Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Největší událost ve světě technických textilií
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Největší událost ve světě technických textilií

V polovině letošního května se opět po dvou letech souběžně konaly dva textilní veletrhy: Texprocess – mezinárodní veletrh strojů a zařízení pro textilní průmysl a Techtextil – mezinárodní veletrh technických a netkaných textilií. Po čtyři dny se veletržní a výstavní centrum ve Frankfurtu nad Mohanem stalo jednou z předních mezinárodních platforem pro uživatele technických textilií z nejrůznějších odvětví, ale také pro výrobce oděvů, módního oblečení, čalouněného nábytku a kožených výrobků.

Během čtyř dnů navštívilo oba veletrhy 47 000 návštěvníků ze 116 zemí, kteří si mohli prohlédnout stánky 1 818 vystavovatelů z 59 zemí. Expozice zahrnovaly celý textilní řetězec od návrhu až po střihy, výrobu, zdobení, digitální textilní tisk, úpravu povrchových vlastností, konečnou úpravu, logistiku a recyklaci textilu. Oba veletrhy společně ukázaly, jednak že se vyspělé textilie a technologie stále vyvíjejí a jejich význam roste a jednak že ani textilnímu odvětví se nevyhýbají inovační trendy, jakými jsou automatizace, individualizace či trvalá udržitelnost.Mikrolinka pro výrobu oděvů seznámila návštěvníky s postupnými kroky potřebnými pro výrobu textilu.


Plast je vážným problémem pro mořské prostředí – nastal čas na odbouratelná řešení.


Od 3D obrazu až po hotový prototyp za 18 minut. Pletací stroj na výrobu 3D textilních bot. Na nástěnce vpravo je vyobrazen celý proces, pod schématem jsou připevněny polotovary vrchních částí bot, které již bude třeba jen spojit s podrážkou. Opět v individuálním designu.

Mezi jinými byli na Techtextilu silně zastoupeni dodavatelé tkanin pro funkční oděvy a také inteligentních textilií s vytápěním a senzorickými funkcemi, které se používají u sportovního, outdoorového a módního oblečení včetně pracovních oděvů. Těmito produkty vystavující společnosti jako Schoeller, Freudenberg, Rudolf či Lenzing přilákaly designéry, produktové manažery a mnohé známé výrobce oděvů. Texprocess představil široké portfolio výrobců šicí a oděvní techniky a strojního zařízení pro zpracovávání látek, technických textilií a kůže.

Digitální textilní mikropodniky

Oba veletrhy ukázaly, že mikropodniky jsou budoucností výroby oděvů a obuvi. Čtyři mikropodniky ve spolupráci s centrem výzkumu textilu a vláken Denkendorf Institutes for Textile and Fibre Research (DIFT) a partnery z textilního průmyslu představily tři výrobní linky, díky nimž se mohli návštěvníci seznámit s novými způsoby zpracování textilu, založenými na síťovém propojení, které umožňují kvalitní a rychlé zpracování produktu. Jsou rychlejší, flexibilnější, mohou zároveň vyrábět personalizované produkty a díky lokálnímu pokrytí jsou i lépe udržitelné. Jsou postaveny na principu plného propojení prvků celého procesu, a to od prvního návrhu individuálního střihu a designu látky v počítači, po potisk látky, střižení jednotlivých dílů až po konečné sešití. Časem nám umožní zaslat vlastní návrh výrobci prostřednictvím aplikace a v krátké době obdržet individuálně navržené a perfektně padnoucí oblečení. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si linku na výrobu oděvů či 3D textilních pletených bot a dále linku na zpracování technických textilií, kam se řadí i materiály pro automobilový nebo nábytkářský průmysl.

Vlákna vhodná pro zemědělství a mořské farmaření

O tom, že žijeme v době plastové, není pochyb. Ročně v oceánu skončí přibližně 8 milionů tun plastů, což má za následek odhadem 165 milionů tun plastového odpadu, který v mořském prostředí ohrožuje zdraví a bezpečnost života. Vyhazování běžně používaných syntetických vláken a plastů v oceánu představuje 80 % veškerého znečištění moří. To je nebezpečné nejen pro mořské živočichy, ale také pro lidi, protože prostřednictvím potravin některé z těchto mikroplastů spotřebováváme. Společnost Lenzing na veletrhu Techtextil nabídla řešení v podobě sítí z lyocellových vláken na bázi dřeva z obnovitelných zdrojů. Cílem je omezení množství plastů v oceánech a podpora kultivace mořských kultur, jako jsou měkkýši, mušle a jedlé řasy.

Barvení vlákna až v průběhu vyšívání

Švédská společnost Coloreel přivezla na veletrh inovativní digitální technologii, která umožňuje vysoce kvalitní barvení textilních nití na přání. Prvním produktem založeným na této revoluční technologii je průkopnická jednotka pro průmyslové vyšívací stroje. Díky okamžitému zbarvení nitě až během výroby umožňuje jedinečný design bez omezení a zajímavé použití barev a jejich přechodů ve výšivce. Jednotka Coloreel, která vyžaduje pouze jednu cívku nitě, rovněž zlepšuje efektivitu minimalizací doby navíjení a podstatným snížením potřeby udržovat zásoby různobarevných nití.

Česká účast

Českou republiku zastupovala skoro padesátka firem a organizací. Již tradičně se veletrhu účastnil klastr technické textilie Clutex, regionální odvětvové seskupení podniků. Na společném stánku prezentovalo své produkty šestnáct členských firem. Další čeští výrobci se představili v rámci společné české oficiální expozice, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Asociací nanotechnologického průmyslu ČR. Cílem této akce bylo navázat na úspěšnou prezentaci českých podniků jako před dvěma lety a pokračovat tak v nově obnovených obchodních vazbách. Celkem se v českém pavilonu představilo šest firem z oblasti textilního průmyslu. Například společnost Bochemie přivezla na veletrh pokovené textilie Meftex, jejichž výjimečné technické vlastnosti zůstávají zachovány i při vysoké a trvalé zátěži, jako je broušení, ohýbání, protahování. Dále se prezentovaly společnosti Elasta – Vestil, výrobce technických textilií, CNM textil, výrobce bavlněných, lněných, polyesterových a směsových tkanin, či firma ING Medical, která vyvíjí a vyrábí produkty pro zdravotnictví využívající především nanotechnologie. Dále společnosti M – servis Kříž, výrobce průmyslové textilní konfekce a prodejce akustických materiálů, jako jsou protihlukové ochrany apod. Ty doplnila firma Netex, která kromě plsti vyrábí také netkané a filtrační textilie. Především ty společnosti, které ve Frankfurtu vystavovaly poprvé, si chválily rozmanitost poptávky, množství nových kontaktů a v neposlední řadě jistotu zázemí vlastního stánku pro schůzky se stávajícími zákazníky.


Díky okamžitému zbarvení bílé základní nitě během výroby výšivek umožňuje Coloreel vytvořit úplnou svobodu při vytváření unikátních výšivek bez omezení použití barev. Vlevo výšivka vyrobená běžným způsobem za použití jednobarevné nitě a vpravo systémem Coloreel. (Foto: Coloreel).


Polohovací a vyřezávací systém od společnosti Mirisys Software může zobrazovat nejen tvary dílů, ale také obrys materiálu včetně označených vad a oblastí kvality.

Mimo tyto dvě společné expozice se veletrhů účastnilo dalších více než dvacet českých vystavovatelů se svými samostatnými stánky. Mezi jinými společnost Texcentrum, výrobce pásových pil pro široký sortiment textilních materiálů, lampiček a modulárních stolů, dále již tradičně Juta, výrobce širokého sortimentu obalových materiálů a produktů pro stavebnictví a zemědělství. Další výrobce Gumotex přivezl na veletrh kajak Thaya se speciálně zesíleným dnem zpracovaným technologií Drop-Stitch, která je k vidění především u paddleboardů. Zpevnění dna zajišťují tisíce vláken, která propojují jeho vnitřní stěny. Tradičními vystavovateli jsou i společnost Elmarco, výrobce zařízení Nanospider, jež vyrábějí nanovlákna na bázi zvlákňování polymerů pomocí electrospinningu, či Lanex, dodavatel nejen různých typů lan, od lodních přes horolezecká až po záchranná, ale také vysoce pevných polypropylenových vláken pro umělé trávníky. Dále se prezentovaly firmy Silon, tradiční výrobce technických kompaundů a polyesterových střiží, nebo výrobce speciálních průmyslových šicích strojů společnost AMF Reece CR či Trevos Košťálov, producent polypropylenové střiže. Společnost Kobe-cz se předvedla jako výrobce přírodních a skelných vláken. Mezi dodavateli softwaru zaujala společnost Mirisys Software, která vyvíjí a prodává CAD/CAM/ERP systémy pro nábytkářský, automobilový, obuvnický, oděvní a další průmysl. Na stánku zaujal softwarový modul pro vytváření střihových poloh a k přípravě řezacích dat pro řezačky. Polohování může být prováděno na obrazovce počítače nebo přímo na textilním materiálu či přírodní kůži s využitím projekce.

•••

Vysoké počty návštěvníků a vystavovatelů potvrdily vysokou úroveň a vedoucí globální úlohu frankfurtských veletrhů v textilním sektoru. Další ročník veletrhů Techtextil – Texprocess se bude konat opět za dva roky – 4. až 7. května 2021 opět ve Frankfurtu nad Mohanem. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost seznámit se osobně se všemi novinkami a inovacemi ze světa technických textilií, materiálů a vláken a jejich zpracování.
 

Něco navíc…
Další fotografie z veletrhu si můžete prohlédnout na svém tabletu či smart telefonu načtením uvedeného QR kódu nebo ve svém počítači na adrese www.mmspektrum.com/190737.

 

gabriela.jedlickova@mmspektrum.com

Další články

3D technologie
Zajímavosti ve vědě a technice
Automobilový průmysl
Novinky z veletrhů a výstav
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: