Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové obráběcí nástroje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Nové obráběcí nástroje

Firma WNT i v této době reaguje na dnešní požadavky třískového obrábění a do svého širokého programu neustále zařazuje inovované produkty. Produktové portfolio WNT pokrývá veškeré aplikace pro třískové obrábění včetně potřebného příslušenství.

Vrtáky WPC

Tyto nové, vysoce výkonné povlakované monolitní vrtáky ze slinutých karbidů s typovým označením WPC z produktové řady WNT Mastertool Plus-Line, úzce navazují na stávající precizní vrtáky typu WTX UNI. Nové vrtáky WPC uživatelům přinášejí nejlepší poměr mezi cenou a výkonem. Nejvyšší kvalita při výrobním zpracování a TiAlN multivrstvý povlak zaručují dlouhou životnost a minimalizují výrobní náklady. Sortiment nabízených průměrů pokrývá nejběžnější standard v délkových rozměrech 3x D až 5x D. Vrtáky jsou s vnitřními chladicími kanálky nebo bez nich a vždy se dvěma variantami stopek. Navíc je možné vrtáky prostřednictvím servisu WNT přebrousit a nově povlakovat. Vrtáky WPC nabízejí široké aplikační použití do všech ocelí a nerezových ocelí včetně litin.

Anotace
Vysoce výkonné povlakované monolitní vrtáky ze slinutých karbidů s typovým označením WPC 

Vrtáky WTX Change

Tímto typem vrtáků s výměnnou řeznou hlavou ze slinutých karbidů a držákem z kvalitní oceli společnost WNT rozšiřuje stávající sortiment o nové rozměry a geometrie. Nyní jsou k dispozici již od průměru 12,0 mm a pro vrtané hloubky až 8x D. Univerzální geometrie Uni je doplněna o nové geometrie VA a Alu, což umožňuje širší aplikační použití. Geometrie řezné hlavy se čtyřmi fazetkami zaručuje vysokou přesnost a jakost vrtané díry. Všechny vrtáky jsou s vnitřními chladicími kanálky aplikované přímo na břitu pro nejvyšší životnost. Tento typ vrtáku si zachovává přednosti monolitních vrtáků, a navíc nabízí vyšší komfort při manipulaci a možnosti výměny vrtací hlavy dle obráběného materiálu, tzn. jedno tělo pro více hlav s rozdílnou geometrií. Vrtáky WTX Change dále vynikají vysokou provozní bezpečností i při vyšším zatížení točivého momentu, a to díky jedinečnému radiálnímu styčnému ozubení mezi hlavou a tělem.

Anotace
Vrtáky WTX Change 

 

Vrtáky HFD

S vrtáky HFD (High-Feed-Drill) s vyměnitelnými destičkami společnost WNT zkompletovala svůj program pro vrtání. Nyní má uživatel možnost pro aplikaci vrtání vybrat optimální nástroj. Tento typ vrtáku navazuje na stávající vrtáky s vyměnitelnými destičkami nazývané PolyDrill a byl vyvinut speciálně pro vysoce výkonné obrábění. Kombinace bezpečnosti procesu při maximálních hodnotách posuvu z něj činí první volbu pro aplikace s požadavkem na maximální produktivitu. Celkové konstrukční provedení splňuje všechny požadavky a vyměnitelné destičky se čtyřmi řeznými hranami přinášejí uživateli vysokou užitnou hodnotu. K dispozici jsou již od průměrů 14 až 44 mm. Možnost volby optimální řezné sorty SK uživateli nabízí široké aplikační použití do různých materiálů.

Strojní výstružníky UNI-HSR s vnitřním chlazením

Nový povlakovaný univerzální vysokorychlostní výstružník UNI-HSR ze slinutých karbidů přesvědčuje vysokými řeznými hodnotami. Tento univerzální výstružník koncipovaný speciálně pro vysokorychlostní obrábění různého materiálu pokrývá velmi rozsáhlou oblast využiti. Je proto vhodný nejen pro velkosériovou výrobu, nýbrž i pro obráběni jednotlivých dílů. Za účelem snížení jednicových nákladů se kladou požadavky na vysoké řezné hodnoty a dlouhou životnost nástrojů. Výstružník typu UNI-HSR často tyto požadavky několikanásobně předčí. Vnitřní přivádění chladicího média při vystružování průchozích a slepých děr zajistí optimální odvádění třísek. Speciální geometrie ostří a vysoká kvalita základního substrátu až po finální zpracování zaručují vysokou přesnost v toleranci H7 a vysokou kvalitu opracování i za vyšších řezných hodnot.

 Anotace

Závitová fréza s profilem

Pro dosažení co největší stability jsou nové nástroje pro frézování závitů opatřeny tzv. korekcí profilu a tím i velmi vyváženým poměrem průměru nástroje vzhledem ke stoupání, tzn. zesílený průřez až na maximální možný rozměr, což je hlavní předností oproti běžně používaným závitovým frézám. Mezi další její přednosti patří výborná tvorba třísky, vnitřní přívod řezné kapaliny, použití jako jeden nástroj pro pravé i levé průchozí či slepé závity, není nutná reverzace vřetena, žádné axiální proříznutí, stejný a přesný profil závitu v celé jeho délce a neposlední předností je i bezproblémové vyjmutí v případě zlomení nástroje. Díky jedinečnému konstrukčnímu řešení, včetně jemnozrnného složení slinutých karbidů a výjimečnému složení povlaku na bázi TiAlN, dostává uživatel nástroj, který svým výkonem a odolností předčí dosud běžné používané technologie pro závitování. Závitové frézy společnost WNT nabízí pro metrickou i palcovou řadu s univerzálním použitím pro širokou škálu obráběných materiálů.

Anotace
Nové nástroje pro frézování závitů opatřeny tzv. korekcí profilu pro dosažení co největší stability 

Diamantové destičky s lamačem třísek

Díky novým technologiím se otevírají nové možnosti při výrobě nástrojů, a tudíž i vyměnitelné diamantové destičky nové generace je nyní možné vyrábět s lamačem, jinak řečeno utvařečem třísek. Toto nové zpracování rozšiřuje aplikační použití a bezpečnou kontrolu nad třískou. Finální opracování zachovává maximální přesnost a ostrost řezné hrany, která je nezbytná při obrábění neželezných materiálů. Jedinečná geometrie řezné hrany dává možnosti konečného opracování bez dalších dokončovacích operací. WNT nabízí diamantové destičky nové generace s možností výběru optimálního lamače, typu aplikace, a to v běžném ISO provedení tvaru břitové destičky.

Anotace
Diamantová destička s lamačem třísek  

 

Soustružení s CBN

Současné vývojové tendence v oblasti třískového obrábění směřují k vytvoření efektivnějších strategií, zvláště k nahrazení operací spojených s broušením materiálů procesem tvrdého soustružení a vytvářejí požadavky kladené na řezné materiály nového typu dosahující vysokých výkonů. Problémy, které se vyskytovaly při osazování vyměnitelných destiček segmenty CBN (Cubic Buron Nitride), jsou dnes již díky novým výrobním procesům a díky nové „sandwich" technologii minulostí. Jedinečný patentovaný systém spočívající v oboustranném nanášení vrstev CBN na jádro ze slinutých karbidů během jedné pracovní operace značně snižuje na jedné straně cenu řezné hrany a na straně druhé umožňuje používání nových, moderních sort CBN. Celkovou jedinečnou kvalitu podtrhuje vysoká přesnost a opakovatelnost řezných hran a nově vyvinutý povlak, který značně zvyšuje odolnost proti opotřebení. WNT nabízí břitové CBN destičky v osmi různých modifikacích, ve třech sortách dle typu aplikace a obráběného materiálu, a to v základním ISO provedení.

Anotace
WNT nabízí břitové CBN destičky v osmi různých modifikacích 

Nástroje pro zapichování a upichování

Známá a osvědčená řada pro upichování a zapichování pod názvem SX se nově rozšířila o monolitní a modulové nástroje včetně zesílené planžety. Kromě systému upnutí se inovace dotkla velkou měrou i sortimentu vyměnitelných destiček. Zde byla stávající nabízená řada rozšířena o nové geometrie, karbidové sorty včetně nových povlaků.

 

Drážkování přímo na obráběcím stroji

Nový nástroj na výrobu drážek pod názvem „slotCut" nabízí velmi úspornou variantu díky zhotovení drážky přímo na obráběcím stroji na jedno upnutí. Kromě rychlosti, úzce svázané s ekonomickým přínosem, tento nástroj vyniká i vysokou přesností a snadnou manipulací. Společnost WNT ho nabízí ve dvou provedeních dle velikosti aplikované drážky. Výběr rozměrů pokrývá běžný standard a díky servisu WNT je možné dodat nástroj v rozměru dle požadavku uživatele.

Anotace
Zhotovení drážky přímo na obráběcím stroji na jedno upnutí umožňuje nástroj slotCut 

Monolitní stopková fréza, typ ICR

V podobě nové stopkové frézy ze slinutých karbidů pod typovým označením ICR z produktové řady MonsterMill zařadila WNT do svého programu výjimečný nástroj, který je optimálním řešením pro třískové obrábění nerezavějících ocelí a žáruvzdorných slitin. Avšak její celkové provedení dovoluje frézu použít jako víceúčelový nástroj, a tudíž s ní lze s vysokou bezpečností obrábět i ostatní druhy ocelí, včetně litin i neželezných kovů o vyšší pevnosti. Uživateli se tak v jednom nástroji dostává velmi univerzálního a vysoce produktivního nástroje pro pokrytí širokého spektra obráběcích aplikací. Výjimečnosti fréza ICR dosahuje díky kombinaci jemnozrnného karbidového substrátu, vysoce kvalitního povlaku a v neposlední řadě díky jedinečnosti v provedení geometrie ostří, která nadčasově splňuje požadavky moderního obrábění.

Anotace
Monolitní stopková fréza ICR je optimálním řešením pro třískové obrábění nerezavějících ocelí a žáruvzdorných slitin. 

Uvedené novinky firmy WNT jsou jen určitou částí z celého jejího nového programu. Více informací o novém a stávajícím programu WNT je možné zhlédnout na internetových stránkách či se dozvědět prostřednictvím bezplatné telefonní linky přímo od WNT techniků.

Ing. Jan Gryč

WNT

jan.gryc@wnt.com

www.wnt.com

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: