Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové konstrukční plasty pro dvoukomponentní vstřikování
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové konstrukční plasty pro dvoukomponentní vstřikování

Ve společném projektu firem DuPont de Nemours a Pongs & Zahn Plastics, Hamburg, byly vyvinuty nové typy konstrukčních plastů vhodných pro dvoukomponentní vstřikování. Modifikovaný polyacetal firmy DuPont s názvem Delrin a termoplastický elastomer TPE-S od Pongs & Zahn pojmenovaný Ponaflex byly upraveny pro vzájemnou chemickou přilnavost a umožňují nová technicky originální řešení. Mechanické a vzhledové kvality Delrinu mohou být nyní kombinovány s elastickým a přilnavým povrchem Ponaflexu

Delrin se vyznačuje mechanickými vlastnostmi podobnými kovům, které v mnoha technických aplikacích nahrazuje. Vyniká vysokou pevností, tuhostí a rázovou houževnatostí, a to i při velmi nízkých teplotách. Díly z něho vyrobené mají hladký povrch s velmi nízkým koeficientem tření, čehož se většinou využívá u pohyblivých součástí. Díky své samomaznosti je však velice obtížně lepitelný, což může způsobit obtíže například při nanášení těsnicí nebo protiskluzové vrstvy na jeho povrch. Dokonce ani zdrsnění není v těchto případech řešením, jelikož běžný elastomer je potom spojen s tuhou součástí pouze mechanickou vazbou, která v mnoha případech nedostačuje.
Ponaflex je termoplastický elastomer na bázi styrenu a jako takový má charakteristický měkký a na dotek příjemný povrch s protiskluzovými vlastnostmi. Nabízí stálou pružnost, jež lze využít při těsnění médií nebo tlumení vibrací, a to v širokém pásmu teplotní odolnosti. Tvrdost materiálu Ponaflex se pohybuje v rozmezí 40 a 90 Shore A.

První komerční aplikace

Při konstrukci posuvného spínače domácího zapalovače využila kombinace těchto dvou materiálů firma Veeser Plastic ze švýcarské Kostnice. Za použití technologie dvoukomponentního vstřikování využila protiskluzové vlastnosti měkkého povrchu Ponaflexu a dobrou kluznost, rozměrovou a barevnou stabilitu Delrinu. Dalším příkladem je příchytka střešního nosiče vozů Opel Vectra. Za základ tohoto dílu zvolila firma Tucker materiál Delrin, především z důvodu vyvážené kombinace tuhosti a houževnatosti, která je nutná při použití západkového spojení. Příchytka je spojena s karoserií pomocí kovového nýtu. Těsnění z materiálu Ponaflex, které je na tento díl naneseno pomocí technologie dvoukomponentního vstřikování, zamezuje pronikání vlhkosti ke spoji a vzniku koroze.

Perspektivy

Díly spojující v sobě tuhost Delrinu a měkkost Ponaflexu mohou být vyrobeny běžnými technologiemi, jako např. zmiňovaným dvoukomponentním vstřikováním, sendvičovým vstřikováním či společnou extruzí. Díky popsaným vlastnostem umožňují použití v níže uvedených nových aplikacích:
( Díly s integrovaným těsněním
Použitím této technologie při výrobě těles, vík, spojovacích dílů, profilů, atd. s integrovaným těsněním lze dosáhnout úspory při výrobě i montáži. Integrované těsnění je navíc přichyceno napevno, nemůže být tedy ztraceno ani posunuto z požadované pozice.
( Zamezení prokluzu, tlumení hluku a vibrací
Plastové dopravní pásy (např. při dopravě přepravek či plechovek v nápojovém průmyslu) jsou často vyráběny z materiálu Delrin, který zaručuje vysokou otěruvzdornost, v některých aplikacích dokonce vyšší než ocel. Nanesením proužků materiálu Ponaflex lze dosáhnout zvýšení koeficientu tření, zamezení prokluzu a zvětšení dopravního sklonu. Ozubená převodová kola mohou být tlumena proti vibracím a hluku nanesením elastomeru na spojovací členy.
( Protiskluzové rukojeti s příjemným dotykem
Na rukojeti, páčky, knoflíky a jiné pohyblivé díly je z důvodu dobrých kluzných vlastností, otěruvzdornosti a pevnosti často používán materiál Delrin. Nyní je možné tyto díly vylepšit o na dotyk příjemnou protiskluzovou povrchovou vrstvu. Ponaflex neprokluzuje dokonce ani ve vlhkém prostředí, proto nachází použití v oblasti nářadí pro domácnost, lyžařského náčiní a potřeb pro volný čas.
Kombinace těchto dvou materiálů může najít uplatnění i v dalších oblastech, oba materiály jsou např. schváleny pro styk s potravinami.

Další články

Technologie zpracování pryže/ plastů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: