Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nástrojové speciály pro rok 2020
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nástrojové speciály pro rok 2020

Japonská společnost Tungaloy představuje trojici speciálních nástrojů pro obrábění litiny, těžkoobrobitelných materiálů a novinku určenou pro slabší stroje.

Řezná keramika pro soustružení litiny

Novinkou roku 2020 bylo dlouho očekávané představení nového typu řezné keramiky s označením TZ120, která byla japonskými inženýry společnosti Tungaloy vyvinuta pro obrábění litiny při vysokých řezných rychlostech.Nový typ řezné keramiky s označením TZ120 poskytuje řešení pro soustružení litiny při vysokých řezných rychlostech. (Zdroj: Tungaloy)

Vynikajících výsledků při obrábění litiny dosahuje TZ120 díky zirkoniem vyztuženému oxidu hlinitému s vynikajícími tepelnými vlastnostmi. Výrazného prodloužení životnosti nástroje a zvýšené stabilitě řezného procesu při vysokých řezných rychlostech tak lze například dosáhnout při suchém obrábění odstředivě litých válců. Nová nabídka řezné keramiky tak poskytuje řadu řešení pro soustružení litiny při vysokých řezných rychlostech.

Materiál AH8015 pro BTA vrtání obtížně obrobitelných materiálů

Sortiment pro vyměnitelné BTA vrtací hlavice z řady Unidex se dočkal rozšíření o další typ vyměnitelných destiček, které jsou svým speciálním typem karbidu vhodné pro aplikace vrtání těžko obrobitelných materiálů.
BTA vrtací hlavice Unidex s novými destičkami s PVD povlakovaným karbidem AH8015 jsou vyvinuty pro vrtání obtížně obrobitelných materiálů. (Zdroj: Tungaloy)

Unidex je populární řadou BTA vrtacích hlavic, které jsou vyvinuty pro vrtání otvorů od průměru 38 mm s mimořádně velkými štíhlostními poměry L/D. Tato řada díky nově uvedeným destičkám s PVD povlakovaným karbidem AH8015 je tak optimálním řešením pro vrtání obtížně obrobitelných materiálů. Uvedené BTA hlavice velkých průměrů jsou často využívány například při výrobě hlubokých otvorů u podvozkových systémů letadel či při výrobě komponent pro rafinerie. Nejnovějším trendem při výrobě těchto komponent je využití duplexních korozivzdorných ocelí a dalších žáruvzdorných superslitin. Speciálně vyvinutý řezný materiál AH8015 je tvořen nanostrukturálním multivrstvým PVD povlakem s vysokým podílem hliníku. V kombinaci s jeho mimořádně pevným spojením s podkladovým karbidovým substrátem je zárukou prvotřídní odolnosti proti otěru, dlouhé životnosti nástroje a vylepšené procesní jistoty při obrábění obtížně obrobitelných materiálů.

Rovinná fréza s nízkým řezným odporem pro slabší stroje

Nový produkt TungEight-Mill ohlásila na začátek roku 2020 společnost Tungaloy. Novinka byla vyvinuta s ohledem na skutečnost, že nemalá část zákazníků využívá pro práci stroje s nižším výkonem. To bylo impulzem pro vývoj a uvedení nové rovinné frézy TungEight-Mill.

Mezi zásadní vlastnosti nových fréz patří zejména mimořádně klidný řez s nízkou spotřebou energie a zatížením stroje. Dále lze tyto frézy také považovat za velmi úsporné a to díky jednostranným destičkám s osmi řeznými hranami pro těžké hrubování až po velmi přesné dokončování rovinných ploch. Optimálně navržená geometrie destičky i pozice lůžka umožňují obrábět nízkou řeznou silou, při horším upnutí nebo na slabších strojích s upínacím rozhraním BT30 apod. Vysoce pozitivní úhel čela a správné uložení břitové destičky v lůžku jsou klíčem k optimální tvorbě třísky i jejímu správnému odvedení z místa řezu. Tyto parametry jsou účinné zejména při obrábění nízkouhlíkové oceli a nerezové oceli s obtížnou tvorbou třísek.


Rovinné frézy TungEight-Mill se vyznačují zejména mimořádně klidným řezem s nízkou spotřebou energie a zatížením stroje. (Zdroj: Tungaloy)

Destičky pro frézy TungEight-Mill jsou k dispozici jak lisované, tak i broušené se speciálním dvojitým hřbetem pro lepší odolnost břitu vůči lomu. Univerzální geometrie destiček –MM– je k dispozici v provedení s osmi řeznými hranami, zatímco geometrie MW je doplněna wipery na čtyřech řezných hranách. Stabilní proces obrábění je zajištěn dvěma typy karbidových materiálů na destičkách, a to AH3135 pro obrábění ocelí a nerezu. Druhý karbid je pak možné volit AH120 pro obrábění litin.

Pro zjednodušení a urychlení výměny břitu byly tyto frézy navrženy tak, aby při výměně břitu destičky nebylo nutné vyšroubovat celý šroub z lůžka tělesa. Tato zajímavá vlastnost fréz TungEight-Mill eliminuje nesprávné umístění a ztrátu šroubků. Tělesa rovinných fréz TungEigh-Mill jsou na trh uvedena v rozpětí průměrů 50 mm až 160 mm.

Michal Karkoš

https://www.tungaloy.com/cz/

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: