Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Monitorování a řízení vodní elektrárny Roncovalgrande
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Monitorování a řízení vodní elektrárny Roncovalgrande

Společnost Enel, italský výrobce a distributor elektrické energie, zvolila Scada systém Cimplicity a PLC firmy GE Fanuc k monitorování a řízení své vodní elektrárny pro pokrývání odběrových špiček. Cimplicity HMI Viewery běží na dvou počítačích se systémem Windows NT v hlavním dispečinku, zatímco Cimplicity servery ve 4 řídicích místnostech umožňují místní operátorský přístup k celému systému

Popis elektrárny

Elektrárna Roncovalgrande je zcela skryta v horách poblíž jezera Lago Maggiore, které leží na severozápadě Itálie blízko švýcarských hranic. Výstavba byla zahájena v roce 1971 a dokončena 1973. Tunel do srdce hory, dlouhý 220 metrů, spojuje vchod na straně jezera s hlavní generátorovou halou s řídicím ústrojím a řídicími místnostmi. Samotná generátorová hala, která má délku 195 metrů, šířku 18 metrů a výšku 58 metrů, byla vyhloubena uvnitř hory a je v ní umístěno 8 vodních turbín, které pohání elektrické generátory.
Vodní elektrárna pracuje jako akumulátor energie, kdy využívá přebytek elektrické energie v průběhu noci. Tento přebytek je uložen a v případě zvýšeného požadavku na odběr v průběhu dne použit. Elektrická energie nutná k přečerpání vody z Lago Maggiore pomocí 8 vícestupňových pump do přehradní nádrže Lago Delio, která je asi 700 metrů nad jezerem, je získávána z nadvýroby ostatních elektráren v rozvodné síti. To eliminuje potřebu snižování výkonu elektráren na pevná paliva v průběhu noci. Během dne, kdy je odběr elektrické energie vyšší, je energetický potenciál vody uložené v Lago Delio převeden na elektrickou energii. Voda pádem z výšky 700 metrů roztáčí Peltonovy turbíny, které pohání elektrické generátory, a poté se vrací do Lago Maggiore.
Přehradní nádrž může pojmout až 11,2 milionu kubických metrů vody. Každý z 8 generátorů je schopen dodat výkon 125 MW po dobu 17 hodin, což představuje celkovou dodávku 17 000 MWh elektrické energie. Ta je dodávána do rozvodné sítě v době odběrových špiček nebo jako okamžitá náhrada v případě problémů některé z elektráren.

Řídicí systém

Systém duálních Viewerů Cimplicity HMI na platformě Windows NT nabízí celkový dohled a řízení automatizovaných systémů elektrárny. Dva počítače nepřetržitě sbírají a zobrazují všechny proměnné systému na uživatelsky definovaných obrazovkách Cimplicity Vieweru na dispečinku. Tyto PC také zajišťují ukládání dat a zobrazení aktuálních i historických grafů. Intranetové připojení umožňuje vzdálený přístup přes WAN síť společnosti Enel, čímž je umožněno vzdálené dotazování.
Původně dodaný Scada systém pracoval na bázi elektromechanických a diskrétních elektronických komponentů. V letech 1999 a 2000 byla instalována Cimplicity řízená síť a původní automatizační, řídicí a dohledová technika byla nahrazena PLC Series 90-30 s procesorem CPU352 firmy GE Fanuc. Každá z 8 sestav turbína-generátor má své PLC 90-30 pro řízení čerpání vody do Lago Delio nebo pro řízení výroby elektřiny, když se voda vrací do Lago Maggiore. Každé PLC obsluhuje kolem 1000 I/O bodů.
PLC jsou umístěna po dvou ve 4 řídicích místnostech. Jsou propojena twisted pairovým ethernetovým kabelem do místních síťových přepínačů (switchů). Tyto 4 switche jsou v síti Ethernet LAN optickým vláknem spojeny s rozbočovačem (hubem) na dispečinku. Ethernet pracuje s protokolem TCP/IP. Operátor v každé řídicí místnosti má místní přístup k dohledovému systému z PC, na němž běží Cimplicity Server. Místně připojená tiskárna zaznamenává na papír všechny alarmové signály. Povely lze také zadávat do PLC přímo pomocí hardwarově připojených místních a vzdálených tlačítek. Mimo sběr dat a logické řízení je kritickou úlohou těchto PLC poskytování dat s časovou značkou a rozlišením 10 ms do dozorového PC pro záznamník sledu událostí. Další PLC Series 90-30 je určeno pro záznam sledu událostí ostatních služeb v elektrárně.

Výhody

Pan Tassera, vedoucí projektu v Enel Engineering v Domodossole, říká: "Od té doby, co byl nainstalován systém GE Fanuc, se nám výrazně snížily prostoje. Za mimořádně užitečnou považujeme rychlost, s jakou dokážou PLC a Cimplicity zachytit a uložit sled událostí pro pozdější analýzy. Další výhodou odvozenou od použití Cimplicity je možnost vzdáleného přístupu a práce více uživatelů."

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: