Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Možnosti v prosperující firmě
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Možnosti v prosperující firmě

Je na zaměstnanci, jak dokáže využít zavedený systém kariérního postupu a prosadit se třeba z pozice obráběče kovů na vyšší manažerský post, říká personalistka firmy Brück AM Drahomíra Smetáková.

Rekordní výnosy 940 milionů korun zaznamenala loni podle předběžných výsledků společnost Brück AM ze Zámrsku na Orlickoústecku. Přední výrobce nejrůznějších komponentů pro řadu průmyslových odvětví tak v tomto ukazateli dosáhl meziročního navýšení o 25 procent. Informoval o tom jednatel firmy Luboš Malý s tím, že v roce 2014 Brück AM, kde aktuálně pracuje 260 lidí, vykázal zisk 36 milionů korun. Loňský export ve výši 740 milionů korun se na celkových tržbách podniku podílel 95 procenty. Největším loňským kontraktem firmy Brück AM byla subdodávka ložisek generátorů větrných elektráren za zhruba 170 milionů korun do Číny.

„Rok 2014 byl ve znamení rozšiřování zákaznického portfolia i jeho oborové struktury. Z pohledu zakázek tak můžeme plánovat v delším časovém horizontu. To nám umožňuje i systematičtější budování pracovního kolektivu, což je pro naplňování naší firemní filozofie velmi důležité,“ zdůrazňuje Luboš Malý. „Podstatou naší výroby a služeb jsou totiž velmi sofistikované postupy a činnosti, které mohou vykonávat jen pracovníci na vysoké odborné úrovni a se zkušenostmi odpovídajícími našim výrobním podmínkám. Takové lidi nám těžko nabídnou pracovní agentury. Proto si vážíme vlastních zaměstnanců, do jejichž náboru a odborného růstu jsme v roce 2014 investovali v souhrnu téměř 1,3 milionu korun,“ dodává jednatel společnosti Brück AM.

Zatímco v roce 2013 ve strojírně pracovalo v průměru 229 lidí a loni 253, letos v Zámrsku plánují jejich průměrný počet navýšit na 285. Potřebují hlavně zkušené obráběče kovů na konvenčních i CNC centrech, ale také frézaře, elektromechaniky, mechaniky a řidiče vysokozdvižných vozíků.


Průměrná hrubá měsíční mzda ve firmě Brück AM v roce 2014 činila 27 505 korun. O čtvrtinu tak překročila loňské výdělky v Pardubickém kraji a v porovnání s průměrnou hrubou měsíční mzdou v České republice byla vyšší o téměř 10 procent.

V Zámrsku se vyrábějí především nejrůznější součásti rotačního charakteru pro energetický a petrochemický průmysl, pro stavebnictví, dopravu, potravinářství či farmacii. V roce 2009 zde zprovoznili jednu z nejmodernějších kováren v Evropě, jejíž vybudování si vyžádalo téměř miliardu korun. Podnik patří k nejpokrokovějším a technologicky nejlépe vybaveným strojírenským provozům u nás. Má uzavřený výrobní cyklus s uceleným řetězcem více než 70 výrobních zařízení pro řezání, lisování, válcování, tepelné zpracování a mechanické obrábění. Firma také disponuje největší koncentrací karuselových soustruhů v České republice a zhruba 80 procent CNC strojů je vybaveno magnetickým upínáním. V počtu těchto systémů drží Brück AM v porovnání se srovnatelnými závody světový primát.

„Moderní provozy vybavené špičkovou technologií kladou vysoké nároky na nové zaměstnance. I když v náboru spolupracujeme s úřady práce v širokém okolí, hotových lidí s praxí ve strojírenství nabízí místní trh práce minimum,“ říká Drahomíra Smetáková z personálního oddělení společnosti Brück AM. U každého nového zaměstnance se středním odborným vzděláním v Zámrsku samozřejmě posuzují technické schopnosti, například orientaci ve výrobních výkresech či schopnost měřit strojírenskými měřidly. Neméně důležité jsou však i jeho osobnostní předpoklady, zejména schopnost týmové spolupráce, přístup ke kvalitě vlastní práce, přesnost, spolehlivost, loajalita, ale i ochota dát něco navíc a nesmiřovat se s průměrem.

„Uplatnění u nás najde každý, kdo má kromě profesních předpokladů zájem na sobě pracovat a koho obsluha našich moderních, drahých a velikých strojů viditelně baví,“ vysvětluje personalistka Drahomíra Smetáková. V tomto smyslu je Brück AM s trochou nadsázky něco jako „velké rekvalifikační centrum“. Na různé formy odborného růstu, zvyšování kvalifikace a certifikace svých zaměstnanců, na vzdělávání, kurzy a školení česká strojírna jen v roce 2014 vynaložila 1,2 milionu korun.


Nástupní hodinová mzda ve firmě Brück AM činí až 115 korun, dalším postupem se zaměstnanec může dostat až na 170 korun. Kromě náborového příspěvku a zákonných příplatků má navíc možnost získat odměny za využití plného fondu pracovní doby či za flexibilitu, ale také využívat dotace na závodní stravu i jiné výhody v sociální i dalších oblastech.

Do strojírny v Zámrsku dojíždí nemálo lidí z řady míst Pardubicka, Rychnovska nebo Svitavska, často vzdálených až 40 kilometrů. A není to jen kvůli solidním výdělkům nebo nadstandardním sociálním výhodám. Motivací je pro ně i práce na nejmodernějších technologiích s možností zvyšování vlastních odborných schopností. Ve firmě Brück AM navíc ctí baťovskou metodu, podle níž má startovací čáru nastavenou každý stejně. Po všech stránkách kvalitní zaměstnanec tak dostává šanci dalšího profesního růstu s jasnou perspektivou kariérního postupu třeba až na vysoký manažerský post. Aktuálně tak v podniku Brück AM na vyšší pozice pokročilo přes 50 procent zaměstnanců v pracovním vztahu nad 10 let. Na dělnických postech hlavně obráběče kovů ve firmě začínalo kupříkladu všech 11 současných mistrů a 7 vedoucích výrobních středisek, totéž platí také o pracovnících technologie.

K těm, kteří zavedený kariérní systém ve firmě Brück AM dokázali plně využít, patří například Dušan Voříšek, Jakub Robenek nebo Tomáš Vávra. Prvně jmenovaný začínal v obrobně, pokračoval jako mistr tepelného tváření v kovárně a dnes zastává post vedoucího oddělení kvality. Pan Robenek zase do strojírny nastoupil jako elektromechanik a v současnosti působí ve funkci vedoucího nákupu. „Pokud jde o Tomáše Vávru, ten u nás jako absolvent odborného učiliště s maturitou začínal v roce 2000 na CNC soustruhu. Postupně se naučil ovládat všechny CNC soustruhy a CNC vrtačky, až se propracoval na mistra směny. V roce 2005 pan Vávra přešel na pozici vedoucího oddělení kooperace a prodeje výkovků a loni byl vyslán do mateřské společnosti do Německa, kde se podílí na rozvoji našich obchodních aktivit,“ uzavírá Drahomíra Smetáková.

Mgr. Radim Horák

Další články

Vzdělávání a školství
Exportní příležitosti
Výzkum/ vývoj
Obráběcí stroje a technologie
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: