Témata
Reklama

Na brněnské výstaviště zavítá i kolaborativní robot

Litoměřická strojírenská firma Hennlich, která se MSV pravidelně účastní již od začátku 90. let minulého století, představí také na letošním veletrhu několik novinek.

Mezi vystavenými exponáty bude mimo jiné kolaborativní robot, nové pneumatické prvky, energetické řetězy a řada dalších komponent.

Reklama
Reklama
Reklama

První kolaborativní robot od Hennlichu

Hennlich se pouští na pole kolaborativních robotů. Na MSV představí kolaborativní robotické rameno Panda od německé společnosti Franka Emika. Robotické rameno dosahuje vysoké opakovatelné přesnosti i při vysokých rychlostech. Velká citlivost umožňuje provádět jemné úkony při lisování, zakládání nebo šroubování. Rameno je osazeno více než 100 snímači, čímž je zajištěna rychlá detekce a reakce na případnou nechtěnou kolizi v řádu milisekund.

Nové pneumatické prvky

Společnost Hennlich na MSV představí nové pneumatické komponenty. V této oblasti spolupracuje s předním světovým výrobcem působícím ve 117 zemích světa, který se vyznačuje širokým sortimentem, skvělým poměrem výkon/cena a svůj vývoj směruje na průmyslovou automatizaci.

Unikátní lehký energetický řetěz

Inspirován přírodou, určený pro průmysl – to je nový energetický řetěz E4Q. Jeho články mají hladký a zaoblený tvar a zcela novou koncepci příček se sníženou hmotností a jednoduchým uzamykáním. Tyto inovace umožňují otevření i zavření řetězu během několika sekund bez použití nářadí. Energetický řetěz byl vyvinut speciálně pro dlouhé samonosné pojezdy.

Modulární systém pro odlehčení tahu CFU

V expozici firmy Hennlich bude vystaven také tribologicky optimalizovaný modulární systém pro odlehčení tahu CFU. Systém umožňuje rychlé a jednoduché vkládání kabelů. V jednom systému energetického řetězu lze vést kabely a hadice o různých průměrech. Dosahuje vysoké přídržné síly a je tak vhodný i pro dlouhé pojezdy.

UR svorky pro přívod energií k robotům

Přivést bezpečně energie ke všem osám kolaborativních robotů malých velikostí bude nyní snadnější. Umožní to UR svorky – další veletržní novinka. Na tělo robotů se snadno připojí pomocí nastavitelných připojovacích pásek, které si zákazník může nastavit dle vlastní potřeby. Jsou dostupné i v plastovém provedení se zaobleným designem pro kolaborativní roboty.

Lineární vedení HDR pro jednokolejnicové aplikace

Zajímavým exponátem bude také lineární vedení HDR z produkce světového lídra, japonské firmy THK. Díky své tuhé konstrukci je vhodné především pro jednokolejnicové aplikace, které jsou tak kompaktnější a lehčí. Kuličkové dráhy na boku kolejnice předcházejí usazování nečistot. Pro zvýšenou ochranu proti znečištění je určena kombinace s krycím páskem na kolejnici. U lineárního vedení HDR lze kombinovat různé typy vozíků a kolejnic nebo dodat obě části zvlášť.

Na letošním MSV bude mít premiéru kolaborativní robot Franka Emika. (Foto: Franka Emika/Hennlich)
Hennlich na MSV představí nové pneumatické prvky. (Foto: E.MC/Hennlich)
Unikátní lehký energetický řetěz E4Q s novou koncepcí příček se sníženou hmotností a jednoduchým uzamykáním. (Foto: Igus/Hennlich)
Tribologicky optimalizovaný modulární systém pro odlehčení tahu CFU. (Foto: Igus/Hennlich)
UR svorky slouží k bezpečnému a snadnému přívodu energií ke všem osám kolaborativních robotů malých velikostí.



Hennlich
jonas@hennlich.cz
www.hennlich.cz
hennlich, 3520 zn.
Na brněnské výstaviště zavítá i kolaborativní robot
Martin Jonáš
Hennlich, umístění na MSV: pavilon V, stánek 113.

Reklama
Související články
Nové komponenty pro stavbu strojů

Tým fluidní techniky divize Lin-Tech společnosti Hennlich i v letošním roce představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řadu novinek.

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

Upínače jsou stejně důležité jako stroj nebo nástroj

Výrobní zařízení pro třískové obrábění s nástupem CNC řízení a víceosých technologií významně změnily požadavky na složitost obrobků, řezné nástroje a v konečném důsledku také na automatizaci a robotizaci. Čemu se však často nevěnuje tolik pozornosti, jsou upínací technologie i přesto, že mohou mít zásadní vliv na výslednou kvalitu obráběného dílu, ale i na náklady.

Související články
Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Náklady na vlastnictví zařízení pro montážní procesy

Ve všech průmyslových odvětvích je princip celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu nového stroje nebo zařízení. Úvaha založená výlučně na základě pořizovacích nákladů už dávno přestala být dostatečná, pokud se plánuje vyrábět konkurenceschopně v dlouhodobém horizontu. K získání úplného přehledu nákladů zahrnují TCO všechny přímé a nepřímé náklady vzniklé před, během a po zakoupení výrobního zařízení nebo produktu. Kromě skutečných nákladů na pořízení jsou to také položky jako náklady na údržbu a spotřebu energie.

Digitalizací k efektivitě

Pokud bychom hledali nejvíce skloňované téma současné doby ve vztahu k průmyslu, jednoznačně se shodneme, že je to oblast kyberneticko-fyzických systémů zosobněných v německé iniciativě Industrie 4.0. Její autoři s tímto konceptem na hannoverský průmyslový veletrh přišli a od té doby uplynulo pět let, které se na této strategii podepsaly – probíhající revoluce se vztyčenou zástavou s vyobrazením digitalizace průmyslové výroby a s pokročilou automatizací a robotizací.

Snadná a rychlá cesta k řešení

Potřebujete pneumatický nebo elektrický pohon či dokonce manipulátor? Rádi byste svůj návrh optimalizovali? Firma Festo nabízí svým obchodním partnerům pomoc ve formě nástrojů pro výběr a návrh výrobků.

Novinky značky IMAO pro upínání obrobků

V dnešní době je velká poptávka po efektivní produkci různorodých výrobků v malém objemu a klíčem k vyšší produktivitě je použití přípravků, které lze flexibilně přizpůsobit mnoha různým obrobkům. Upínací prvky ONE-TOUCH se vyrábějí v mnoha různých provedeních, snadno z nich lze vybrat prvky vhodné pro upnutí požadované součásti. Upnutí a odepnutí součásti je jednoduché, bez použití dalšího nářadí a rychlé, zkracuje se čas potřebný pro manipulaci s obrobkem a tím i celkové náklady na výrobu.

Komplexní řešení pro vysledovatelnost: Plně automatizované značení za rozumnou cenu od Brady

Přesvědčte se, jak praktická může být integrace automatizované identifikace PCB. Podívejte se na přehlednou infografiku od společnosti Brady!

Strojové učení pro senzory

Dnes je možné nalézt mikrokontroléry (jednočipové počítače) v prakticky jakémkoli technickém zařízení počínaje pračkami až k měřičům tlaku a nositelné elektronice. Výzkumní pracovníci Fraunhoferova institutu mikroelektronických obvodů a integrovaných systémů řízení (IMS, ISŘ) vyvinuli AIfES, koncept umělé inteligence (AI) pro mikrokontroléry a senzory, který obsahuje plně nastavitelnou umělou neuronovou síť. AIfES je na platformě nezávislá knihovna pro strojové učení, kterou lze využít k realizaci samostudijní mikroelektroniky, která nevyžaduje spojení s cloudem nebo vysoce výkonným počítačem. Systém umělé inteligence určený pro senzory je schopen rozeznat rukopis a gesto, což umožňuje například zadávání vstupních dat gestem, běží-li knihovna na nositelné elektronice.

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Solární článek Amorton na Amperu

Kromě nových technologií v oblasti automatizační techniky, elektromechanických i polovodičových relé bude společnost Panasonic na Amperu 2019 představovat amorfní křemíkový solární článek - Amorton. Tento unikátní zdroj energie s dostatečným výkonem pro napájení elektroniky nezatěžuje životní prostředí žádnými CO2 či jinými skleníkovými plyny a je tak ideální ekologickou alternativou standardních baterií.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit