Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Na cestě za svobodou
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Na cestě za svobodou

Elbee je auto, které mohou postižení řídit přímo ze svého vozíčku. Výjimečnost tohoto vozidla byla letos potvrzena i na soutěži Česká inovace 2013, kde vyhrálo první místo v kategorii Inovační hvězda.

„Vždy mne udivovalo, že i v dnešní moderní společnosti jsou mezi námi pořád lidé, kteří mají svobodu slova, ale ne pohybu,“ začíná pan Ladislav Brázdil mladší, projektový manažer společnosti ZLKL, vyprávění o Elbee – speciálním vozidle pro tělesně postižené. Výjimečný produkt této rodinné strojírenské firmy je celosvětovým unikátem a osobám odkázaným na invalidní vozík přináší něco, o čem dosud mohli jenom snít – samostatnost pohybu. Elbee totiž jeho uživatel obsluhuje zcela bez pomoci asistenta a bez nutnosti sesedat z vozíku.


Ing. Ladislav Brázdil mladší, projektový manažer společnosti ZLKL

 

Jak tenhle malý zázrak funguje?

Čelo vozidla se otevře pomocí dálkového ovladače a vysune se rampa, po které může vozíčkář najet pohodlně až dovnitř. Tento unikátní přední nájezd výrazně ulehčuje manipulaci s vozidlem, protože vozíčkář vidí, kde bude parkovat, sklápět rampu i vyjíždět. Uvnitř se vozík jednoduše zafixuje do speciálního zámku, čímž se spojí s rámem vozidla. Ovladačem pak uživatel zavře čelo vozu, čímž dá do pozice k řízení ovládací prvky. Během pár desítek sekund tak může vozíčkář komfortně odjíždět z parkoviště a jet, kam chce. Konstrukční rychlost Elbee je 80 km/h, takže se řidič nemusí vyhýbat ani dálnicím. Funguje na benzin a jeho nízkou spotřebu by mu mohla závidět leckterá běžná auta.

Individualizace vozidla

Co dělá toto vozidlo naprosto jedinečným, je nejen možnost vzít spolujezdce, ale též individualizace vozidla podle míry postižení a přání zákazníka. Lukáš Král, podnikatel a kreativec připoutaný na invalidní vozík, který si Elbee vyzkoušel, o něm říká: „Autíčko pro mě znamená další krok ke svobodě a nezávislosti. A to, že budu moci manželku nebo přítelkyni odvézt do práce, je neuvěřitelný pocit.“


Vozidlo Elbee

Malý velký pomocník

Zajímavé je, že za nápadem stvořit takového malého velkého pomocníka nestála žádná osobní motivace vedení společnosti ZLKL. „Lidé se nás ptají, jestli nás k vývoji Elbee inspirovala diagnóze v rodině. Není to tak. Byli jsme firma vyrábějící součástky pro velké mezinárodní koncerny a chtěli jsme mít za sebou něco víc, kde bychom využili naše výrobní zkušenosti. Do vize vytvořit speciál pro vozíčkáře jsme se ale zamilovali od první chvíle. Teď máme dobrý pocit, že můžeme lidem, kteří jsou znevýhodněni, poskytnout vytouženou svobodu,“ praví Ladislav Brázdil mladší.

Miroslava Kuľková

Česká inovace

Blanka Marosi
blanka.marosi@ceskainovace.cz
Česká inovace, o. p. s.
www.ceskainovace.cz

Další články

Inovace
Zajímavosti ve vědě a technice
Výzkum/ vývoj
Ekologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: