Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Vložit a potom ohýbat

RAS Reinhardt Maschinenbau představuje nové poloautomatické ohýbací centrum k ohýbání panelů a krabic o ohýbané délce 3 200 mm, tloušce 3 mm a výšce 250 mm. Kromě ohýbání nahoru a dolů při automatické výměně nástrojů je stroj vybaven i automatickým programováním.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/1, str. 16–17.
 

Efektivita při výrobě větrných elektráren

Dánský zpracovatel plechu L-tek je jedním z důležitých dodavatelů plechových dílů pro větrné elektrárny. Požadavky dodavatelů v poslední době narostly. L-tek se na to vybavil moderními ohraňovacími lisy a moderní laserovou technikou. Ve světě existují dvě velmoci v této výrobě – Čína a Dánsko. V roce 2015 bude výrobní kapacita z větrných elektráren 600 000 MW a v 2020 dokonce 1 500 000 MW. Samotné Německo plánuje v nejbližší době postavit 32 větrných parků o výkonu 2 193 MW.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/1, str. 21–25.

Laserem podporovanézpracování plechů

Na Fraunhoferově institutu IPT zkoušeli stříhat a tvářet vysokopevnostní oceli v postupových nástrojích. Odpevnění se dělo pomocí skenovacího laseru. Poprvé se tak podařilo za pomoci podpory laserem stříhat a vytvrzovat v původním časovém rozsahu lisovacího cyklu. Tvářecí síla se tak dá snížit až o 70 % oproti původnímu materiálu. Stříhání se dělo v postupových nástrojích normálním stříhacím postupem.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/1, str. 26–31.

Veliký potenciál dalšího vývoje ohýbání

Prof. Schücker vyvinul technologii laserem podporovaného ohýbání. Vyvinul zcela nové možnosti ohraňovacích lisů. Laser odpevní materiál v ohýbací zóně. Nyní zakládá laserové centrum v Horních Rakousích.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/1, str. 32–33.

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Výzkum/ vývoj
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: