Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nová řada ponorných čerpadel
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nová řada ponorných čerpadel

Tak jako jiné oblasti i čerpací technika podléhá určitým módním trendům. Jedním z nich je změna koncepce velkých vertikálních závlahových čerpadel z klasického provedení (s motorem nahoře ve strojovně) na provedení ponorné (s motorem ve vodě v monobloku s čerpadlem).

Tento směr se zvýrazňuje a prosazuje v posledních letech na stavbách velkých čerpacích stanic závlahových, odvodňovacích, zavodňovacích, a dále pak u kanalizačních průmyslových a vodárenských zařízení.

Ponorná čerpadla

Jejich hlavní výhodou jsou nízké náklady na stavební část čerpací stanice, rychlá výměna v případě poruchy a bezobslužný provoz, který je důležitý, protože světovým trendem jsou automatické čerpací stanice napojené na počítačová centra.
Bezobslužný provoz čerpadla rovněž snižuje bezpečnostní rizika, zvyšuje spolehlivost a snižuje provozní náklady. Jednoduchost konstrukčního řešení zaručuje nízkou pořizovací cenu a nízké náklady na opravy čerpadel při současném prodloužení časového intervalu mezi opravami v porovnání se stávajícími typy čerpadel.

Elektromotory pro ponorná čerpadla

V minulosti bylo hlavní překážkou pro nasazení těchto čerpadel utěsnění a chlazení ponorných elektromotorů. Většina výrobců čerpadel se snažila vyvinout svůj vlastní ponorný elektromotor a tak byl vývoj v této oblasti roztříštěný. S nástupem integrace v odvětví čerpací techniky v Evropě se situace v oblasti vývoje ponorných elektromotorů radikálně zlepšila a na trhu se objevily elektromotory značek Siemens, ABS, Indar, které jsou na vysoké technické úrovni a hlavně jsou pro ostatní výrobce čerpadel volně dostupné. Odpadá tak drahý a časově náročný vývoj vlastního elektromotoru a je možno velmi rychle reagovat na požadavky zákazníků na ponorná čerpadla.

Řada AQTU

Nová řada ponorných čerpadel značky Sigma nese typové označení AQTU. Vlastní čerpací agregát se skládá z osvědčených hydraulik, které se vyznačují vysokou účinností, sací schopností a hlavně dlouhou životností. Dlouhá životnost je zaručená díky výrobě oběžného kola čerpadla a vložky sacího tělesa z chromové lité oceli, u větších typů z chromniklmolybdenové lité oceli.
Ponorné elektromotory jsou od renomovaných firem Siemens, ABS a Indar. Zákazník tak má možnost si zvolit typ elektromotoru.
Čerpadla se vyrábějí ve velikostech 500 až 1200 mm průměru výtlačného potrubí. V závislosti na velikosti čerpadla se dopravované množství pohybuje od 500 do 5000 l.s-1, dopravní výška pak od 2 do 10 m. Účinnost čerpadel je kolem 84 %.

Další články

Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: