Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nanotechnologie a povrchové inženýrství
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nanotechnologie a povrchové inženýrství

Málokterý světový veletrh poskytuje takové možnosti shlédnout propojení jedné z nejúžasnějších technologií s povrchovými úpravami jako nastávající veletrh Materialica 2002 ve dnech 30. září až 3. října na výstavišti Neue Messe v Mnichově.

Již na prvním ročníku veletrhu Materialica v roce 1998 vystavovali průkopníci evropské nanotechnologie Institut für Neue Materialien (INM) ze Saarbrückenu a Fraunhofer-Institut für Silicatforschung (ISC) z Würzburgu nanomateriály připravené procesy sol-gel pro povrchové inženýrství. První transparentní materiály na bázi anorganicko-organických hybridních polymerů Ormocer z ISC stejně jako materiály Nanomer z INM vytvořily tenké, jen desítky až stovky nanometrů (10-9 mm) tlusté vrstvy, které chrání např. plastové lupy a brýlová skla před poškrábáním. Tenké vrstvy modifikovaných nanomerů vytváří stmívatelná elektrochromní autoskla a skla v architektuře.
Největšího rozvoje z nanopovlaků dosáhly ormocery. Snad proto, že jejich složení ze silanů a siloxanů s funkčními skupinami metalkoxidů a organických skupin umožňuje tisíce kombinací a tisíce vlastností. Lze jimi barvit užitkové sklo a vytvořené dekorace jsou nejen světlostálé, ale snáší i mytí v myčkách. Povlaky jsou antiadhezivní, hydrofobní a samočisticí, na nichž se neusazuje špína, mastnota, vodní kámen a neulpívají otisky prstů. Takové úpravy má sanitární technika a baterie prodávané i u nás, od firem Kludi, Hansa, Grohe a dalších. Malá firma Nanogate vzniklá jako spin-off z INM se zase zaměřuje na keramiku. Příkladem jsou španělské obkládačky a dlaždice Torrecid, sanitární keramika WonderGliss firmy Duravit a fasádní barvy Lotusan, využívající tzv. lotosového efektu k samočištění.
Ormocery se používají i na tak od sebe vzdálené aplikace, jako jsou úprava kožených výrobků proti otěru či konzervace historických památek. Pomocí ormocerů byla restaurována mozaika Posledního soudu z roku 1371 na jižním portálu katedrály sv. Víta v Praze, glazované cihly z roku 1478 na bráně Holstentor v Lübecku a tzv. Crodelova okna malovaná na skle v chóru erfurtského dómu.
Zcela senzační efekty povrchů ukázaly nanočástice oxidu titaničitého, známého jako titanová běloba, zde o velikosti pod 25 nm. Mají fotokatalytický efekt a pomocí UV záření likvidují emise NOx, ale také účinně pohlcují UV záření. Toho využívají drahé a značkové opalovací krémy s vysokými ochrannými faktory k ochraně pokožky, což je ve své podstatě také povrchová úprava. S užitím nanočástic a lotosového efektu na samočisticí laky pracují i výrobci autolaků. DuPont Herberts Automotive již oznámil vytvoření matného samočisticího laku. Na lesklý si budeme muset ještě počkat, ale o matné laky je zájem pro vojenská vozidla.
Můžeme se rovněž těšit na nové aplikace amorfního diamantu a povlaky Balinit v tribologických úpravách strojů a řezných nástrojů v expozici firmy Balzers. Dále zde nalezneme povrchové úpravy slitin hliníku, hořčíku a titanu, jako anodické oxidace hořčíku a proces Kepla-Coat pro slitiny titanu z vývoje AHC Oberflächentechnik, a na nová zařízení vakuových procesů PVD a CVD Von Ardenne, nejen pro úpravu nástrojů a elektronických komponent, ale i pro kontinuální úpravy plochého skla a plechového pásu v huti.
Další informace o veletrhu najdou zájemci na www.materialica.de a u zástupce veletrhů Messe München v ČR - firmy Expo-Consult + Service na adresách: www.expocs.cz a info@expocs.cz.

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Materiály konstrukční nekovové
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: