Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nejmenší lankový snímač
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nejmenší lankový snímač

Lankové snímače dokáží přesně měřit polohu a vzdálenost v celé řadě průmyslových odvětví a ve výzkumu a vývoji. Díky své spolehlivosti, snadné instalaci a relativně nízkým nákladům jsou ideálním řešením do sériové výroby. Společnost Micro-Epsilon nabízí širokou paletu lankových snímačů, mezi nimiž nechybí ani nejmenší snímač tohoto typu na světě, který je navržen pro vysoce rychlá měření.

Malé snímače předurčené pro velké věci

Unikátem v portfoliu lankových modelů značky Micro-Epsilon je nový miniaturní snímač wireSENSOR MT19. Ten svými rozměry odpovídá jednocentové minci, a představuje tak nejmenší lankový snímač, který kdy spatřil světlo světa. Tento model je speciálně určen k testování, při němž dochází k vysokému zrychlení lanka, a disponuje měřicím rozsahem až 40 mm. MT19 se používá mimo jiné při testování letadel a závodních vozidel. Obzvláště vhodný je například k provádění nárazových zkoušek. Hodnoty týkající se deformace figurín poskytují životně důležité informace o bezpečnosti testovaného vozidla. Přesné určení této deformace automobilovým návrhářům umožňuje optimalizovat design interiéru vozidel, a tím v konečném důsledku zvýšit bezpečnost cestujících.

Lankové snímače MT jsou chráněny odolným hliníkovým pouzdrem a jsou speciálně navrženy pro extrémně vysoké zrychlení, takže jejich lanko dokáže sledovat i velmi rychlé pohyby, např. model MT19 je určen pro zrychlení až 60g. Snímač na základě sofistikovaného principu poskytuje přesné hodnoty polohy a vzdálenosti a splňuje velmi náročné požadavky, které jsou na tato zařízení kladeny při nárazových zkouškách.

Produktová řada společnosti Micro-Epsilon zahrnuje ještě další dva miniaturní snímače MT určené pro vysoce rychlé měření na malém prostoru. Snímač wireSENSOR MT33 měří polohu a vzdálenost při měřicím rozsahu až 80 mm, zatímco model MT56 umožňuje měření v rozsahu až 130 mm. Všechny tyto snímače jsou vybaveny hliníkovým pouzdrem, měřicím lankem z nerezové oceli a potenciometrem.

Lankové snímače MT jsou chráněny odolným hliníkovým pouzdrem a jsou speciálně navrženy pro extrémně vysoké zrychlení, takže jejich lanko dokáže sledovat i velmi rychlé pohyby.

Měření výšky zdvihu dvousloupových zvedáků

Lankové snímače P nacházejí uplatnění také ve dvousloupových zvedácích, kde je jejich úkolem zajistit rovnoměrné zvedání vozidel. Moderní dvousloupové zvedáky bývají standardně zkonstruovány bez základnového rámu. Na rozdíl od tradičních modelů, které mají mezi zvedacími sloupy řetěz, tyto moderní systémy nevyžadují mechanické spojení, a proto není nutný ani práh mezi zvedacími sloupy. Toto řešení automechanikům výrazně usnadňuje každodenní práci, protože při vjezdu do prostoru zvedáku a při výjezdu z něj už nemusejí přejíždět žádnou překážku. Nové provedení nicméně postrádá „automatickou“ synchronizaci výšky zdvihu, která byla na starších modelech zajištěna mechanickým spojením obou sloupů. Zdvihák proto potřebuje synchronizační jednotku nebo systém pro monitoring výšky zdvihu, aby bylo garantováno rovnoměrné zvednutí vozidla na obou stranách. Ideálním partnerem pro tento typ měření výšky jsou lankové snímače od společnosti Micro-Epsilon, které nabízejí snadnou integraci, velmi kompaktní provedení, vynikající poměr cena/výkon/měřicí rozsah a v neposlední řadě vysokou přesnost.

Osmkrát delší životnost

Ve srovnání s lankovými snímači fungujícími na bázi konvenčního potenciometru nabízí nový snímač wireSENSOR WPS-MK88 U45R s bezkontaktním potenciometrem osmkrát více pracovních cyklů, díky čemuž je maximalizována jeho životnost. Tato inovativní technologie ve spojení s robustním plastovým pouzdrem a výhodným poměrem cena/výkon stanovuje nové standardy z hlediska ekonomiky provozu. Uvedených předností bylo dosaženo výměnou konvenčního analogového hybridního potenciometru za potenciometr bezkontaktní. V běžných potenciometrech se posuvný kontakt (jezdec) pohybuje podél odporového prvku, což však způsobuje rychlé opotřebování jezdce. Nový bezkontaktní potenciometr naproti tomu vychází ze snímačů magnetického pole, což výrazně prodlužuje jeho životnost.


Nový miniaturní snímač wireSENSOR MT19 je vhodný například k provádění nárazových zkoušek automobilů.

Bezpečnost při provozu vysokozdvižných vozíků

Snímače MK nacházejí uplatnění v sektorech vyžadujících vysokou rychlost cyklů, jako např. v logistice a při provozu vysokozdvižných vozíků. Aby nedošlo k nebezpečnému naklonění vozíku, je při pokládání nákladu, jízdě do ostrých zatáček, brzdění a při zrychlování nutné dodržovat značné bezpečnostní rezervy. Výšku zdvihu lze měřit lankovými snímači a podle zjištěné hodnoty poté určit optimální rychlost jízdy. Celý systém je navíc chráněn před chybným provozem, takže řidič vozíku nemůže vědomě ani neúmyslně způsobit nebezpečné jízdní podmínky.

Určení polohy koníku soustruhu

Další oblastí, ve které se uplatňují lankové snímače MK od společnosti Micro-Epsilon, je určení polohy koníku v soustruhu. Ačkoliv toto měření nemá přímý vliv na přesnost nebo bezpečnost stroje, pro projektanty představuje nejednu výzvu, protože polohu středového bodu koníku je často nutné určit na vzdálenost až několika metrů. A aby to nebylo málo, měřicí systém je nutné instalovat do velmi omezeného prostoru. Tyto překážky díky svému kompaktnímu designu snadno překonávají snímače Micro-Epsilon. Snímač není nutné instalovat v bezprostřední blízkosti koníku, protože měřicí lanko lze přes různé kladky velmi flexibilně vést i na těžko přístupná místa. Lankové snímače pro soustruhy obvykle nabízejí měřicí rozsah od 300 mm do 2 100 mm, nicméně k dispozici jsou i modely s větším rozsahem. Robustní plastové pouzdro snímače chrání před mechanickým a teplotním zatížením a poškozením a garantuje tak jejich dlouhodobý a stabilní provoz v soustruzích.

Produktová řada wireSENSOR společnosti Micro-Epsilon pro vysoce rychlé měření na malém prostoru

Nejen s lankovými snímači na veletrh

Společnost Micro-Epsilon již více než 50 let nabízí spolehlivá, vysoce výkonná a jedinečná řešení zejména při požadavku na přesné měření nebo kontrolu. Sortiment výrobků zahrnuje snímače pro měření vzdálenosti a profilu, snímače pro bezkontaktní měření teploty a pro rozpoznávání a měření barev. Ve své expozici na veletrhu MSV v Brně představí novinky z oblasti přesného měření vzdálenosti, polohy a profilu, dále bezkontaktního měření teploty, detekce barev a průmyslových endoskopů. Dále budou představeny laserové triangulační snímače optoNCDT řady 1750, které nahrazují již původní řadu optoNCDT 1700. Bude možné vidět nový kontrolér eddyNCDT 3060 pro snímače měřící na principu vířivých proudů. Představeny budou také lankové snímače v různých provedeních. Dále nový laserový profilový skener scanCONTROL 3050 pro měření profilů, mezer, drážek, úhlů, kruhovitosti atd. V oblasti infračerveného měření teploty představí zástupci Micro-Epsilon nový mikroskopický objektiv pro měření velmi malých objektů a jako další novinku představí nové infračervené kamery TIM8 a TIM40.

Micro-Epsilon

Martin Tupý

martin.tupy@micro-epsilon.cz
 

  
 

Další články

Měření ve strojírenství
Metrologie/ kontrola jakosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: