Témata
Reklama

Nová generace metacích kol pro otryskávání

Původně se k metání používala drcená litina. Ta byla záhy nahrazena sekaným drátem. Od 60. let rostla obliba ocelových granulí, tvořených především oblými částicemi, avšak ve směsi se mnohdy objevovaly i částice ostrohranné. Tvrdost tohoto materiálu se pohybovala mezi 45 a 51 HRC. Výjimečně se používala ocelová drť s tvrdostí 55 - 60 HRC (typ GL) nebo 63 - 66 HRC (typ GH).

Důvodem bylo především to, že tento materiál dramaticky zvyšoval opotřebení metacích kol a vnitřních částí strojů. Tento problém se po dlouhou dobu nedařilo vyřešit. Jedním z důvodů bylo, že výměna opotřebených dílů se stala velmi dobrým zdrojem příjmů pro producenty strojů. Straaltechniek International tuto filozofii naštěstí nesdílí.
Reklama
Reklama
Reklama

Konvenční metací jednotky

U konvenčních metacích jednotek není možné pro zvýšení výstupní rychlosti abraziva zvyšovat rychlost otáček metacích kol, aniž by nedocházelo k enormnímu opotřebovávání dílů metacího stroje. To spolu se ztrátou vyváženosti metacího kola snižuje produktivitu stroje. Zvýšené náklady na údržbu stroje se týkají především lopatek a obložení skříně metacího kola a uložení elektromotoru; dochází také ke zvýšení hlučnosti stroje. Výrobci konvenčních metacích kol jsou nuceni maximálně snižovat rychlost otáčení. Se zvyšující se vzdáleností metacích kol se podstatně snižuje tryskací kapacita. Výstupní rychlost abraziva se snižuje o 15 % s každým metrem vzdálenosti metacího kola od tryskaného prvku.

Specialita z Belgie

Bylo tedy třeba vyvinout lepší metací kola. Zvýšení výstupní rychlosti abrazivního média a zvýšení produktivity práce tryskacích strojů definovaly dva základní požadavky na novou konstrukci. Po letech vývoje vyšly v roce 1996 z návrhové dílny pana Ruttena, belgického specialisty na metací kola s dlouholetou praxí u firem Schlick a Guttman, nové typy metacích kol. Jsou vyrobeny ze speciálních, abrazi výjimečně odolných materiálů, které jsou s vysokou přesností opracovány do finální podoby.
Dosažené výsledky lze shrnout zhruba následovně: Díky hladkému přechodu částic opouštějících kontrolní klec na lopatky je docíleno lepšího rozložení abraziva na lopatce, nedochází k jeho tříštění při přechodu a nevznikají "bludné" proudy abraziva a jejich neusměrněný pohyb komorou. Zásluhou zvýšení výstupní rychlosti abraziva při stejných otáčkách je umožněna vyšší produkce, tryskání hůře přístupných míst a zlepšilo se také pokrytí tryskaného povrchu s nižším množstvím abraziva. "Horká stopa" (účinná zóna) může být nyní uzpůsobena požadavkům klienta a rovnoměrně rozvržena na potřebnou délku. To přineslo zlepšení kvality tryskání a zvýšení stejnoměrnosti zdrsnění. Použití ideálních materiálů konečně zajistilo výrazné zvýšení životnosti jednotlivých dílů, snížení nákladů na údržbu stroje při opravách a výměnách dílů a odstranění mnoha produkčních výpadků. Díky rovnoměrnému tryskání s dlouhou životností bylo také dosaženo snížení nákladů na seřizování stroje a snížení zmetkovitosti výroby. Není totiž dále nutné časté seřizování "horké stopy" kvůli narůstajícímu nepravidelnému opotřebení rovných lopatek. Opotřebení lopatek metacích kol probíhá velmi pomalu. Proudění abraziva po lopatce je pravidelné. To jsou také důvody, proč se může metací kolo otáčet vyšší rychlostí. Metací kola se vyrábějí v průměrech od 240 do 506 mm a šířkách od 50 do 100 mm. Menší kola mají 4 lopatky, větší 6 nebo 8, maximální otáčky jsou u nejmenšího 6000 min-1, u největšího 3800 min-1.

Osminásobná životnost

Oproti konvenčním zařízením mají nové stroje vyšší produkční kapacitu při stejné energetické spotřebě, výrazně se snížilo opotřebení dílů, spotřeba abraziva (o více než 30 %) i náklady na údržbu. Tím se snížily produkční ztráty a náklady na servis. Kola mohou být použita jak u nových metacích strojů, tak jako náhrada nevyhovujících turbín na stávajících strojích všech světových značek. Metací jednotky Rutten mohou pracovat při vysokých rychlostech. Díky použitému materiálu a zakřivení lopatek může být rychlost abrazivních částí téměř dvojnásobná oproti konvenčním metacím kolům. Hladký přechod částic na lopatku, plynulé zvyšování jejich rychlosti a optimalizace výstupního úhlu mají za následek vysokou životnost metacích strojů. Při použití pracovního materiálu třídy GP je to minimálně 2500 pracovních hodin, což je v porovnání s konvenčními lopatkami zhruba osminásobek. Ve skutečnosti jsou tyto hodnoty ještě vyšší. Vlastnosti metacích kol je předurčují nejen k osazení na nových strojích a k výměně na stávajících strojích (bez rozdílu kapacity a značky výrobce), ale také k vysoce sofistikovanému využití, jakým je například technologie zpevňování povrchů známá pod označením shot-peening apod. Na český trh tato kola dodává firma Wista, s. r. o.
Reklama
Vydání #5
Kód článku: 20540
Datum: 16. 05. 2002
Rubrika: Trendy / Povrchové úpravy
Autor:
Firmy
Související články
Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

Zvýšení výkonu u tribo stříkání

Stříkání práškových barev systémem tribo je založeno na fyzikálních principech, které do značné míry určují výsledné parametry stříkacího zařízení. Výrobce stříkacích pistolí je postaven před úkol navrhnout optimální konstrukci, která bude poskytovat nejlepší možný výstup, jakým je dostatečně nabitý prášek, který vystupuje v požadovaném množství a s použitelnou rychlostí z ústí nabíjecí trubice. Jak název napovídá, nabíjení prášku tribo je založeno na principu tření.

Komplexní způsob kontroly procesu odmaštění

Článek pojednává o možnostech komplexní kontroly procesu odmaštění v průmyslových aplikacích, tj. především o možnostech kontroly stavu povrchu výrobků před procesem odmaštění a po něm a o kontrole stavu odmašťovacích kapalin pomocí UV-VIS spektroskopie.

Související články
Kompozitní povlaky jako možná náhrada za povlaky na bázi CrIV

Tento příspěvek se týká oblasti povrchových úprav, zejména elektrolyticky vyloučených kovových povlaků, a to způsobu vytvoření kompozitní povrchové úpravy na bázi niklu s vysokou odolností proti opotřebení. Výsledkem provedeného výzkumu je technologický postup závěsového pokovení pro nový kompozitní povlak NiP-XLS, který by mohl nahradit povlaky na bázi CrIV.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ako zvýšiť kvalitu povrchových úprav

Dokonale čistý a odmastený povrch dielov je základnou črtou pre všetky povrchové úpravy, ktorý má veľký vplyv na výslednú kvalitu produktu. Predovšetkým rôzne spôsoby nanášania kovov si vyžadujú starostlivú prípravu povrchu, aby sa zabránilo vzniku škvŕn, ktoré vznikajú v dôsledku povrchovej kontaminácie počas tvárnenia kovov.

Šetrné a účinné čištění těžko dostupných míst

Klasické postupy čištění ve vodě se dostávají na hranice svých možností, když jde například o kapilární struktury nebo komplexní geometrie. Za takové situace se nově na scénu dostávají tzv. CNP technologie (Cyclic Nucleation Process). Tato technologie pracuje na principu cyklické nukleace (tvorby krystalových zárodků z přesycených roztoků).

Stříkání a lakování - trendy jsou nepochybné

Nutnost zvyšovat technicko-ekonomickou úroveň firmy je na denním pořádku. Inovace zvyšují podnikovou konkurenceschopnost, kterou lze spatřovat zejména ve flexibilitě, tvorbě přidané hodnoty, efektivnosti a kvalitě. Také v oboru povrchových úprav je trendem automatizace a robotizace.

Předúprava oceli nízkoteplotním plazmatem pro zvýšení pevnosti lepeného spoje

V příspěvku jsou shrnuty výsledky výzkumu vlivu plazmochemické předúpravy vzorků oceli DC01 na výslednou pevnost lepeného spoje. Pro předúpravu povrchu vzorků oceli byla použita RF štěrbinová tryska generující plazma. Jako pracovní plyn byl použit argon a argon v kombinacích s dusíkem nebo kyslíkem. Vliv plazmové předúpravy na povrch oceli byl vyhodnocen pomocí měření kontaktních úhlů a výpočtu volné povrchové energie. Po slepení vzorků oceli pomocí běžně užívaného lepidla Weicon Flex 310M HT200 byly testovány výsledné vlastnosti lepeného spoje pomocí standardních mechanických odtrhových testů podle ČSN EN 1465.

Vývoj epoxidových barev na konstrukce

Trendem dnešní doby je snižování nákladů na nátěrové systémy na konstrukce. Tyto systémy jsou ve většině případů složeny ze základní nátěrové hmoty (NH) epoxidového typu a vrchního polyuretanového emailu. V rámci úspory nákladů byla vyvinuta NH, která plní funkci obou těchto nátěrových hmot, to znamená, že má antikorozní vlastnosti, splňuje funkci vrchní NH a je možné ji aplikovat pouze v jedné vrstvě.

Maskování pro povrchové úpravy

Před mnoha lety, než jsem se začal zabývat povrchovými úpravami a maskováním, jsem netušil, jak komplexní obor to je a co všechno zahrnuje. Problematika je natolik obsáhlá a speciální, že by si zasloužila samostatný studijní obor na univerzitě. Zkusím proto v tomto článku popsat alespoň část svých dosavadních zkušeností a poznatků z mojí univerzity života.

Funkční materiály pomocí depozice atomových vrstev

Depozice atomových vrstev (ALD – Atomic Layer Deposition) je technologie využívající depozice tenkých vrstev na povrch substrátu s přesností v atomovém měřítku, založená na řadě reakcí výchozí látky v plynném stavu s povrchem substrátu. Většina ALD reakcí používá dvě chemické látky, které se nazývají prekurzory.

Lehké konstrukce automobilů - Specifické povlaky hlubokotažných ocelí

Na konstrukční materiály používané při stavbě automobilové karoserie jsou kladeny mimořádné požadavky. Specifické podmínky musejí splnit zejména vnější povrchové díly karoserie, které jsou nositeli designu vozu a které tím i do značné míry rozhodují o prodejnosti a úspěšnosti daného modelu. Kromě základních mechanických podmínek musejí povrchové díly splnit perfektní lakovatelnost, mimořádnou korozní odolnost, ale také musejí mít schopnost bezproblémového zpracování – ať už lisováním, nebo rozmanitými technologiemi spojování, jako je laserové pájení a lepení.

Čištění energetických zařízení

Vnitřní povrchy otopných a chladicích systémů jsou během svého provozu postupně pokrývány, vlivem chemických a fyzikálně chemických reakcí, pevnými úsadami nečistot, minerálů a korozních produktů. Vzniklé látky jsou tepelným izolantem a brání přestupu tepla. To má za následek omezení účinnosti systémů, zvýšení energetických a tlakových ztrát ale i omezení možnosti regulace a celkově snížení účinnosti těchto systémů.

Předúpravy povrchů velkorozměrných ocelových konstrukcí

V letech 2014 až 2016 budovala jako generální dodavatel firma S.A.F. Praha, spol. s r. o., technologická zařízení pro mechanické předúpravy povrchu, odmašťování a termické nástřiky ve výrobním závodě polské firmy Famet v blízkosti města Opole. Investor a uživatel vyrábí zařízení pro energetiku, plynárenský a ropný průmysl, jejichž součástí jsou velké ocelové svařence s hmotností do 250 tun.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit