Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Nový sektor ohraňovacích lisů

Firma Amada chce zamíchat s trhem ručně ovládaných ohraňovacích lisů. Ohraňovačka HG-1003 ATC má automatickou výměnu nástrojů a servohydraulický poháněcí hybridní systém. Rychlá výměna probíhá automaticky zejména u komplexních konfigurací nástrojů. Zásobník nástrojů lze otáčet o 180°.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 130 až 134.

Software pro plech

I nemožné se dá dělat. V nejnovější verzi softwaru pro zpracování plechu od firmy SPI se dají rozvinout obecné plochy. To doposud nebylo možné.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 135.


Spojení simulací tváření a svařování

V nových vyvíjených systémech od firmy Simufact.forming a Simufact.welding jsou sloučeny výrobní a svařovací simulace. Lze tak numericky integrovat operace předcházející nebo následující svařování. To připouští pevnostní analýzy u simulovaných svarových švů.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 4, str. 142 až 143.

 

Plech a trubka se dají efektivně kombinovat

Menší hmotnost, nižší výrobní ceny, enormní úspory času, vyšší pevnost v ohybu – to jsou nejdůležitější argumenty hovořící pro konstrukce z plechů a trubek. Firma Kaysser zdůrazňuje, že jsou nutné odpovídající technologie a know-how. Dojde tím ke zkracování doby nutné pro konstrukci. Řezání trubek je možné až do průměru 250 mm na TruLaser Tube 7000 ve formátu XXL. Vysoká produktivita i pro malé série. Je zde minimum vedlejších časů. Programování trvá zhruba15 minut, zatímco dříve to bylo 2,5 až 3 hodiny.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 148 až 151

 

Ohýbání s vysokým výkonem a nízkou spotřebou

Firma Salvagnini vyrábí ohraňovací lisy hybridní konstrukce. Ta spojuje výkonost hydraulických lisů s dynamikou elektrických lisů. Série je označena jako B3 Kin-Etic. Horní smykadlo může mít rychlost až 220 mm.s-1.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 158

 

Mnoho inovací

Firma Amada na veletrhu EuroBlech 2012 představila 10 novinek. Tyto novinky představují trend ve zpracování plechů na dalších 10 let. Kombinované stroje LasBend AJ spojují v sobě ohýbací, tvářecí, závitořezné a laserové technologie.

Zdroj: BlechRohreProfile 2012, č, 5, str. 160, 161

 

Kyvné ohýbání je vepředu

Má to své zdůvodnění, že kyvné ohýbání získává ve světě stále větší význam. Při něm je manipulace s velikými plechy jednoduchá, většinou stačí jedna sada nástrojů. Ohýbání je bez škrábnutí. Použití je pro malosériovou a kusovou výrobu. Malé díly lze lisovat zcela automaticky na MiniBend Center od firmy RAS. Poskytuje možnost ohýbat radiusy bez značení povrchu. Snadné ohýbání skříňovitých dílů. Ohýbání dopředu a zpět bez upínání velikých dílů. Multibend Center pracuje zcela automaticky. Automatizace pomocí robotů.

Zdroj: BlechRohreProfile 2012, č. 5, str. 124 až 128

 

Umělá inteligence kalkuluje ceny

Náklady na konstrukci a kalkulaci postupových nástrojů se dají redukovat pomocí umělé inteligence. Snížení kalkulačních časů pro objednávky je až od 20 do 40 %.

Zdroj: BlechRohreProfile 2012, č. 5, str. 140, 141

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Výzkum/ vývoj
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: