, které minimalizuje zbytečnou ztrátu vzduchu během této operace.

Koalescenční filtr Excelon Plus odstraňuje olej až do úrovně 0,01 mg.m-3, což znamená odstranění částic o velikosti 0,01 mikronu. Filtry mají vestavěné měřidlo poklesu tlaku, které indikuje, kdy je třeba provést servis. Koalescenční filtry jsou nabízeny se stejnými volbami nádobek a vypouštění jako univerzální filtry a rovněž obsahují dvojitý bezpečnostní zámek.

Uhlíkový filtr Excelon Plus zajišťuje, že budou odstraněny všechny stopy olejových par (zápach) z dodávky stlačeného vzduchu (0,003 mg.m-3 zbývajícího oleje). Uhlíkové filtry jsou k dispozici s chráněnými polykarbonátovými a celokovovými nádobkami a disponují možností vyjmutí patrony umístěné v nádobce a dvojitým bezpečnostním zámkem. Tyto filtry neobsahují vypouštění, protože kontaminace způsobená parami je zadržena v uhlíkové vložce.

Pokud se všechny tyto filtry použijí společně, potom koalescenční filtry a filtry s aktivním uhlíkem zajistí, že lze jakýkoli systém stlačeného vzduchu použít pro většinu velmi kritických aplikací průmyslové automatizace, a dodávat čistotu vzduchu do třídy 0 podle ISO 8573-1.

Regulace

Univerzální regulátory Excelon Plus s primárním tlakem do 20 bar nabízejí výstupní tlakové rozsahy 4 bar, 10 bar a 17 bar. Dodávají se s vestavěným manometrem, který se nachází uvnitř hlavního tělesa regulátoru, což významně snižuje riziko poškození manometru. Proti neoprávněné manipulaci lze ovládání regulátoru snadno uzamknout visacím zámkem. K dispozici je rovněž univerzální filtr – regulátor (tzv. jednotka B) –, který sdružuje všechny vlastnosti univerzálních filtrů a regulátorů.

Mazání

Maznice Excelon Plus Micro-fog obsahuje generátor mikromlhy, který vytváří velmi jemné olejové částice (menší než 2 µm), jež jsou následně rozptýleny ve vzduchovém potrubí a mohou urazit velmi velké vzdálenosti a promazat velmi složité vzduchové cesty. Umožňují velmi jemnou regulaci, která zajistí, že systémy nejsou nadměrně promazávány.

Naopak maznice Excelon Plus pro mazání olejovou mlhou vytváří poměrně hrubou mlhu (kolem 100 µm). Tato maznice se obvykle používá v aplikacích s náročnými pohony v blízkosti oblasti, která vyžaduje mazání.

Příslušenství

Modulární systém Quikclamp obsahuje také například blokový snímač tlaku, který umožňuje použití odbočky pro signalizaci jiných částí pneumatického obvodu. Tento blok lze použít pro osazení přídavným portem pro dálkové snímání nebo pro přímou montáž elektronického tlakového spínače. Sortiment příslušenství obsahuje rovněž blok přepínání portů, který se hojně využívá v oblasti průmyslové automatizace.


Standardní kombinované jednotky je možné dodat předem smontované a připravené k instalaci, případně si je zákazník může sám nakonfigurovat podle svých požadavků prostřednictvím on-line konfigurátoru.

Interaktivní brožura: https://cloud.3dissue.com/203069/203326/238858/z9350BR-ExcelonPlusfullrange-INTERACTIVE-CZ/index.html 


Norgren Czech Republic

www.norgren.com  

Další články

Pneumatické prvky/ kompresory

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: