Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové technologie osvětlení vozidel
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové technologie osvětlení vozidel

Získat zkušenosti s novými zdroji světla bylo cílem jednoletého projektu Ideag, do něhož se na konci roku 2017 pustila mladoboleslavská společnost EDAG Engineering CZ. Výsledný prototyp zadní lampy navržené pro model Škoda Superb ukazuje možnosti využití tří moderních technologií: elektroluminiscenční fólie, OLED panelu a COB LED destiček.

„Naším předchozím projektem byl přední světlomet Taranis. Přední světlomety řeší specifickou problematiku, takže jsme se rozhodli rozšířit své poznatky prostřednictvím práce na zadním světle a seznámit se přitom s technologiemi použitelnými pro homogenní signalizaci,“ popisuje prvotní motivaci vedoucí projektu Ideag Luboš Kozák.

Z trojice zvažovaných modelů Škoda nakonec zvítězil Superb, ve hře byly ještě Kodiaq a Karoq. „Facelifty byly v době vzniku našich návrhů živými projekty, chtěli jsme se vyhnout případným designovým podobnostem se stylingem Škody,“ vysvětluje Kozák. „Superb nám zpočátku připadal pro naše záměry vhodnější, postupně jsme se však některých cílů museli vzdát. Původně jsme chtěli zadní lampu určenou do zástavby sériového vozu snížit, snahou bylo zachovat okolní plechy. To se nám však kvůli dodržení viditelnosti funkcí a celkového designového vyznění nakonec nepovedlo.“

Důkladný výběr technologií

Projekt začínal hledáním vyhovujících zdrojů světla, jejich měřením a testováním. „Snažili jsme se o homogenní svítivost. Na základě testování jsme vybrali nejvhodnější zdroje pro jednotlivé funkce – pro směrové světlo technologii OLED, pro obrysové světlo elektroluminiscenční fólii a pro brzdové světlo a zpátečku COB LED destičky, které nás mile překvapily vysokou svítivostí,“ říká vedoucí projektu. Protože EDAG Engineering CZ pracoval na lampě Ideag více než rok, bylo nutné počítat i se změnami výkonových charakteristik jednotlivých zdrojů. S ohledem na vývojové trendy se proto řešitelé snažili zachovat možnost realizovat funkce i lépe – zástavbově.


První návrh nového osvětlení

Po stanovení zdrojů světla a jejich velikosti následovaly designové návrhy a poté vlastní konstrukce. Všechny díly byly zhotoveny 3D tiskem, některé na firemní tiskárně, jiné u externích dodavatelů. Souběžně s konstrukcí pracovali vývojáři na návrhu a realizaci elektronických obvodů a programování ovládací mobilní aplikace. Obvody byly navrženy tak, aby zdroje bylo možné doregulovat elektronicky i softwarově. Výsledný produkt byl podroben zátěžovému testu.

Know-how pro budoucnost

Během roční práce na projektu získali elektronici z EDAGu cenné zkušenosti se současnými technologiemi, i když museli překonat určitá omezení. „Byli jsme limitováni především tvary zdrojů. Nepovedlo se nám získat pro spolupráci žádného z velkých výrobců OLED technologií, takže volba komponent byla výrazně omezena. Pokud jste výrobcem pouze jednoho vzorku, nejste pro sériového dodavatele zajímavým partnerem,“ objasňuje Kozák.


Časová osa inovačních projektů, které byly v jednotlivých letech realizovány.

Nasadit do projektu vždy nejnovější technologie přitom bývá obtížné. „Na trhu se neustále objevují nové a nové trendy a dokončení projektu pak může být nekonečný příběh,“ podotýká jeho kolega Aleš Paldus, vedoucí oddělení elektriky a elektroniky, které se věnuje i vývoji světelné techniky. Firma proto podle něj aplikuje některé agilní metody, známé z vývoje softwaru, i v oblasti konstrukce, aby dokázala pružně reagovat na změny.

„V tomto projektu jsme získali několik nových zkušeností, které budeme moci využít v budoucnu. Třeba se nám podaří ještě více zkrátit čas mezi objevením nové technologie a zapracováním do reálného vzorku. I když samozřejmě nikdy není zaručeno, že nové technologie úspěšně projdou měřením a zátěžovými testy, těšíme se na další projekty, v nichž můžeme využít laser či další novinky,“ dodává Paldus.

Jedna z prvotních skic světla a držáku v organickém designu, který je pro nás typický.

Zapojili se i studenti

Na vývoji zadní lampy Ideag se podílelo také několik studentů VŠB – Technické univerzity Ostrava. Přestože spolupráci omezovaly softwarové překážky (studentské licence z principu nespolupracují s komerčními, takže studenti byli vázáni na vymezený čas a místo, kde mohli na projektu pracovat), jejich zapojení bylo rozhodně přínosem. Prototyp lampy Ideag doplněný o atraktivní stojan nyní poslouží i k prezentaci společnosti EDAG Engineering CZ jako budoucího možného zaměstnavatele studentů technických oborů.

Jednotlivé díly tvořící celé světlo.

„Letos se zaměřujeme především na hlubší vztahy se středními a vysokými školami. Pro studenty je vždy zajímavější, když jim můžeme představit reálné projekty, na kterých se podíleli jejich kolegové,“ říká specialista marketingu Marek Mázl.

„Plánujeme také přednášet v rámci relevantních předmětů na školách, se kterými dlouhodobě spolupracujeme,“ doplňuje Peter Popp, jednatel společnosti. Odborníci z EDAG Engineering CZ přitom představí studentům své projekty, k nimž přinesou i názorné ukázky. „Například součástí prezentace zaměřené na přístrojovou desku bude i seznámení s prototypem konkrétního modelu, který naše firma navrhla a zkonstruovala. Díky tomuto interaktivnímu způsobu výuky si studenti dokážou lépe představit celý proces vývoje daného dílu,“ uzavírá Popp.


Finální produkt s organickým designem - vše vytisknuto na 3D tiskárně.


Světelné zdroje použité u zadní lampy IDEAG

LED technologie COB (Chip On Board) – LED čipy jsou umístěny na keramickém plošném spoji a pokryté vrstvou luminoforu, což umožňuje rovnoměrný rozvod tepla generovaného LED čipy. Ty mohou být na malé ploše umístěny ve větší koncentraci, takže lze dosáhnout vyššího světelného výkonu v porovnání s konvenčními LED diodami.

Elektroluminiscenční fólie – využívá přímou přeměnu elektrické energie na světlo umístěním vrstvy elektroluminiscenčního materiálu do elektrického pole, které vzniká mezi dvěma dalšími vrstvami – elektrodami. Všechny vrstvy jsou chráněny plastovým obalem.

OLED (Organic Light-Emitting Diode) – typ LED diod, kde se jako elektroluminiscenční látka využívají organické materiály. Ty jsou uloženy mezi dvě elektrody, z nichž alespoň jedna je průhledná. Výhodou je nízká hmotnost a možnost použít pružné podklady, nevýhodou pak kratší životnost organických materiálů.EDAG Engineering CZ

Ing. Marek Mázl

marek.mazl@edag.cz

www.edag.cz

Další články

3D technologie
Inovace
Průmyslový design
Automobilový průmysl
Výzkum/ vývoj
Nekonvenční technologie
Technologie zpracování skla/ keramiky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: