Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nástroje pro produktivní třískové obrábění
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nástroje pro produktivní třískové obrábění

Frézovací nástroje MEZ - to je elegantní řešení např. pro výrobu otvorů velkých průměrů.

Kyocera patří k firmám, které na světový trh nástrojů pro strojní obrábění stále přinášejí novější produkty pro efektivnější a modernější výrobu. V tomto článku bychom vám rádi představili víceúčelové frézovací nástroje "MEZ", které jsou součástí rozsáhlého frézovacího programu.
Jsou to dvoubřité stopkové frézy s weldonovým výbrusem na upínací části, vhodné pro následující operace:
 • výrobu drážek;
 • výroba kapes;
 • frézování šikmých ploch;
 • výrobu osazení;
 • vrtání do plného materiálu.
 • Právě vrtání do plného materiálu činí z těchto fréz zajímavé řešení pro mnohé firmy pracující na CNC strojích. Velmi rychle se lze s tímto nástrojem, který je kombinací vrtáku a frézy, zavrtat do plného materiálu a potom využitím kruhové interpolace rozfrézovat díru do požadovaného rozměru. Tato jednoduchá metoda nabízí ekonomičtější řešení než ostatní možnosti. Není nutné používat celou řadu sice produktivních, ale velmi nákladných vrtáků s vyměnitelnými destičkami velkých průměrů nebo ztrácet mnoho času při vrtání nízkoproduktivními HSS vrtáky.
  MEZ frézy jsou standardně vyráběny ve třech základních řadách:
 • standard - vyrábí se v řezných průměrech 16, 20, 25, 32, 40 a 50 mm. Tyto frézy mají běžnou délku tělesa (např. pro průměr 16 mm, L = 120 mm);
 • prodloužené;
 • s vnitřním chlazením - vyrábí se v řezných průměrech 16, 20, 25, 52 mm.
 • Frézy jsou osazeny obdélníkovými břitovými destičkami NEMT (NDMT) s vlisovaným utvářečem třísky. Destičky jsou vyráběny nejmodernějšími technologiemi pro výrobu slinutých karbidů a následně je nanesena multivrstva metodou PVD povlakování. Takto upravené destičky mají velmi univerzální použití a s jedním typem destiček je možné obrábět v širokém pásu řezných podmínek různé druhy materiálů.

  Využití frézovacích nástrojů MEZ

  Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo s frézou MEZ 50 na velkých horizontálních obráběcích centrech TOS Warnsdorf při operaci obrábění velkých otvorů (D = 90 - 120 mm). Ve výchozí technologii výrobci předpokládali vrtání HSS vrtákem o průměru 50 mm a následné soustružení otvoru do výkresových rozměrů. Celkový čas výroby jednoho otvoru včetně výměny nástrojů byl asi 18 - 25 minut. Po aplikaci frézy MEZ se celkový čas výroby jednoho otvoru snížil na 3 - 5 minut a zároveň se snížily náklady na nákup nástrojů.
  Další velice široká škála možného použití tohoto nástroje je u firem specializovaných na výrobu forem a nestandardních součástek. V těchto firmách jistě obsluha ocení vysokou produktivitu a hlavně jednoduchost práce s touto frézou a snížení kolizních situací zajíždění do materiálu při výrobě forem.
  Velké výhody poskytuje použití fréz MEZ při hrubování předlitých otvorů. Kuželovité tvary litých otvorů často neumožňují použití vrtacích tyčí, proto se hrubování provádí většinou HSS vrtáky s velkou ztrátou produktivity. Frézou MEZ je možné rychle provést hrubování otvoru a zároveň obrobit plochy kolem otvoru bez výměny nástroje.
  Produkty firmy Kyocera na náš trh přináší firma Grumant, která je jejím distributorem pro Českou republiku.

  Další články

  Obráběcí stroje a technologie

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: