Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nová řada frekvenčních měničů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nová řada frekvenčních měničů

Typové řady FR-S500S, FR-E500 a FR-A540 úspěšné modelové řady frekvenčních měničů FR 500 společnosti Mitsubishi Electric mají shodné základní parametry a rovněž sjednocený způsob ovládání. Pokud se zákazník naučí pracovat s jedním typem řady, nebude potřebovat žádné dodatečné znalosti pro přechod k typu jinému.

Frekvenční měniče Mitsubishi Electric odpovídají požadavkům evropských norem pro bezpečnost a elektromagnetickou kompatibilitu. Pro všechny typy je k dispozici software VFD Setup (OS MS Windows 95/98), který umožňuje zobrazení průběhu proudu, napětí a frekvence měniče, dovoluje simulovat funkci osciloskopu a archivovat parametry dle potřeb aplikace.
Modely řady FR 500 jsou standardně vybaveny sériovým komunikačním rozhraním RS 485, jímž může být propojeno až 32 frekvenčních měničů. Pomocí telefonní linky a modemu je možná dálková diagnostika a nastavení parametrů měniče i na odloučených pracovištích nebo přímo u koncového zákazníka. Frekvenční měniče při zapnutí omezují nabíjecí proud a kompenzují skluz asynchronního motoru. Jsou vybaveny multifunkčními vstupy a výstupy, speciální šířkovou pulzní modulací - Soft PWM, umožňují předvolbu až 15 rychlostí, mají technologický PID regulátor (umožňující regulaci tlaků, teplot a hladin v nádrži) a funkci automatického restartu po výpadku napájení. Každá řada má různý rozsah výkonů i své specifické vlastnosti.

Frekvenční měnič FR-S500

Firma AutoCont Control Systems představila na MSV 2000 jarní překvapení Hannoverského veletrhu - frekvenční měnič FR-S500 pro výkony od 0,2 do 1,5 kW (napájení 1x 230 V/50Hz), jehož nejvýznamnější změnou a předností je možnost jednoduchého a rychlého ovládání pomocí zadávacího kolečka. Zadávací kolečko nahrazuje tradiční skupinu kláves a přispívá k mnohem snadnější a rychlejší volbě jednotlivých funkcí a nastavování různých parametrů. Tovární nastavení měniče standardně umožňuje přístup pouze ke dvanácti nejdůležitějším parametrům, čímž je téměř nemožné provést chybné nastavení měniče.

Frekvenční měnič FR-E500

Tuto řadu charakterizuje zlepšený krouticí moment při nízkých otáčkách f = 1 Hz, který umožňuje řešit individuální požadavky na regulaci pohonů. Malé rozměry přispívají k jejich uplatnění v širokém spektru aplikací. Kromě možnosti připojení tlumivky do stejnosměrného meziobvodu mají tyto měniče vestavěný brzdný tranzistor, funkci jednorázové automatické detekce a nastavení měniče podle parametrů motoru (off-line auto-tuning), detekci nulového proudu pro mechanickou brzdu, napěťový analogový výstup 0 - 10 V a 2 analogové vstupy 1x 4 - 20 mA a 1x 0 - 10 V.
Řada FR-E500 je vhodná především pro:
 • systémy transportu materiálů (pásové, řetězové nebo šnekové dopravníky);
 • stroje pro zpracování kovu, kamene, dřeva nebo plastů;
 • paletizéry, manipulační stroje;
 • pohony ventilátorů a čerpadel;
 • textilní stroje (tkalcovské stavy, dopřádací stroje);
 • systémy pohonů vrat a bran.
 • Frekvenční měnič FR-A540

  Hlavní předností je vynikající stabilita otáček s funkcí on-line auto-tuning, řízené brzdění při výpadku napájení (power down breaking) a vícejazyčná ovládací jednotka (v současné době je k dispozici až 8 jazyků). Měniče této typové řady jsou ideální pro aplikace v pohonech, kde se vyžaduje velký krouticí moment a mimořádně přesný plynulý chod v celém rozsahu otáček. Jsou to především následující aplikace:
 • obráběcí stroje - vřetenové pohony;
 • polohovací pohony;
 • pohony zdvihacích zařízení;
 • výtahy a dopravníky;
 • pohony jeřábů;
 • textilní stroje.
 • Pro komunikace ve standardních otevřených průmyslových sítích Profibus/DP, Device Net a CC Link disponují typové řady frekvenčních měničů FR-A540 a FR-E500 snadno vyměnitelnými přídavnými komunikačními kartami. Tato vlastnost nabízí možnost integrovat frekvenční měniče do komplexní automatizační aplikace.

  Další články

  Měření ve strojírenství
  Elektrotechnika a regulace
  Automatizace, regulace

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: