Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Novinky pro výrobu plechových dílů

Trumpf nabízí kompletní výrobní řetězec pro zpracování plechu. Novinky se týkají jak strojů, tak laserových systémů a služeb pro ně. Například nový systém pro zakládání a vyndávání plechů, robotický výměnný systém pro svařování či nový zásobník pro ohraňovací lis ToolShuttle umožňují úsporu času pro výměnu nástrojů až o 50 %.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 162–163.

Bezmlžné naolejování

Precizní regulace, individuální plán naolejování bez vzniku mlhy – to vše vyvinula firma Technotrans, a to bez použití vzduchu. Dávkování oleje probíhá úsporně a přesně pomocí vysokofrekvenčních kmitajících ventilů s jednolátkovou stříkající dýzou. Díky tomu je možné naolejování přístřihů z obou stran. Senzorika k měření rychlosti naolejování umožňuje změnou rychlosti měnit velikosti, tj. tloušťku nástřiků.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 28–29.

Krátká cesta k rovnému dílu

Firma Kohler Maschinenbau prodává rovnačku dílů Peak Performer GC. Ta je vybavena elektromechanickým regulováním rovnací mezery GAP-Control, umožňující cenné výsledky rovnání. Její systém není hydraulický. Pracuje efektivně energeticky a hospodárně. Ochrana proti přetížení vylučuje zmetky a škody. Rovnání nastříhaných dílů, výměna válců kazetovým systémem, snadný přístup při čistění válců, ochrana proti přetížení a efektivní reverzace – to vše jsou přednosti Peak Performer GC.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 5, str. 33–35.

Chytrý, automatizovaný a s vláknovým laserem

Na EuroBlech 2012 byly vystaveny novinky ve tváření plechu. Bystronic vystavuje ByAutonom, který umí vytvářet kvalitní díly a pozná problematické komponenty. Firma LVD nabízí ToolCell ohraňovací lis s automatickou výměnou nástrojů. Amada nabízí nové centrum pro zpracování plechů Lasbend, které stříhá, ohýbá a řeže závity. Trumpf prodává Trulaser 3030 Fieber řezací centrum vybavené laserem o výkonu 3 kW. LVD prodává laserovou vláknovou řezačku Elektra. Schuler nabízí lis TwinServoPressen se dvěma servomotory se spodním pohonem. Salvagnini nabízí ohýbací centrum P1 vybavené ohraňovacím lisem. Amada nabízí Amada HG 1003 ATC s automatickou výměnou nástrojů umístěnou na straně ohraňovacího lisu.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 6, str. 34–37.

Vědět, co běží v lisu

Firma TRsystems nabízí nový bezpečnostní systém Unidor pro mechanické lisy, který bezchybně hlídá a dokumentuje data za použití piezoelektrických snímačů. Dalším vývojem je Combibox D umožňující digitální výstupy.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 6, str. 40–41.

Komplexní ohýbačka trubek

Italská firma Crippa přináší CA Linear N150 E plně elektrizovanou ohýbačku pro trubky velikých rozměrů až do Ø 150 mm. S jednou ohýbací hlavou ohýbá na jedno upnutí až devět os. Dodatečné operace, jako děrování, mohou být integrovány. Možnost ohýbání s rádiusy menšími než 0,5 D, stejně je také možné využít volného ohýbání.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 6, str.44–45.

Lis pro volné tváření uspíší stavbu lodí

Výroba silných tvářecích strojů patří k základům výroby ve firmě Schleifstein Maschinentechnik. Nejnovější vývoj se týká četných zařízení k efektivní výrobě lodních obšívek. Vedle toho vyrábí myčky pro plechy a svitky, stroje pro příčné kartáčování, mazání a dopravní techniku pro výrobce automobilů a jejich dodavatele. Největší lis má světlou šířku 4 500 mm, výšku 3 365 mm a sílu 30 000 kN a má kolečkovou vtlačovací jednotku. Umožňuje výroby s malými i velkými rádiusy. Manipulace probíhá za pomoci jeřábu. Vyrábět se mohou například rotory větrných elektráren. Hledá se cesta k další automatizaci volného tváření. Cílem je vygenerovat rozvinutí 3D modelu, zaslání dat na automatický stříhací stroj. Druhým žádaným krokem je automatický posuv na lisu a automatizované měření pomocí 3D skenerů.

Zdroj: Blech Rohre Profile, č. 6, str.54–57

 

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Výzkum/ vývoj
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: