Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Simulace a profily

3D profily jsou považovány za stavební díla budoucnosti. Ale i přes intenzivní vývojové programy je jejich použití v průmyslu stále malé. Firma data M kvůli přání zákazníka buduje vlastní divizi a vyvíjí prototypové výrobní zařízení, předvádí výrobu na vlastní profilovací lince. Od tohoto roku bude tuto linku používat jeden indický výrobce. Denně by měl vyrábět 400 dvojitých dílů a 800 podélných nosníků. Ročně má být zpracováno až 40 000 tun oceli. Příčný profil nosníku se bude podélně měnit bez ohledu na změnu tloušťky. Tyto díly by měly být alternativou k tažení při použití vysokopevnostních ocelí. Tvářecí síly při profilování jsou menší než při tažení. Profilování probíhá jako kontinuální proces rychleji, efektivněji a cenově přijatelněji než při diskontinuálním tažení. První takto vyráběný díl v současné době chystá Mercedes pro použití v sérii S.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2011, č. 10, str. 36–38

 

Pro rádiusy kompetentní

Společnost Franke Werkzeugbau použila při vývoji SW Auto-Form-Sigma. Jedná se o souběžný vývoj produktu a nástroje. Vývoj digitálních nástrojů probíhal na třech 3D pracovištích. Lze zde řešit odpružení a zkrátit dobu pro zapracování nástrojů. Nový SW se firmě vyplatil ve smyslu zvýšené citlivosti na geometrii, procesních parametrů a analýzy vyrobitelnosti.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2011, č. 12, str. 18–20

 

Přehled o výrobě v libovolném okamžiku

Firma Ubisense používá ve výrobním managementu systém Asset Manager. Ten umožňuje sledovat ve výrobě libovolné objekty a může být použit pro její cílené řízení. Přesně sleduje a hlídá plnění objednávek, slouží zákazníkům při provádění auditu, dále ke sledování aktuálního stavu výroby dílů a k analyzování nejvhodnějšího toku materiálu. Součástí tohoto systému je výrobní hlídací systém Visible Industrial Process (VIP).

Zdroj: Blech Rohre Profile 2011, č. 12, str. 37

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

 

Další články

Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: