Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Názorové fórum odborníků
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Názorové fórum odborníků

Na tomto místě budeme pravidelně přinášet názory odborníků k tématům, která se objeví v aktuálním vydání MM Průmyslového spektra. V březnovém vydání jsme zástupcům výrobních firem položili následující otázku:

Ať už si o fenoménu 4. průmyslové revoluce myslíme cokoliv, automatizace, robotizace a digitalizace nejenže přinášejí (nebo alespoň by měly přinášet) do výroby vyšší efektivitu, ale také mění zažité výrobní postupy. V souvislosti s tím se mění požadavky firem na zaměstnávané profese. Které profese ve vašem oboru budou v této souvislosti z vašeho pohledu na ústupu či úplně zaniknou a po kterých naopak poroste poptávka? Do jaké míry bude možné nové potřeby řešit rekvalifikací stávajících zaměstnanců?Daniel Havlíček, FANUC Czech, manažer marketingu

Velice zjednodušeně řečeno, toto téma je na daleko rozsáhlejší diskuzi, než je odpověď v 550 znacích. Když se budeme bavit o průmyslu obecně, tak s velkou pravděpodobností zaniknou pracovní místa a pozice, které vyžadují opakující se, monotónní, manuální práci, protože tato pracovní místa budou postupně automatizována. Naopak bude růst poptávka po pracovních pozicích spojených s průmyslovou automatizací, jako jsou programátoři CNC strojů, servisní technici pro CNC stroje a průmyslové roboty, robotičtí programátoři. Poptávka po těchto pracovních pozicích již v tuto chvíli převyšuje nabídku.
Libor Kuchař, Kovosvit MAS, generální ředitel

Předpokládáme zvýšení poptávky po programátorech CNC strojů. Dále dojde ke snížení nároků na kvalifikaci pracovníků obsluhujících robotizovaná pracoviště, což bude znamenat snížení počtu klasických obráběčů kovů. V našich podmínkách předpokládáme, že většina stávajících zaměstnanců může být plně kvalifikovaná pro potřeby obsluhy automatizovaných pracovišť.
Ing. Zdeněk Haumer, Festo, vedoucí technického odděleni

Spojení virtuálního a reálného světa, o to tu jde. Ale kdo to dokáže? Jednoznačně chybí odborníci na IT a průmyslovou automatizaci současně. Dnešní stav – oddělené sféry IT a průmyslu – nemůže obstát. Mechatronika nestačí. Už dnes je tento nedostatek cítit. Otázkou je, zda pomůže další vzdělání mechatroniků nebo naopak specialistů IT. Rozhodně se začíná objevovat prostor pro specialisty v novém interdisciplinárním oboru.

gabriela.jedlickova@mmspektrum.com
 

Další články

Management a řízení
Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: