Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nová obráběcí centra pro jemnou mechaniku
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nová obráběcí centra pro jemnou mechaniku

Mnohé oblasti CNC obrábění, např. jemná mechanika a její využití v hodinářství, automobilovém průmyslu a nebo ve zdravotní technice, vyžadují nasazení obzvlášť přesných CNC obráběcích center, protože vysoké nároky na kvalitu dovolují pouze velmi malé tolerance. Pro 4osé a 5osé obrábění vyvinula Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW) dvouvřetenové obráběcí centrum, které díky rozteči vřeten a pracovnímu prostoru osy X o rozměru 200 mm umožňuje typické vícenásobné upínání.

BA 222 se vyznačuje mimo jiné konstrukcí monoblok, obráběcí jednotkou „Box-in-open-Box“ a otočným paletovým systémem, který umožňuje zakládání a vykládání dílů paralelně k hlavnímu obráběcímu času. Toto obráběcí centrum doplňuje řadu obráběcích center SW s kuličkovým šroubem a s roztečí vřeten 700, 600, 400 nebo 300 mm. Firma SW doplnila i řadu obráběcích center s lineárním pohonem: BA W02-22, toho času nejmenší model, byl vyvinut speciálně pro vysoce přesné 4osé a 5osé obrábění dílů z nemagnetických materiálů, má rozteč vřeten 250 mm a dosahuje díky přímému pohonu vynikající hodnoty celkových nákladů na výrobu (TCO – total cost of ownership).

Produktové řady BA 222 a BA W02-22 byly koncipované především pro obrábění v oblasti jemné mechaniky,“ vysvětluje Wolfgang Armleder, vedoucí vývoje v SW. „U nového stroje BA 222 se jedná o dvouvřetenové obráběcí centrum s horizontálním systémem vřeten, které se hodí hlavně pro 4osé a 5osé mikroobrábění téměř všech slitin.“ Rozestup vřeten 200 mm a pracovní prostor osy X rovněž 200 mm přitom umožňují zvlášť u 4osé verze typické vícenásobné upínání dílů. Lineární osy obráběcího centra jsou opatřeny kuličkovým šroubem, otočné osy torzními motory.

Obráběcí centrum s lineárním pohonem BA W02-22

 

Konstrukce monoblok a box-in-open-box

Charakteristickým znakem strojů SW, a tedy i stroje BA222, je uzavřená krychlová konstrukce monoblok, která minimalizuje prohnutí a zajišťuje optimální přenos sil mezi vřetenem a upínacím přípravkem. „Lože stroje formou monobloku tvoří základ pro stabilitu a dynamiku. Zároveň je integrálním stavebním prvkem samotného stroje včetně všech přípojek,“ uvádí Wolfgang Armleder.

Provedení monobloku je ze sendvičové ocelové konstrukce s masivním jádrem z minerálního kompozitu, které zabezpečuje vysokou tlumicí schopnost při výborné tepelné stabilitě a umožňuje tak vysoké zrychlení při minimálním půdorysu stroje 4 m2.

Také jednotka třech os byla navržena s vysokou tlumicí schopností a umožňuje i obrábění tvrdých materiálů. Vřeteník osy Z i vřeteníky osy X jsou tudíž vyrobeny z grafitového kompozitu (EN-GJS-400-15). Aby se pohybovalo s co nejmenším množstvím masy, je kromě toho vřeteník osy Y zhotoven ze svařené ocelové konstrukce. Speciální konstrukci „Box-in-open-box“ vyvinula firma SW zvlášť pro velmi malé obráběcí jednotky s nízkou hmotností, které vyžadují pro servisní práce a údržbu volný a pohodlný přístup zezadu a shora. Přitom se celá obráběcí jednotka zasadí zezadu do monobloku a prostor stroje s volně přístupnými komponenty je chráněn kombinací ocelových a textilních membrán před třískami z pracovního prostoru.


Pracovní prostor BA222

 

Čas tříska–tříska 2 s

Další systémovou charakteristikou stroje BA222 je pohon gantry v ose Y: „Dva fyzicky oddělené pohony Y1 a Y2, skládající se vždy z motoru, přímého systému absolutního odměřování a regulace, jsme co do řízení elektronicky propojili,“ upřesňuje Armleder. „Tím je zaručena optimální přesnost polohy i při mimostředovém zatížení.“ Celkově je možné garantovat i při nejvyšších rychlostech obrábění toleranci polohy (Tp) méně než 0,006 mm. S faktorem Kv = 8 je stroj BA 222 zvlášť vhodný pro obrábění přesných kontur. Prakticky úplná váhová kompenzace ve vertikální ose zvyšuje energetickou efektivnost a snižuje tepelné zatížení motorů v ose Y. Při rozteči vřeten 200 mm zrychlují osy s až 20 m.s-1 na rychloposuv 70 m.min-1, motorová vřetena s HSK-A40 dosahují v rámci 0,7 s maximálních otáček 25 000 min-1. Čas tříska–tříska je při výměně nástroje pouhé 2 s.

Otočný paletový systém umožňuje zakládání dílů paralelně s hlavním obráběcím časem, čímž se dosahuje dalšího zkrácení vedlejších časů. „V průběhu obrábění se otočný stůl hydraulicky uzamkne pomocí ozubení firmy Hirth a otočné osy jsou také fixované,“ vysvětluje Armleder. „Geometrie otočných os umožňuje zakládání dílů v ergonomicky výhodné výšce i velmi dobrý náhled na obráběcí proces.“ V případě potřeby je možná integrace přímo poháněných planetových modulů do otočných os, které umožní pětiosé obrábění. Obrábění dílů ve visící poloze společně s horizontálními vřeteny zabezpečuje ideální odvádění třísek.
Zásobník nástrojů je oddělený od pracovního prostoru a chráněný před třískami a stříkající emulzí. Může obsahovat 2x 20, 2x 40 nebo 2x 60 nástrojových míst a nástroje se vkládají přes otevřené dveře pracovního prostoru. Správa nástrojů běží přímo přes hlavní ovládací displej. „Tato centrální a ergonomicky výhodná poloha ušetří operátorovi dlouhou cestu kolem stroje,“ doplňuje Armleder.

Rozsáhlé služby life

Aby zákazník mohl od samého začátku optimálně využívat přednosti obráběcího centra BA 222, nabízí SW pro tento stroj – jako i pro všechny ostatní typy obráběcích center SW – rozsáhlé služby a provádí zákazníka celým životním cyklem stroje: „Například služba life startup obsahuje instalaci stroje, podporu při náběhu, přejímku automatizace a obráběcích přípravků, přemístění strojů i výrobní support a tím zabezpečuje rychlý a hladký náběh výroby,“ vysvětluje Armleder. „U life academy se jedná o širokou nabídku školení s velkým praktickým podílem, které je možné uskutečnit přímo u zákazníků na celém světě.“ Vzdálený přístup pro sběr a vyhodnocování dat, které lze využít pro zvýšení produktivity i analýzu případné chybové hlášky, zabezpečení náhradních dílů a servis a také pravidelný update software i hardware doplňují nabízené portfolio služeb.

SW
Umístění na EMO: hala 12, stánek C60, umístění na MSV: pavilon P, stánek 62

d.duffekova@sw-machines.de

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: