Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nejnovější trendy v digitalizaci průmyslu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nejnovější trendy v digitalizaci průmyslu

Neexistuje snad člověk, který by neznal název Siemens a neměl představu o jeho významu pro většinu oblastí podnikání i pro jednotlivce. V současné době - postižené celosvětovým dopadem covidové krize - jeho technologie zejména pro průmysl znamenají ještě víc, než kdykoli dříve. Některé z nich pak mohou být doslova záchranným kruhem, jiné výborným usnadněním práce.

Jako například...

...nové řešení pro vzdálenou správu a bezpečnost zaměstnanců ve výrobě.
Vzdálený přístup je od jara letošního roku stále častěji skloňovaný termín: umožňuje správu z jakéhokoliv vzdáleného místa bez epidemiologického rizika. Společnost Siemens uvedla na trh novou verzi platformy Sinema Remote Connect, která rozšiřuje možnosti správy vzdálených uzlů i uživatelů. Jednou z mnoha inovací verze V2.1 je například vylepšené centrální logování a další možnosti centrální správy uživatelů. Dále nová verze přináší možnost propojení na systém UMC, jenž nabízí centralizovanou správu uživatelů napříč celým systémem a rovněž možnost propojení na Active Directory. Administrátoři tedy již nemusí manuálně vytvářet jednotlivé účty na Sinema Remote Connect serveru, ale mohou využít stávající skupiny a uživatele definované v systémech UMC a Active Directory jednoduše zaintegrovat. Nová verze také zvyšuje pohodlí uživatelů, kteří chtějí jako metodu přihlášení užívat svůj běžný přihlašovací účet do Windows – jejich práva jsou přiřazena centrálně a aktivity lze dále logovat na centrálním Syslog serveru.

Siemens představuje nové řešení pro vzdálenou správu a bezpečnost zaměstnanců ve výrobě. (Zdroj: Siemens)

...nebo výkonný a zabezpečený vzdálený přístup, který významně rozšiřuje možnosti správy vzdálených uzlů a uživatelů.
Možnosti vzdáleného přístupu dále rozšířilo i nové řešení Sinem ARC v2.1, které umožní výrobcům rychle a efektivně vytvořit model vzájemné interakce zaměstnanců, výrobní linky a celého závodu. Toto řešení rovněž umožňuje vytvářet digitální dvojče pro simulaci bezpečnosti pracovníků, optimalizovat pracovní prostor a ověřovat opatření v oblasti bezpečnosti a efektivity pro zajištění udržitelnosti výroby. Řešení je implementováno pomocí transpondérů Simatic RTLS do ID karet, které zaměstnanci nosí jako ochranné prostředky – přijímače RTLS jsou umístěny po celém provozu, a tak mohou průběžně sledovat a zaznamenávat pohyb pracujících.

...a také první technologie CAD skicování s podporou umělé inteligence.
Prvky umělé inteligence nalezneme v řadě oborů a aplikací, společnost Siemens je však jako první představila v technologii CAD skicování. Ta přináší nové možnosti vytváření 2D návrhů díky prostředí NX™ Sketch a nové možnosti skicování v CAD prostředí, což je nezbytnou součástí konstrukčního procesu. Díky vylepšenému jádru mohou uživatelé vytvářet a měnit skici za chodu, bez potřeby se držet pevně definovaných vazeb, vztahů a parametrů. Technologie umělé inteligence (AI) nabízí značnou flexibilitu při skicování a výrazně usnadňuje práci s importovanými daty. Tím umožňuje okamžité znovupoužití starších dat a práci s desítkami tisíc křivek v rámci jedné skici.

Možnosti vzdáleného přístupu dále rozšířilo i nové řešení Sinem ARC v2.1. (Zdroj: Siemens)

...za zmínku samozřejmě stojí i Mohelnický závod na výrobu elektromotorů, který je českým průkopníkem digitalizace.
Siemens je nejen výrobcem, ale zároveň i jedním z prvních uživatelů svých pokročilých digitálních řešení. Jako jeden z prvních v Evropě nasadil mohelnický závod Siemens pokročilé řešení systému MindSphere: Connect&Monitor. Výrobní a provozní data ze 36 strojů a několika pracovišť poskytují, díky zavedení systému, kompletní přehled o výrobě a jednotlivých strojích. Nasazením systému MindSphere dosáhl závod pokročilého stupně digitalizace procesů prediktivní údržby a řízení dostupnosti vytížení strojů. Vizualizace, které mohelnické řešení využívá, umožňují přímo sledovat klíčové informace o stavu stroje a délce trvání daného stavu, dále je možné si zobrazit vývoj produktivity – počty vyrobených produktů systém zobrazí podle časového rozdělení nebo konkrétního výrobku. Toto digitální řešení prokázalo svůj přínos i v době pandemie covid-19, díky automatizaci a ukládání dat do cloudu je totiž možné sledovat a řídit výrobu na dálku – třeba z pohodlí domova.


Zuzana Lepičová

Tomáš Duba

Mariana Kellerová

Další články

Inovace
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: