Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nová obráběcí centra na veletrhu EMO
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nová obráběcí centra na veletrhu EMO

Z obráběcích center představených na EMO 2019 představujeme několik novinek společností Hwacheon a Takisawa Japan zaměřených na produktivitu, přesnost, kvalitu a automatizaci.

Hwacheon VT-950+

Těžké obrábění v nepřetržitém provozu:

 • obrábění velkých obrobků až do průměru 950 mm a maximální délky soustružení 850 mm;
 • vysoká stabilita díky tuhému, monolitickému loži soustruhu;
 • ručně zaškrabávané a velkoryse dimenzované kluzné vedení;
 • revolver pro poháněné nástroje a dodatečný zásobník na 16 nástrojů;
 • komplexní obrábění při jednom upnutí;
 • poháněné vřeteno s výkonem 45 kW a krouticím momentem 4 600 Nm.

Vertikální obráběcí centrum Hwacheon VT-950+

Přední jihokorejský výrobce obráběcích strojů Hwacheon představil na veletrhu EMO v Hannoveru robustní vertikální soustruh pro obrábění dílů o velkém průměru. Soustružnic-ké centrum VT-950+ dimenzované pro těžké obrábění v dlouhodobém provozu patří v současnosti k nejstabilnějším a nejvýkonnějším strojům na trhu. Umožňuje obrábět ro-tační obrobky o průměru až 950 mm a maximální délce obrábění 850 mm.

Masivní jednodílné lože odlévané z meehanitu zajišťuje pohlcení vibrací a maximální tu-host. Ručně zaškrabávaná a velkoryse dimenzovaná kluzná vedení přispívají k přesnosti ve všech osách. Technologie Air-Floating dovedená společností Hwacheon k dokonalosti, při níž je na kluzné vedení dodatečně vháněn stlačený vzduch, značnou měrou snižuje efekt trhavého pohybu a odtrhovací moment při zahájení posunu.

Soustružnické centrum VT-950+ MC MG uvedené v Hannoveru disponuje revolverem s 10 pozicemi pro poháněné nástroje a zásobníkem pro 16 nástrojů (MG), s možnou vý-měnou nástrojů v revolveru. To umožňuje při obrábění složitých geometrií provést více operací při jednom upnutí, a vyhnout se tak odchylkám v přesnosti vznikajícím chybami při upnutí. Kvalitu obrábění zajišťuje automatické měření nástrojů a hlídání dráhy upínání a zatížení v řezu.

Výkonné vřeteno s převodovkou nabízí výkon pohonu 45 kW a krouticí moment 4 600 Nm. Volitelně jsou k dispozici další varianty převodovky, kterými je možné soustružnické centrum dimenzovat přesně pro příslušnou oblast využití. Zvláště u náročných úkolů těž-kého obrábění a u velmi tvrdých nebo tuhých materiálů umožňují vřetena se zvýšeným krouticím momentem hospodárné obrábění. Stroj představený na veletrhu EMO byl vy-baven řízením Fanuc-Oi, je dostupný i s řízením Siemens 828D. Dodávky, servis a ná-hradní díly zajišťuje pro trh ČR a SR společnost Imtos. 

Hwacheon VESTA-1000+

Automatizace v minimálním prostoru:

 • inovativní zásobník obrobků AWC8 vertikálního obráběcího centra;
 • kruhový stůl pro přípravu osmi obrobků;
 • zakládání do stroje pomocí otočného ramene upínače Standard HSK-A100;
 • nový paletový úložný systém regálové konstrukce pro velké a těžké obrobky;
 • vysoká tuhost, dynamická lineární vedení, velký zásobník nástrojů;
 • malá zástavbová plocha.


VESTA 1000+

Automatický měnič obrobků je výsledkem vývoje společnosti Hwacheon. Na veletrhu EMO se dočkal své evropské premiéry. V provedení AWC8 je konstruován jako otočný stůl, na němž je na obrábění připraveno osm obrobků. Pro vkládání a odebírání obrobků je k dispozici přípravné pracoviště umístěné bočně k měniči obrobků. Přísun obrobků do obráběcího centra probíhá pomocí otočného ramene přes automaticky otevíranou přepážku. K upínání na pracovním stole se standardně využívají upínací držáky HSK-A100, na něž je možné instalovat přípravky pro nejrůznější obrobky. Zásobník obrobků AWC8 je řízen softwarem integrovaným do řízení obráběcího centra.


Vřeteno VESTA-1000+

Pro velké a těžké obrobky Hwacheon vyvinul nový úložný systém s regálovou konstrukcí HMP (Hwacheon Multi Pallet System). Je možné ho osadit paletami 400 nebo 500 milimetrů. Systém zajišťuje manipulaci s obrobky o hmotnostech až 500, resp. 700 kg.


Ovládací panel VESTA-1000+

V expozici společnosti Hwacheon v Hannoveru přitahovala zájem odborníků především kombinace měniče obrobků AWC8 s vertikálním obráběcím centrem VESTA-1000+. Byl na nich naživo představen potenciál automatické výroby nezávislé na operátorovi. Prezentované obráběcí centrum s vysokou tuhostí je vhodné pro univerzální aplikace. Ke standardnímu vybavení patří dynamické lineární vedení ve všech osách, olejem chlazené vřeteno o rychlosti 12 000 ot.min-1, vnitřní přívod chladiva s tlakem 30 barů, dopravník třísek a softwarový balíček pro zvýšení produktivity a přesnosti. Obráběcí centrum VESTA-1000+ dále disponuje mimořádně tuhým vřeteníkem, velkým zásobníkem nástrojů s 30 místy a s extrémně krátkým časem výměny nástrojů – 1,6 s. Toto obráběcí centrum v Hannoveru přesvědčilo v neposlední řadě svými kompaktními rozměry. Se zastavenou plochou pouze 2 850 x 2 280 mm je velmi dobře integrovatelné do každé výroby. Výrobce dokáže díky své evropské centrále v Bochumi zajistit rychlou dodávku náhradních dílů. Servis na českém a slovenském trhu operativně zajišťuje servisní síť výhradního zastoupení Imtos. 


Příklad obrábění na VESTA-1000+

 

Imtos

michal@churavy.cz

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: