Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Normálie pro výrobu nástrojů a forem
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Normálie pro výrobu nástrojů a forem

Jedním z oborů, který v uplynulých letech zaznamenal nebývalý rozvoj, je výroba nástrojů a forem. Růst objemu zakázek pro tuzemské a zahraniční odběratele je provázen zvýšenými požadavky na kvalitu a zkrácení dodacích lhůt. Použití normálií představuje moderní a výhodné řešení.

Firma Penta trading, s. r. o., je výhradním zástupcem firmy Steinel Normalien v České a Slovenské republice. Normálie Steinel jsou standardizované, vysoce přesné konstrukční prvky podle norem ISO, DIN, VDI a Steinel. Slouží ke konstrukci střižných a razicích nástrojů, přípravků a strojů. Nabídka normálií je nově rozšířena o systémové a plynové pružiny italské firmy Bordignon. Z novinek stojí za zmínku boční tahač Jollycam a CD-ROM katalog Worldcat pro konstruktéry, který umožňuje spolupráci se všemi používanými CAD systémy.

Normálie pro nástroje, přípravky a stroje

V produkci firmy Steinel Normalien jsou zastoupeny například sloupkové stojánky z oceli, hliníku a šedé litiny v normovaných velikostech s broušenými funkčními plochami. Vedení mohou být kluzná z tvrzené oceli s kluznou plochou plátovanou bronzem nebo s pevnými mazacími vložkami, kuličková nebo válečková. K dispozici jsou též přesné sloupkové stojánky pro postupové a sdružené nástroje.
Další skupinou normálií jsou vodicí prvky. Jde o vodicí prvky pro nástroje, přístroje a stroje, vodicí sloupky, dále o vodicí pouzdra pro rychlou výměnu vyráběná z tvrzené oceli plátovaná bronzem, celobronzová vodicí pouzdra s pevnými mazacími vložkami, kulovitá vodicí pouzdra, kulovité klece pro radiální a axiální pohyb a o vodicí desky s pevnými mazacími vložkami.
Střižné prvky tvoří další skupinu výrobků. Najdeme v ní například razníky s kuželovou a s válcovou hlavou v normovaných velikostech podle norem ISO a DIN, které jsou vyráběny do zásoby pro možnost okamžité dodávky. V sortimentu jsou dále zastoupeny střižné razníky Vanadis/CPM a HSS s povrchovou úpravou nitridu titanu, tvarové střižné razníky podle dodaných výkresů, vyhazovací kolíky, střižná pouzdra, vodicí pouzdra, vrtací pouzdra, upínací pouzdra pro střižné razníky, upínací desky pro střižné razníky pro rychlou výměnu a plastové stírače.
Pružinové prvky zahrnují šroubové pružiny s kulatým, čtvercovým a plochým průřezem drátu, talířové pružiny, gumové pružiny, plastové pružiny, tlakové elementy, plastové desky a tyče například pro tváření kovů, systémové pružiny, systémové pružinové jednotky a plynové tlakové pružiny.
Mezi výrobky firmy Steinel Normalien najdeme také strojní díly, jako jednotku stlačeného vzduchu s dvojručním bezpečnostním ovládáním pro střižné, děrovací, ohýbací, obrubovací a montážní práce a odstraňování ostřin. Tato jednotka se montuje jako jednotlivý stojánek s kruhovou nebo pravoúhlou pracovní plochou anebo kompletně na pracovním stole. Dalšími výrobky jsou ruční pákové lisy s tlačnou silou od 2500 do 16 000 N při nepatrném vynaložení síly na ruční páku. Tyto lisy jsou vhodné pro jednoduché práce a zhotovování vzorků.

Spotřební materiál pro elektroerozivní stroje

Penta trading, s. r. o., je také jedním z největších evropských dodavatelů spotřebního materiálu pro elektroerozivní stroje. K dispozici jsou mosazné řezací dráty Penta Cut nebo Hitachi a povlakované dráty Super Penta Cut či Cobracut pro všechny typy elektroerozivních řezaček, filtry pro všechny typy elektroerozivních strojů, vrtací trubičky z mědi, mosazi a wolframu, a grafit pro výrobu elektrod. Grafit o různé hustotě, tvrdosti a rozměru zrna materiálu slouží pro dokončování, střední opracování a hrubování materiálu. Spotřební materiál zahrnuje rovněž deionizační pryskyřici, která svým složením kationtů a aniontů napomáhá k dobrým výsledkům řezu drátových řezaček, antikorozní směs, což je nehořlavá a neionizující přísada zabraňující vzniku koroze na obrobku a čisticí kapalinu, která slouží k odstraňování nečistot z obrobků a usazenin ve vaně řezačky. Do této skupiny výrobků patří ještě dielektrikum, které se používá k erozivnímu hloubení a je určeno pro obrábění na čisto. Snižuje tvorbu zkratů a opotřebení elektrod, lze je dobře filtrovat a na opracovaných dílech zanechává ochranu proti korozi.

Další články

Obráběcí stroje a technologie
Technologie tváření, slévárenství
Nekonvenční technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: