Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nástroje na výrobu oken
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nástroje na výrobu oken

Pro výrobce dřevěných oken hrají podstatnou roli informace o vývoji v oblasti výroby dřevoobráběcích nástrojů a dá se říci, že jejich znalost má prakticky stejný význam jako znalosti o výrobě oken samotných.

Z výše naznačeného hlediska je proto důležitý nepřetržitý kontakt mezi výrobcem nástrojů a výrobcem oken. Jedním z výrobců nástrojů pro výrobu oken je firma Stark, která dodává nástrojové sady v provedení pro klasické spodní frézky, pro úhlová, popřípadě samostatně stojící profilovací a čepovací obráběcí centra a pro CNC horní frézky.
Nástroje pro výrobu oken jsou vyráběny a dodávány v provedení s výměnnými noži ze slinutého karbidu (HW) v provedení pro ruční (MAN) nebo strojní posuv (MEC). Upínání nožů je velmi jednoduché a přitom dostatečně přesné. Systém je založen na automatickém vystředění nožů, které pracuje na principu kuželových hlav upínacích šroubů a kuželových otvorů v příložkách. Výměnné nože jsou dvou- a vícebřité, což mnohonásobně zvyšuje jejich životnost.

Nástrojové sady pro spodní frézky

Pro spodní frézky nabízí firma Stark kompletní nástrojové sady sestavené a seřízené na upínacích pouzdrech, které mohou mít upínací průměr od 30 do 50 mm podle hřídele příslušného stroje. To, že sady jsou seřízené, znamená, že každý nástroj má shodné jednak výškové nastavení vzhledem ke stolu frézky a jednak tzv. minimální (nulový) průměr vzhledem k pravítku frézky. Podle konstrukčního provedení lze dodat nástroje pro následující typy oken:
 • pro jednoduchá zdvojená okna ve standardním provedení, která jsou však dnes vyráběna spíše jen na konkrétní požadavek zákazníka;
 • pro okenní konstrukce typu JV 68, JV 73, popř. JV 56 jsou dodávány třinácti-, resp. čtrnáctidílné základní nástrojové soupravy, kterými lze vyrobit dvoukřídlé okno. Standardem je dodávka řady praktických doplňků, jako přípravku pro bezpečné odřezávání zasklívací lišty nebo úpravy pro druhé těsnění. Frézovací sady jsou vyráběny ve dvojím provedení: jednak jako řada Standard Line, která obsahuje standardní výměnné rovné nože, zaoblovače a zkosovače, jednak jako řada Soft Line s nástroji na bázi výměnných profilových nožů. Výhodou řady Soft Line je, že pohledové plochy jsou opatřeny rádiusy o poloměru 6 mm, které umožňují lepší povrchovou úpravu a celá vnitřní profilace okna je "měkká" bez jediné ostré hrany. Součástí tohoto systému je i přesazená zasklívací lišta opatřená polodrážkou, která kryje problematickou spáru mezi lištou a profilem křídla. Jako doplněk je dodáván pantograf a nástroje pro výrobu obloukových okenních segmentů, popř. nástroje pro výrobu předokenních mřížek;
 • pro alternativní okenní konstrukce, například typu DV 68/31/41, který vychází konstrukčně z okna JV 68, z něhož je použit rám opatřený celoobvodovým těsněním, osazený zdvojeným křídlem. Dalšími alternativami tohoto typu jsou okna DV 68/34/38 nebo DV 68/32/55, která se navzájem odlišují šířkovými rozměry a způsobem zasklení;
 • pro okenní konstrukce typu dřevo-hliník jsou dodávány buďto sedmidílné nástrojové sady složené ze dvou profilovacích a čtyř čepovacích sad v provedení Soft Line, nebo jen doplňující sady k základní sadě JV 68 (podle způsobu opláštění hliníkem).
 • Nástrojové sady pro úhlová obráběcí centra

  Typy nástrojových sad z hlediska okenní profilace mohou být prakticky totožné s výše uvedenými sestavami pro spodní frézky. Nástroje se odlišují zejména svým průměrem. Profilovací sady pro obráběcí centra jsou dodávány v provedení pro strojní posuv s nulovým průměrem 140 mm a s větším počtem zubů, sešroubované na pouzdrech axiálně a radiálně zajištěné proti pootočení. Pouzdra jsou výškově upravena tak, aby bylo možné v maximální míře využít pracovní délky hřídelí stroje. Další odlišnost může spočívat ve způsobu výroby zasklívací lišty - lišta je vyráběna většinou při opracování hranolu na čtyřstranné frézce.

  Nástrojové sady pro CNC horní frézky

  Současným trendem v oblasti výroby oken a dveří jsou CNC horní frézky. Nástrojovými sadami jsou zde vyráběny jak rovné, tak i obloukové části oken. Rohové spoje jsou v tomto případě řešeny pomocí kolíkových, popř. šroubových spojů s využitím kontraprofilů. Předností výroby oken na CNC strojích je zejména malá potřeba pracovního místa, neboť kompletní výroba probíhá na jednom pracovišti. Mezi další výhody patří koncentrace pracovních postupů při opracování v podélném i příčném směru na jedno upnutí, vysoká flexibilita umožněná využitím CAD/CAM systémů, vysoká kvalita a opakovaná přesnost výroby.

  Další články

  Zpracování dřeva
  Nástroje pro obrábění / řezné materiály

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky


  Sledujte nás na sociálních sítích: