Témata
Reklama

Nové směry v řezání a odjehlování materiálů

Výběr správné koncepce řezání v přípravné výrobě je rozhodující pro pozdější konkurenceschopnost a pro budoucnost podniku. Je toto tvrzení přehnané, nebo je to skutečnost?

Je jisté, že například v automobilovém průmyslu se výroba neustále proměňuje. Proto také přípravná výroba musí neustále vyhovovat vzrůstajícím požadavkům. Požadavky na vyšší kvalitu a kratší dodací lhůty zejména u malých dodávek stále více zvyšují náklady. Proto pouze podniky s pružnou a výkonnou přípravnou výrobou mohou lépe reagovat na nová kritéria a získávat tak jasnou konkurenční výhodu.

Systémy z produkce RSA

Vysoce výkonné pily a řezací centra značky Rasacut jsou přesně přizpůsobeny těmto požadavkům. Vysoká produkce, vysoká procesní bezpečnost a minimální přípravné časy snižují náklady a dobu průběhu realizace zakázek. Vysoká životnost a modulární koncepce zařízení umožňují kdykoliv doplnit systém o další stupně zpracování, zajišťují flexibilitu výroby a poskytují dlouhodobou perspektivu a návratnost investice.

Tyto vysokovýkonné systémy pracují nejen rychle (produktivita v řádech stovek až tisíců kusů za hodinu), ale i přesně s délkovou přesností řezu ±0,1 mm. V přímé návaznosti se k řezacímu centru připojuje modul pro odstraňování otřepů – odjehlení Rasaplan – nebo modul Rasafas na výrobu fáze – sražení čel u trubkových materiálů.

Nezbytnou součástí dnešní produkce je kontrola, nejlépe 100%. Pokud zapojíme do výrobní linky plně automatický kontrolní modul Rasacheck, získáme potřebnou stoprocentní jistotu, že závod neopustí jediný díl mimo požadovanou toleranci. Samozřejmostí by také mělo být, že nadělené díly pro další zpracování jsou dodávány očištěné od špon a řezných emulzí. K tomu postačí připojit systém automatického čištění Rasaclean s alkalickou lázní.

Všechny moduly jsou důmyslně navrženy tak, aby pracovaly synchronizovaně v závislosti na kvantitě produkce, tzn. tak, aby existoval kontinuální tok zpracovaného materiálu. Pokud není u této automatické předvýroby přímá návaznost na další automatické zpracování dílů, je zpravidla zapotřebí obrobky složit do boxů nebo do palet, ve kterých jsou transportovány k dalším výrobním operacím. Proč však tuto činnost dělat manuálně za cenu vyšších nákladů za práci, když lze jako poslední článek zapojit automatický modul pro stohování a ukládání Rasafas. V ucelené podobě tento spřažený systém znamená nejen možnost vysoké produkce s minimálními náklady, ale také díky 100% kontrole a přesnosti významné posílení stability výrobních procesů.

Reklama
Reklama
Reklama
Modulární řezací centrum

Ochrana před úrazem

Nesmíme zapomínat na skutečnost, že snad více než 60 % zpracování a výroby se neděje automaticky ve výrobních linkách, ale poloautomaticky a plně manuálně. Tak například zpracování plechů;dstraňování otřepů z plechů je nezbytností, mezinárodní regulace a standardy kvality oborů, jakož i směrnice EU o zodpovědnosti za výrobu, neponechávají žádný volný prostor pro nedostatečné odstranění otřepů z hran plechů. A to z dobrého důvodu, protože jsou tím odstraněna vážná rizika úrazů. K tomu navíc hrany plechů bez otřepů zvyšují přesnost lícování, a tím snižují množství komplikací dalšího zpracovávání a reklamace zákazníků.

Např. systémy pro odstraňování otřepů Rasamax jsou robustní stroje univerzálně použitelné u plechů z oceli, z ušlechtilé oceli a z neželezných kovů, vhodné pro jednotlivé kusy a pro malé série, pro plechy s obrysy a s výřezy, stejně jako pro rovné hrany plechů. Časy na odstranění otřepů představují několik vteřin, příprava výroby je vykonána několika málo úkony. Stroje charakterizuje stoprocentní disponibilita a reprodukovatelné výsledky v odstranění otřepů nezávislé na obsluze.

Obtížné odstraňování otřepů z neželezných kovů

Nové výrobní techniky a nové slitiny otevírají pro lehké kovy, především pro hliník, stále nové možnosti použití. Tvarování profilů přitom nelze klást jakákoliv omezení. Na obtíže však naráží mnoho zpracovatelských podniků u odstraňování otřepů. Profily jsou natolik komplikované, že mnoho podniků přistupuje k manuálnímu odstraňování otřepů nebo to zkouší bez pozitivních výsledků na odjehlovacích strojích, které jsou vlastně původně konstruovány pro obrobky z oceli. Mnohdy se nedaří problém dostatečně řešit a není dosahováno reprodukovatelných výsledků. Vázne výroba, protože se stále vyskytují problémy s lícováním profilů při montáži. Častým problémem jsou také reklamace poškození nebo odprýskávajícího laku na hranách profilů.

Žádný komplikovaný profil již nemusí přinášet problémy spojené s jeho odjehlováním

Tyto a další podobné problémy může vyřešit systém Rasamat. Celý proces odstraňování otřepů trvá pouze několik vteřin a ve výsledku nezanechává ani na těch nejmenších „úhelnících“ žádný neodstraněný otřep. Na tomto systému je geniální, že plochy pláště obrobku se nepoškozují, takže mohou být odstraňovány otřepy dokonce z lakovaných nebo eloxovaných profilů. Přestavba na jiné profily je velice rychlá. Nezáleží na tom, kolik profilů za den musíte zbavit otřepů – zda 3 nebo 30 tisíc. Platí pouze, že čím je profil složitější, tím je jednodušší jeho odjehlení.

Schéma pohybu odjehlovacího kartáče u systému Rasamat

Pracovník zodpovědný za výrobu ví zcela přesně, co podnik potřebuje: méně přípravných časů, více hospodárnosti, menší rizika úrazů a více bezpečnosti, méně reklamací a více kvality, méně nákladů na odjehlování a více efektivity.

Jedná-li se o odjehlování jednotlivých kusů a tyčových výrobků, je výhodné použít systémy Rasa. Zařízení byla vyvinuta a zdokonalena ve spolupráci se zákazníky a výsledkem jsou následující vlastnosti: příprava stroje během 4 vteřin, doba samotného odjehlení přesně 3 vteřiny, čisté odstranění veškerých otřepů na vnitřních i vnějších hranách, které mohou způsobit poranění nebo ztěžují montáž či negativně ovlivňují funkci konečného produktu. Stroje Rasa přinášejí více kvality a méně reklamací také při zušlechťování povrchů. Odstraňují problémy s oprýskáváním laku, chromu či práškové vrstvy na koncích obrobků kvůli otřepům a podobně.

Univerzální odjehlovací zařízení zaručuje rovnoměrné odjehlení obrobků po celou dobu jeho životnosti – vlastnost, kterou ocení i ty nejmenší zámečnické dílny. Díky jednoduchým přípravkům lze bezpečně odjehlit i profily s délkou pouhých 25 mm nebo menší díly plechu.

Důležitá je i správná volba nástroje

Nesmíme však zapomenout, že tajemství správného odjehlení spočívá rovněž ve správném sladění stroje a volbě správného kartáče. Nejenže je nutné vzít v úvahu materiál obrobků, ale také jak husté je jeho osazení. Pokud je potřeba odjehlit nerezové díly, je nutné použít nerezové osazení, v případě odjehlování ocelových dílů je potřeba použít osazení ocelovým drátem, pro odjehlení neželezných (např. hliníkových) dílů se používá osazení z tzv. silicumkarbidu. Ovšem je nutné také říci, že mnohdy výjimka potvrzuje pravidlo.

Kartáče z produkce RSA jsou vyráběny tak, aby mohly po celou životnost pracovat bez vyvažování.

Významnou roli hraje rovněž pevnost osazeného drátu v tahu, měřená v N.mm-2. Je rozhodující veličinou pro životnost hrotu drátu jako ostří. Nožový ostrý konec každého drátu rozřeže otřep s mikroskopickou jemností a sám se krátce před otupením „naostří“ tím, že se odlomí. Čím vyšší je pevnost drátu v tahu, tím déle si hrot drátu zachovává svoji schopnost řezání s reprodukovatelnými výsledky. Standardní kvality v oblasti ocelí se nacházejí mezi 2 000 a 2 600 N.mm-2, existuje ovšem i speciální drát z produkce firmy RSA, který dosahuje 3 000 N.mm-2. Poměr pevnosti drátu v tahu k trvanlivosti kartáče nemá lineární průběh. Tak může nástroj s 3 000 N.mm-2, ve srovnání s 2 000 N.mm-2 vydržet třikrát až čtyřikrát déle.

Pro hospodárnost odjehlování je rovněž důležitá hustota osazení kartáče. Nezřídka snižují výrobci své prodejní ceny kartáčů tím, že redukují hustotu jejich osazení. Počet drátů, které jsou rozloženy na kartáči, však rozhoduje o kvalitě a době obrábění. Každý drát navíc představuje navíc jedno ostří, které přispívá k řeznému výkonu. Vysoce výkonný kartáč, o průměru např. 250 mm v šířce 60 mm, se sestává z cca 50 000 drátů. To znamená, že při rychlosti otáčení 3 000 min-1 bude obrobek každou sekundu zasažen 2,5 milionu nožově ostrých hrotů, čímž bude otřep spolehlivě a rychle rozřezán a odstraněn.

Většina kartáčů je vyvážena podobnými závažíčky jako kola automobilů. Poté, kdy kartáč ztratil opotřebením část svého obvodu, dochází k jeho nevyváženosti. Tím se vážně poškozuje pohon kartáče, což má za následek odpovídající časté náklady na opravy a snížení výkonu stroje. Existují ovšem kartáče, které jsou konstruovány a vyráběny tak, aby mohly po celou dobu životnosti pracovat bez potřeby dovažování, např. kartáče z produkce RSA.

Proto při správném výběru kartáče nezapomeňte, nejen z jakého materiálu je jeho osazení, ale také jaké je jeho provedení.

V praxi se ukázalo, že pouze systém, který je optimálně přizpůsoben specifickému úkolu, ať již řezání nebo odstraňování otřepů, zajistí bezproblémový průběh výroby a sníží náklady.

Odstraňování otřepů z plechů a manuální odjehlování dlouhých a krátkých dílů na strojích RSA

Tomáš Bartoníček

tomas@lpw.cz

www.lpw.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 81032
Datum: 08. 10. 2008
Rubrika: Trendy / Spojování a dělení
Autor:
Firmy
Související články
Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Laserová technologie Platino pro každého

Nová verze fiber laseru Platino od italského výrobce Prima Power je jeden z nejúspěšnějších produktů z celého portfolia společnosti. 2D laser postavený na více než konsolidované platformě ze syntetického granitu má na kontě více než 2 000 instalací po celém světě. Stroj byl vybaven a aktualizován důležitými technologickými inovacemi, které přispívají k tomu, že je ještě rychlejší, spolehlivější a produktivnější.

Oscilující paprsek laseru pracuje přesněji

Univerzálním nástrojem naší doby je laser, kterým je možné bezdotykově opracovávat téměř všechny materiály. Ještě lépe a přesněji se podaří materiály řezat nebo gravírovat, když paprsek laseru kmitá.

Související články
Revoluce ve svařování laserem

Nejnovější technologie firmy Trumpf BrightLine Weld pro pevnolátkové lasery umožňuje svařování s nízkým rozstřikováním při rychlostech pohybu, které lze v dnešní době dosáhnout pouze pomocí CO2 laserů. BrightLine Weld umožňuje svary s částečným průvarem pro svařence s přenosem síly nebo svary s úplným průvarem pro svařování trubek a profilů. Tato technologie umožňuje výrazné zvýšení produktivity a energetické účinnosti. Vysoce kvalitní svarové švy se projevují vysokou mechanickou pevností vyrobených dílů. Minimalizované rozstřikování snižuje znečištění obrobku, upínacích zařízení a rovněž optiky. Výsledkem je zkrácení prostojů stroje, méně oprav dílů, vysoká životnost pracovní optiky a následkem toho podstatné snížení nákladů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nová generace polovodičových laserů s diamantovým sendvičem

Vědci z univerzity ve Stuttgartu ukázali cestu pro novou generaci polovodičových laserů. Tyto mají být zejména výkonnější a použitelné v nových oblastech. Lasery jsou založeny na diamantovém sendviči.

Autogen, plazma či laser?

Ať ve strojírenském, elektrotechnickém, potravinářském, chemickém či důlním průmyslu, nebo ve stavebnictví, zemědělství a mimo jiné také při výrobě dekoračních předmětů, tam všude nacházejí uplatnění CNC stroje pro termické dělení materiálů.

Řezání vysokým tlakem

Pro řezání drobných a kompletních tvarů kombinovaných (složených) materiálů nebo oceli používá řada podniků řezání vysokoenergetickým kapalinovým paprskem s abrazivem. Na trhu jsou nyní nabízeny tři rozdílné stroje, od základního modelu až po vysoce rychlostní variantu.

Metody spojování využívající principy plastické deformace

Součástí automobilů je množství nejrůznějších dílů, k jejichž výrobě se používají různé technologické procesy a široké spektrum materiálů. Technologie jako svařování, lepení a mechanické spojování jsou obvykle používány ke spojování jednotlivých dílů během montáže automobilu. Ačkoliv je technologie svařování velmi rozšířená, může svou podstatou ovlivňovat celkovou kvalitu spojovaných částí, jejich přesnost a spolehlivost. Vynaložená energie a síla potřebná pro spojování je při použití lepení nebo mechanických spojů vždy nižší než při svařování. Přitom stále rostou požadavky na vyšší stupeň deformace, produktivitu práce a na nižší náklady spojovacích operací.

Aktuální možnosti v laserovém svařování

Laserové svařování lze v dnešní době považovat za velice moderní technologii. Vysoké svařovací rychlosti, štíhlý svar a z toho plynoucí výhody jsou pozitiva, která umožnila začlenění této metody do progresivních výrobních technologií. Tento článek si klade za cíl představit aktuální možnosti laserových svařovacích technologií.

Trhací nýty pro vysoké zátěže

Strukturální trhací nýty jsou ideální alternativou ke svařování nebo šroubovému spojení. Bezpečně a rychle se instalují a nabízejí značné výhody z hlediska smyku, tahu a dynamického zatížení. Použití strukturálních trhacích nýtů M-Lok při montáži rámů strojů a strojních součástí umožnilo firmě Zahoransky zkrátit jejich výrobní časy.

Tvoříme historii vodního paprsku

Každá investice do podniká je spojena s velkým očekáváním. Jistou dávku důvěryhodnosti ve správnou investice může dávat také historie firmy i samotné technologie. Technologie řezání vysokotlakým vodním paprskem Flow slaví v tomto roce již 50 let, resp. 40 let v případě abrazivního vodního paprsku.

Vplyv ochrannej atmosféry pri zváraní hliníkových zliatin

Ľahké neželezné kovy ako hliník, horčík, titán a ich zliatiny, ktoré sú používané najmä v automobilovom, leteckom a kozmickom priemysle, musia spĺňať vysoké a často protichodné nároky ako je napríklad dostatočná pevnosť pri zachovaní vysokej ťažnosti alebo dobrá korózna odolnosť. Inak povedané, využívajú sa tam, kde ich náhrada dostupnejšími materiálmi nie je možná. Na zváranie materiálov z ľahkých neželezných kovov je potrebné použiť takú technológiu zvárania, ktorá bude ich vlastnosti degradovať čo najmenej. Celý rad štúdií a doterajších praktických skúseností ukazujú, že väčšina problémov vznikajúcich pri konvenčnom zváraní oblúkovými metódami môže byť potlačená použitím laserového lúča.

Inovovaná fiber laserová centra

Dnešní výrobci plechových dílů vyžadují vysoce flexibilní, efektivní a inteligentní řešení. Nové inovace ve výrobě vláknového laseru Prima Power byly navrženy a vyvinuty tak, aby splňovaly tato očekávání. Platino Fiber Evo je nejnovější verzí platformy Platino s více než 2 000 instalací po celém světě, vylepšenou o důležité technologické inovace.

Nové úkoly v technologii vodních paprsků

Jednou za dva roky pořádá Oddělení desintegrace materiálů Ústavu geoniky Akademie věd ČR konferenci o technologii vysokorychlostních vodních paprsků. Letos organizátoři pro své setkání vybrali nádherné a inspirativní prostředí Lednicko-Valtického areálu, zapsaného do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. V pořadí již pátá konference této série přitáhla pozornost mnoha zahraničních a tuzemských odborníků.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit