Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Názorové fórum odborníků
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Názorové fórum odborníků

Na tomto místě budeme pravidelně přinášet názory odborníků k tématům, která se objeví v aktuálním vydání MM Průmyslového spektra. V květnovém vydání jsme zástupcům firem položili následující otázku:

Jaké jsou aktuální trendy ve vývoji řezných nástrojů? Uveďte technicky zajímavé či netradiční využití vašich nástrojů.Miroslav Píška, ÚST FSI VUT v Brně, ředitel

Když se podíváme na velikost atomu vůči velikosti jeho jádra – tzn. poměr koule o průměru 100 metrů k zrnku máku, tak se nám jednou budou potomci smát, jaká „monstra“ jsme dělali za účelem stavby technických dílců, včetně návrhů řezných nástrojů. A kolik materiálu a energie jsme doslova promrhali na nefunkčních místech, která musela být stejně kvalitní jako ta exponovaná a my jsme je přitom pro funkci dílce nepotřebovali. Příroda staví atomy na jednotkách a zlomcích angströmů, i „nano“ je pořád moc hrubé. Dohledná budoucnost bude patřit strukturně odlehčeným nástrojům, s břity o tvrdosti diamantu, dosahované pomocí povlakovacích technologií. Vše se bude dělat na jednom stroji, přesně na míru, pro daný čas potřeby.

Za technicky zajímavé či netradiční využití považuji náš vyvinutý a patentovaný vrtací nástroj „X-wire“ pro vrtání tvrdých, kortikálních kostí při léčbě zlomenin a deformit dlouhých kostí, jehož licenci zakoupil Orthofix v Itálii. Tento nástroj drží celosvětový rekord již 25 let v nejnižším oteplení v místě vrtání. To znamená mj. nejnižší mechanickou a tepelnou nekrózu kostní tkáně, nejnižší trauma pro pacienta při operaci, lepší polohování fragmentů, rychlejší léčbu, menší pooperační následky, lepší zhojení.

 


František Plánička, Gühring, vedoucí výzkumu a vývoje

Pro zvyšování produktivity obrábění moderních konstrukčních materiálů již není možné vystačit s univerzálními nástroji a tomuto faktu věnujeme v současnosti maximální pozornost. Velkým přínosem jsou kombinované nástroje a komplexní nástrojové systémy pro více operací při jednom posuvu nástroje. Naše systémy ještě navíc umožňují precizní nastavení jednotlivých řezných břitů v radiálním i axiálním směru tak, že výsledné obrobené kontury splňují i ta nejnáročnější rozměrová a kvalitativní kritéria.

 

Vladimír Maixner, Pramet Tools, vedoucí výzkumu a vývoje

Tak jako u ostatních odvětví, i u vývoje řezných nástrojů se projevuje vliv digitalizace a Průmyslu 4.0. Můžeme se proto nyní setkávat např. s nástroji obsahujícími senzory vyhodnocující vibrace a automatickou změnu parametrů obrábění k jejich odstranění. Další oblastí je postup digitalizace v nabízení nástrojů. Samozřejmě nadále zůstává hlavním trendem neustálé zvyšování životnosti a produktivity nástrojů vývojem nových substrátů, povlaků a geometrií nástrojů.
Z netradičního využití našich nástrojů mne zaujalo zpracování cukrové třtiny v Brazílii a použití našich vrtáků při získávání javorového sirupu v Kanadě.

 

Jiří Majer, Walter CZ, technický ředitel

Za posledních 20 let, co jsem ve styku s vývojem nástrojů, došlo k velkému pokroku. Portfolio a možnosti nástrojů však nejsou nevyčerpatelné a dnes se doplňují hlavně jednotlivé sortimenty. Stěžejním bodem vývoje zůstává povlak a provedení řezné hrany a také přívod řezné kapaliny co nejblíže břitu. Použití vysokotlaku však často naráží na limity strojů a přídavných čerpadel. U velkých strojů pro velké dílce se stále častěji místo klasické emulze kombinuje vzduch s olejem (MQL) pro snížení nákladů následného odmaštění obrobku. Díky zlepšeni technologie procesu kovaní, odlévaní i 3D tisku zůstává podstatně méně přídavku na dílci a to se přímo odráží u výrobců strojů i nástrojů (menší stroje, větší dynamika, hospodárnější velikost VBD atd.). Častěji vidíme u zákazníků nejenom trend výdejových automatů a interních kalkulací CPP (náklad jednotlivých operací na kus), ale také již způsob platby za nástroje FPP (poplatek na dílec) a odpovědnost za seřizovaní nástrojů.

Gabriela Jedličková

gabriela.jedlickova@mmspektrum.com

 

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: