Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové pneumatické válce dle ISO 15552
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové pneumatické válce dle ISO 15552

Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Série P1F je vhodná pro všeobecné průmyslové aplikace, jako je lineární pohyb, upínání, zvedání a kontrolní úlohy v různých provozních podmínkách. Standardní verze profilu válce P1F-S je doplněna svorníkovým válcem P1F-T. Válce v provedení pro „čisté“ aplikace P1F-C budou k dispozici v příštím roce

Všechny válce jsou plně kompatibilní s normou ISO 15552, která stanoví standardní rozměry zaměnitelnosti pro pneumatické válce s odnímatelným montážním příslušenstvím. Řada P1F-S se standardním profilem je vhodná pro použití v mnoha pracovních prostředích. Dodávají se například verze pro standardní a venkovní prostředí, s technologií polyuretanového těsnění pro zajištění prodloužené životnosti v aplikacích, jako jsou zařízení pro manipulace s materiály, automatizace a transport.


Firma vyrábí i další typy pneumatických válců včetně bezpístnicových z konstrukční řady Origa system plus.

Aplikace pro drsné prostředí

Pro aplikace, kde je vyžadována zvýšená chemická odolnost a kde by stírací kroužek v předním víku mohl být vystaven agresivním chemikáliím, mohou být válce P1F vybaveny stíracím kroužkem vyrobeným z fluoroelastomerových směsí (FKM). K dispozici jsou také varianty s kovovými stíracími kroužky pro použití v drsném a extrémním prostředí. Například pro aplikace, kde může být pístnice znečištěna pryskyřicí, ledem, cementem, cukrovými krystaly, těstem apod., zejména v oblastech zpracování dřeva, chlazení/ochlazování, chemikálií, potravin a nápojů či v cementářském průmyslu, je nejlepší volbou právě kovová stěrka a pístnice tvrdě pochromovaná. Další verze P1F-A s certifikací ATEX se standardním profilem je vhodná i pro potenciálně výbušná prostředí. Nová série pracuje podle verze v tepelném rozsahu –40 °C až do +150 °C.

Pneumatický válec rady P1F se standardním profilem v řezu

Jednoduchý vnější design servopohonů P1F podporuje snadné čištění a nabízí dobrý estetický vzhled. Další výhody zahrnují nerezové tlumicí šrouby na jedné straně i přípojky vzduchu a senzorů umožňující rychlý přístup ke všem nastavením shora, také na jedné straně. Těsnění pístnic jsou kombinována do jediného konstrukčního dílu, což snižuje tření a zvyšuje životnost válců. Vedení pístnice z PTFE slouží ke snížení radiální vůle. Připravenost pro standardy Průmyslu 4.0 je zajišťována prostřednictvím dvou T-drážek na horní straně. Zde mohou být umístěna čidla, jako jsou analogové senzory P8S CPS nebo senzory IO-Link.

Řada P1F-K: pneumatický válec s hladkým profilem a průběžnou pístnicí
0
Řada P1F-H: blokovací zařízení určené pro statickou zátěž

Individualizace možná

Výrobu pneumatických válců s libovolným zdvihem podle individuálních požadavků zajišťuje v ČR autorizovaný Parker Premier Distributor – firma Fluidtechnik Bohemia v Brně. Tradice výroby válců již od roku 1994, hluboké zkušenosti v automatizační technice, krátké dodací lhůty, možnost nestandardních úprav či kompletace válců s příslušenstvím (jako jsou ventily, spínače, upevnění) jsou dlouholetou konkurenční výhodou společnosti. Vnější průměr pístních tyčí je dokončován na válečkovacím zařízení pro dosažení velmi hladkého a zpevněného povrchu, který má vliv na otěruvzdornost a prodlouženou životnost. Při montáži je používán elektrický utahovák s automatickou kontrolou utahovacího momentu a každý pneumatický válec je testován na moderním zkušebním zařízení.

Kromě válců P1F firma Fluidtechnik Bohemia vyrábí další typy pneumatických válců včetně bezpístnicových z konstrukční řady Origa System Plus. Dodává navíc široký sortiment pneumatických prvků Parker Hannifin, pohonů a průmyslových armatur. V letošním roce slaví 25. výročí založení.

Fluidtechnik Bohemia

Martin Sedlák

sedlak@fluidtechnik.eu

www.fluidtechnik.eu

Další články

Pneumatické prvky/ kompresory

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: